Már mérnöknek se éri meg tanulni?!
Idén végzek erősáramú elektrotechnikusként , jövőre pedig továbbtanulni tervezek villamosmérnöki szakon. Ezzel eddig nincs is gond , mert kb. ez már 5 éve megfogalmazódott bennem,hogy így fogom csinálni , de most a napokban egy nagyon komoly és megdöbbentő dilemmával találtam szemben magam. Ez pedig a következő : megéri még csaknem 4 évet gürizni , mint az állat , pénzt nem keresni , ott lenni 24 évesen saját lakás meg minden nélkül , utána pedig elmenni valami multihoz éhbérért , ahol rohadtul le**ák , hogy mennyi munkád van abban , ameddig tanultál , akkor is csak egy vagy a tömegből. Vagy kimenni a szakmával külföldre kezdetnek havi fél millát megkeresni , 2 év múlva meg vagánykodni az új BMW-vel meg saját lakással. Ezeket az állításokat arra alapozom,hogy pár napja jöttek a sulinkba , németországi munkát ajánlani , nekünk frissen végzett technikusoknak , a fent említett fizu mellett. Én meg néztem itt kis hazánkban a lenyűgöző mérnöki állásajánlatokat , amikor akár havonta 140 ezer FT-ot is kézhez lehet kapni !!! Igazából már nagyon régóta az a célom,hogy mérnök legyek,jól is tanultam mindig,de most mélységesen le vagyok döbbenve és kétségbe vagyok esve.. Jah az gondolom azért egyértelmű , hogy mérnökként azért elég kicsi az esély a külföldi munkára (tudom,mert faterom 12 éve Németben dolgozik), míg szakemberként , pedig szinte egyértelmű a külföld. Mi lehet a megoldás mérnökként itthon állami cég , vagy kis cégek , saját vállalkozás ?? Kérlek írjatok , főleg azok akik hasonló helyzetben voltak,vannak , írjátok meg ti hogyan döntöttetek , döntenétek.
Köszönöm!
De megéri,műszakis mérnöknek:gépész,IT,villamosmérnök.
Kb. ezek.
Külföldön nagyon is keresettek a mérnökök,és tényleg két év se kell már és villanthatsz egy BMW-t simán.
Simán felvesznek kint mérnökként mert hatalmas hiány van,sőt egyre kevesebben vannak.
ELég eleinte az angol de azt nagyon kell tud,legalábbis IT-ban így van.
"140 nettó még itthon is a legalja a mérnöki fizetéseknek. Ha az egyetemen ragad rád valami a koszon kívül is, akkor még full kezdőként is nagyobb fizura van esélyed."
Sajnálattal közlöm tévedsz! Br. 150e a diplomás minimálbér, ennél persze lehet kevesebb megegyezés szerint, illetve ha közalkalmazottként dolgozol. Bp-en sem nagyon adnak többet, tapasztalatból mondom.
"Megnyugtatlak 3 napja volt kint eduline-on a frissen végzett villamosmérnökök átlag nettója és 180 kezdő alatt sehol nincsenek. (BME 280)"
Ezen a hozzászóláson nevetnem kell, remélem megérted miért és nem sértődsz meg.
Szintén BME az én évfolyamomban végzettekre vonatkozóan (11 fő!) nettó 370e-et hoztak ki átlagra! A 11 végzősből a 4. voltam átlagot tekintve, fizetésem br. 160e Ft, a nagy többségnek sajnos ennyi. Több olyan ismerősről tudok, aki jelenleg is állást keres!
Miért jön ki akkor nettó 370e-re az átlagra? Ebben nagy része lehet egy velem azonos időben végzett "géniusz"-nak. Annak ellenére, hogy 7 év alatt járta ki az egyetemet 1,6 milliós nettó fizetést zsebel be havonta apukája mellet vezérigazgató helyettesként.
Nekem van egy ismerősöm, aki villamosmérnöki mesterképzés után azonnal kapott egy álláslehetőséget, bruttó 340 ezer forintos kezdő fizetéssel és még csak nem is valami főfejes beosztásba.
Azért meg lehet csípni ilyeneket is, bár nyilván szerencse és "hírnév" kell hozzá, ő pl évfolyam első volt javarészt végig. Kutatott, OTDK-zott, stb. Megalapozta az útját az egyetemen, rendesen.
Én építőmérnöknek tanulok, ahogy visszahallom a végzettjeinktől, akik nem közalkalmazottakként helyezkednek el, azok nagyojából ilyen 130 ezret kapnak kézhez, plusz lakhatási/utazási támogatás, plusz némi utalvány erre arra. Persze sokszor dukál a céges autó és a céges telefon emellé. Nem sok, nem lesz belőle milliomos az ember, bár kezdőként szerintem éppen optimális. Viszont ha azt nézed, a nagy átlaghoz képest még ez is sokkal jobb fizetés kicsi hazánkban, mint bárki másé, aki a napi 14 órája után a nyálán csúszik haza.
Külföldöt ne vegyük szerintem alapul, mert kb 99%-ra azt mondom, hogy megfelelő szak és nyelvtudással eltudsz helyezkedni mérnökként és bármilyen szakemberként is, az más téma, hogy mondjuk lehet így dolgozol majd 12 órát, míg mérnökként dolgoznál 6-8-at és a dupláját keresnéd.
Van egy német testvérpár ismerősöm, az egyikőjük villamosmérnök, a másik valamilyen villanyszerelő féle végzettséggel rendelkezik. Utóbbi most 1600 eurót keres + juttatások + céges autó + telefon + egy hónap fizetett szabi/év + 2 hét vállalati leállás.
A testvérénél annyi a különbség, hogy neki ugyanezt ajánlották 3100 eurós fizetéssel, de ő nemet mondott rá, mert kevesli.
Időben kb ugyanannyit dolgoznak mindketten.
Azért azt is hozzátenném, hogy sokan nem járnak ilyen jól és pláne ezért szeretik a külföldi munkásokat. Terhelhetők, mert sokan egyedül vágnak vele, nincs nyűg a családdal, dolgoztathatók naphosszat és emellett 1000-1200 euróval havonta már boldogok. Nekem van kint több magyar ismerősöm is, akik építkezéseken dolgoznak szakmunkásként. Egytől egyig utálják és úgy vannak vele, hogy néhány évig összeszorított fogakkal kibírják, de magányosak, nincs semmi az életükben, csak a munka.
Mérnökként itthon is elfogsz tudni helyezkedni, pláne villamosként és többet is fogsz érte kapni, mint technikusi végzettséggel.
Én 3 nagy multinál rálátok a mérnökök helyzetére. Kezdésnek nettó 170-180-at kapnak.
De ezért aztán van nyomás rajtad rendesen (miért állt tegnap a vonal, milyen fejlesztést találnál ki az elkövetkező 1 évre (persze az otthoni szabadidőben!), miért nem motiválod az alattad dolgozókat erre-arra, miért vagy lemaradva a többi mérnökhöz képest. stbstb).
Akármi baj van rögtön téged ér el a felső vezetés, aztán csesztesd te a többi embert.
Én egy érettségivel megkapok 120-130-at a cégnél technikusként. Akkor egy mérnöknek 5 év tanulás és a felelősség mellett 180 az édeskevés. Fuvarozó ismerősöm is megkap majdnem ennyit. Később persze ez nőni fog, de kezdőknél kihasználják, hogy nagy a munkanélküliség és majdhogynem bármennyiért elvállalják a munkát.
Azt viszont neked kell eldönteni, hogy mit akarsz csinálni.
Ha mindenki így gondolkodna, akkor ki szerezne diplomát? Mindenki elkezdte valahol, és még egy jogász vagy egy orvos is szinte éhbérért dolgozik az első években. Ez az élet rendje, szerintem kint sem fenékig tejfel. Amikor elhagyod az iskolapadot, egy elméleti ismeretekkel, de nulla gyakorlati tapasztalattal rendelkező valaki vagy, ne akarj rögtön fél millát keresni, senki sem úgy kezdi még külföldön sem!
Egy mérnök amúgy 200-250 ezer bruttóval kezd (a mi cégünknél legalábbis), 4-5 éves tapasztalattal már 400-500 ezret keresnek, és egy mérnökségi csoportvezető vagy mérnökségi manager már a millát is megkaphatja! Szerintem ezek nem rossz fizetések.
Tény, hogy külföldön ennél jobb ajánlatok is vannak, de 1. nem mindenkinek, csak a legjobbaknak - ott sem a zöldfülűeket keresik
2. az élet is drágább arrafelé, egyszer nézz utána a lakásbérlet költségeinek!
Szóval ennyi idősen először tanulj, aztán tegyél le valamit az asztalra, aztán ha ennek ellenére sem jutsz előbbre, akkor gondolkodj külföldön.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!