Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » A mai helyzetben mennyit kéne...

A mai helyzetben mennyit kéne keresnem és mennyi idő kellene ahhoz, hogy saját lakást tudjak venni?

Figyelt kérdés

Tételezzük fel, hogy tanulmányaim után elköltöztem a szüleimtől, és egyedül élek egy albérletben, építgetem a karrierem és az egzisztenciámat(már amennyire lehet a mostani helyzetben). Tervek a következők a közeljövőben; saját lakás, saját középkategóriás autó - ha jól sejtem, akkor egy egyszobás lakás, ami nem a belvárosban van, az 4-8 millió Ft között van, egy középkategóriás autó, ami mondjuk nem új, hanem használt, az olyan 600e-1,5M Ft közötti értékben vásárolható. Számoljunk középáron, tehát lakás 6M Ft, autó 1,05M Ft, azaz összesen 7,05 Ft. Ennyit kéne összegyűjtenem ahhoz, hogy felépítsek magamnak egy saját egzisztenciát, és ugye ezt még fenn is kell tartani, amit nem is számoltunk bele. Tételezzük fel, hogy amíg egyedül élek és nem alapítok családot, addig nem igazán éri meg lakást vásárolni, pénzkidobás, szóval maradok albérletben, de vennék egy saját autót, 1M Ft-ig. Arra is félre kéne tennem; mennyit kéne ahhoz keresnem, hogy félre tudjak tenni 1M Ft-t úgy, hogy fizetem az albérletet, a rezsit, BKV bérletet, telefonfeltöltést, stb.?


Ha 24-25 évesen kezdem el a karrieremet, magas végzettséggel és nem nagy szakmai tapasztalattal, és mondjuk 28 éves koromban megismerkedek egy olyan nővel, akivel 2 éven belül összeházasodnék és családot alapítanék, akkor ugye nem ártana egy saját lakás (két szobás mondjuk kb. 7-10M Ft)... Meg ugye egy autó. 5-6 év alatt ebben az országban, ebben a helyzetben félre lehet tenni 7-8M Ft-t? Ezt csak milliomosként tehetem meg, vagy ehhez nem szükséges nagy anyagi háttér kezdésként? Ha megoldható, akkor hogyan? Minimum mennyinek kéne lennie ehhez a havi keresetemnek?



Kedves pályakezdők, egyetemisták, gimnazisták; elgondolkodtatok már ezen?



2012. jan. 4. 15:28
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:

"Nyugaton is aki nem teheti meg(minimálbéres, stb) annak nincsen saját lakása!"


Töki, azért nézzük már meg, hogy kinn, Nyugaton ki nem teheti meg, hogy legyen saját lakása? Az utcaseprő, a kukás, esetleg szellemi munkát végző művészek... A rendvédelmisnek, a katonának, a jogásznak, a vállalkozónak meg van lehetősége. Itthon? Nézd meg ezeknek az itthoni keresetüket, elég elszomorító. Itthon max a gépészmérnökök, matematikusok, egyéb "hiányszakmás", politikusok tudnak önerőből lakást venni. Ezt a szocialista/kapitalista/internacionalista/imperialista "izéket" meg ne keverjük bele ebbe az egészbe, az idealista gondolkodásmódot nem igazán preferálom.

2012. jan. 7. 22:17
 12/23 A kérdező kommentje:
Mondjuk azt is kétlem, hogy kinn, a németeknél egy minimálbéres ne tudna félretenni... Járj csak utána, hogy ott mennyi is az a minimálbér, és az ingatlanárak "hol vannak"! :)
2012. jan. 7. 22:20
 13/23 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Tévedésben vagy! A válaszoló nem azt mondta, hogy nem tudná megvenni a külföldi a lakást...

Nem vesz lakást/házat! Bérli! Mert így kényelmesebb.

És valóban igaza van, mert csak a magyarok ilyenek hogy saját lakás/ház mindenáron...

Erről már beszélgettünk korábban baráti társaságban (akik között sok különböző országot megjárt, ott dolgozó emberke van)


Most akkor az alapkérdéshez néhány észrevétel.

Én is eljöttem otthonról fél évvel ezelőtt. Sajnos nem jogász vagyok, hanem tanár, szóval a fizetésem nagyon kevés...

Az "élet" egyedül nagyon drága. (szerencsére én párommal osztozom a költségeken)

Ha egyedül lennék a költségek a következők lennének:

-albérlet 1 szobás lakás + közös ktsg + rezsi (havi 60-65k, télen 75-80k)

-bérlet: ~10k

-kaja: napi 1000 Ft-al számolva is 30k (és még jól se laksz)


Télen az már kapásból 120k... :-(

És akkor ez csak azért hogy ne halj éhen...

Ruházkodni is kell(ene), esetleg telefont feltölteni, talán szórakozni...

És akkor ne is beszéljünk arról hogy valamikor ajándékot is kell venni (névnap, születésnap, karácsony, stb....)

És mi van a váratlan kiadásokkal? Pl. Hirtelen új kabát, cipő, öltöny kell? Ezek nem kis pénzek...


Mi van ha elveszíted az állásod? Mi van ha lebetegszel és nem tudsz dolgozni?

Ezek nagyon kemény dolgok, de ezeket is vedd bele a számításaidba

2012. jan. 15. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
66%

Aki azt mondja, hogy "csak a hülye magyar ragaszkodik a saját lakáshoz", az elfelejti azt, hogy más országokban az albérlet a fizetésekhez képest olcsóbb.


Nem mindegy hogy itthon a fizetésed 30-40%-a megy el lakbérre, míg külföldön a fele vagy harmada.

2012. jan. 25. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
Én elgondolkodtam már ezen. Jelenleg főiskolára járok, a vőlegényem dolgozik. Ő havi 120000-et keres, én kb. 100 ft ösztöndíjat, szociális támogatást kapok. Havi kb. 120000 ft-ot tudunk félrerakni. Ez az jelenti, hogy egy év alatt 1,2 milliót rakunk félre. Ha elvégzem a főiskolát, úgy néz ki, hogy biztos állásom lesz. Kezdő fizetésem havi 120000 ft lesz kb. Így ugyanennyit félre tudunk majd rakni. Így kb. 6 év alatt lesz 7,2 millió ft-unk. Ehhez tudunk majd még hozzárakni, mert az ő szülei is szánnak egy összegat a fészekrakásra, az én szüleim is szánnak fészekrakásra. Így kb. 28 éves korunk körül minimális vagy nagyon kevés hitellel tudunk falun építkezni. Szerintem ez egy reális kép. Autót addig nem szeretnénk, amíg nincs építkezés, de akkor is egy kicsit régebbi autót, amit nem sajnálunk, ha pakolni kell bele ilyen-olyan építkezési anyagot. Egyébként számítók arra (talán nagyképűnek hangzik), hogy idővel előre fogok tudni lépni. Az eszem, szorgalmam, kitartásom, akaratom meg van hozzá, úgyhogy sikerülni fog.
2012. jan. 26. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

"Aki azt mondja, hogy "csak a hülye magyar ragaszkodik a saját lakáshoz", az elfelejti azt, hogy más országokban az albérlet a fizetésekhez képest olcsóbb."


Ez melyik országban van? Mert én gyakran szoktam böngészni pl londoni ingatlanok/lakások árait, és merőben ellentétes a tapasztalatom, de kb mindenkinek, akinek a külföldi élményeit olvastam neten, szintén az a véleménye, hogy a lakásbérlés mindenhol meglehetősen drága, arányaiban nem olcsóbb az itthonihoz képest. Ehhez képest meglepő ez a kijelentés.


Pl Londonban az átlagfizetés 31000 font körül van, ez havi bruttó 2583, nettóban 1953. Ha figyelembe vesszük, heti 100 fontért tudsz bérelni a szobát (és ezt biztos, hogy nem a belvárosban), ami nagyon jónak számít, akkor ez a 4.88-as arány nem tűnik annyira olcsónak. Budapesten az átlagfizu (legutolsó információm szerint) kb 288000 Ft, ennek a nettója tavaly volt 180000 Ft. Egy albérletben, ha külön vagy egy szobában, nyugodtan számolhatunk havi 30-35000 Ft-ot, ami 5.14/6-os arány, tehát egyenesen jobb. Más országok viszonyait böngészve is hasonlóra jutottam.

2012. jan. 26. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
Azt elfelejtettem hozzátenni, hogy itt kifejezetten Magyarországnál gazdaságilag jóval fejlettebb országokra gondoltam, szóval olyanokat, mint mondjuk Ukrajna, nem vettem figyelembe :)
2012. jan. 26. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

"budapesti átlagfizu...nettó 180000"


Ez aranyos... ÁTLAGFIZU


Én is budapesti vagyok, még bruttóba sem kapok ennyit...

2012. jan. 28. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:
Azért statisztikákkal dobálózni elég meredek dolog, mint ahogy azt az élet megmutatta... :) Erről az átlagfizetésről az jut eszembe, amikor két statisztikus elmegy célba lőni, az egyik 50 méterrel jobbra, a másik meg 50 méterrel balra lőtt a cél mellé, erre az egyik megszólal, hogy "Eltaláltuk!". Körülbelül ugyanennyire reális az a bruttó 288 ezres átlagfizu Budapesten. Ez úgy jött ki, hogy van a felső réteg, akik milliókat, egy kevés milliárdokat keres havonta, míg a többség, az a 70-80 % havonta kap nettó 70-200 ezer Ft-t. Aki havonta bruttó 288 ezer Ft-t kap (ami számításaim szerintem kb. 210 ezer Ft), az már nem keres rosszul, de ebből nincsen annyira sok.
2012. jan. 28. 16:16
 20/23 anonim ***** válasza:

"Én is budapesti vagyok, még bruttóba sem kapok ennyit..."


Hát sajnos ez a te egyéni problémád... :) Ehhez mást nem lehet hozzáfűzni.



"Körülbelül ugyanennyire reális az a bruttó 288 ezres átlagfizu Budapesten"


Figyelj, ha tisztességesen, kellő nagyságú és reprezentatív minta alapján mérték fel, akkor ennyi az átlag, ezt fogadd el. Remélem nem azt akarod mondani, hogy a vicced alapján egy számtani közép érvénytelen :)


Én azt sosem állítottam, hogy a fizetések _módusza_ is ennyi, tehát, hogy ennyi a tipikus kereset és ebből van a legtöbb. Te ugyanis arról beszélsz. Én azt akartam mondani, hogy az átlagfizetéshez képest nem olcsóbb Londonban az albérlet, és ennek a hozzávetőleges meghatározásához a számtani közép szerintem bőven elegendő. Nyilván lehetne ennél jóval pontosabb számításokat végezni, de nem hiszem, hogy a nagyságrendeken komolyat tudna változtatni (persze ha szerinted nem, akkor bebizonyíthatod :)).

2012. jan. 28. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!