Egy jó színész automatikusan gazdasági szakember is?
Azért nagyon nem :D Színházigazgatóság több módon elérhető:
- Emberünknek van szakirányú végzettsége (színész, rendező stb) és mellé elvégez egy egyetemi színtű jogász, vagy közgazdász képzést. - ilyet hirtelen nem is tudok, hogy lenne.
- Emberünknek van szakirányú végzettsége (színész, rendező stb), de mellé nincs egyetemi színtű jogász-közgazdász végzettsége, így maga mellé kell fogadnia egy ügyvezető/gazdasági igazgatót. - ez a leggyakoribb
- Emberünknek nincs szakirányú végzettsége (színész, rendező stb), de jogász vagy közgazdász. Ez esetben maga mellé kell venni egy "művészeti vezetőt", aki intézi a színházszakmai dolgokat. - ilyen volt az Operettszínház még KERO idejében.
Dehogyis, de alapvetően ez minden területen így van. A kórházigazgatók rendszerint orvosok, az egyetemek rektorai kutatók, akadémikusok és igen, a színházigazgatók is többségében színészek és rendezők.
Annyiból viszont árnyaltabb a helyzet, hogy egyrészt rendszerint ilyenkor szokott lenni egy gazdasági igazgató is a színházban, aki azokat a dolgokat többé-kevésbé intézi, ami egy igazgató munkakörébe tartozik. És -maradva a színházi példánál- az igazgatónak elsősorban a művészeti, tartalmi igazgatással kell foglalkoznia. De ha fordítva van, és egy gazdasági szakembert ültetnek az igazgatói helyre, akkor meg kinevez maga mellé egy művészeti igazgatót, hiszen lehet valaki akármekkora pénzügyi koponya, nem ő fogja eldönteni, hogy melyik színészeket szerződtessék le, vagy melyik darabokat játszák adott évadban. Nyilván mindkét emberre vagy szemléletmódra szükség van, egy színház sem tudna hosszútávon működni úgy, hogy valamelyik hiányzik.
A másik pedig, hogy ha olvasol vagy hallgatsz interjút színházigazgatókkal, gyakran előkerülő dolog, hogy azért "váltottak" az igazgatásra, mert ez már jobban érdekli őket, mint a színészet vagy a rendezés. Egyrészről vannak olyan mester- és posztgraduális képzések, amik kifejezetten a művészetmenedzsmentről szólnak, tehát sokan tanulják is, másrészt, főleg ha van egy olyan pénzügyi irányító, akire lehet támaszkodni és figyelembe véve, hogy a színházak világa azért nem egy start-up, ahol hetente felmerülő új és sosem látott problémákat kell megoldani, pár év alatt bele lehet jönni az igazgatásba - és a legtöbb helyen jellemzően nem egy-két ciklusra választanak igazgatót.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!