Az emberek hogy vesznek saját lakást?
Én nettó 600 ezret keresek és nem tudok rá osszeszedni, gyűjteni legalább egy 30 milliót sem.
Hogyan vesznek az emberek? Az szerintem kizárt hogy mindenki hitelt vesz fel. Mert ha én felvennek 20 milliót akkor 35-40 milliót kéne visszafizetni.
És ha nem tudom fizetni a hitelt akkor nem lesz lakásom.
Pláne ilyen bizonytalansagban amikor alig vannak munkák és a cégek bármikor kirughatjak az embert.
Szóval kérdezem én. Hogyan vesznek az emberek saját lakást maguknak? Hogyan lehet elerni azt hogy ne 600 ezret keressek hanem többet. De csomó hirdetést nézve meg mindig 300-500 ezres fizetesek vannak.
Én egy havi fixen nettó 1 millió 800 ezerrel már ellennek. Ez az összeg mivel érhető el? Milyen szakmával? Mit kell hozzá tudni? Milyen cégek fizetnek ennyit?
"16-os: és hogyan lehet elérni azt hogy ne legyek csoro?"
Például úgy, hogy az itteni siránkozás helyett hasznos tevékenységgel töltöd az idődet - kezdve az önfejlesztéssel, nyelvek tanulásával, modern technológiák / frameworkok megismerésével, elvégzel egy piacképes egyetemi szakot, közben aktívan networkingolsz és építed a saját portfóliódat valamint képzed magad. Én IT területen szerzett diplomával, valamint matematika területen szerzett PhD végzettséggel dolgozom teljes home officeból egy svájci cégnek contractorként, 1 éves jövedelmemből tudnék vásárolni hitel és egyéb segítség nélkül 2 szobás panellakást Budapesten.
"Én egy havi fixen nettó 1 millió 800 ezerrel már ellennek"
Multicégek vagy top 50 magyar cégek felsővezetői keresnek ennyit. Én alkalmazottként egy elég jó munkával nettó 1M körül keresek. 30 millió hitelt vettem fel 15 év végig fix kamatra pár éve, 200 körül van a törlesztő jelenleg - amikor felvettem, nekem is annyi volt a fizum, mint most neked, azóta emelkedett, és a forint is nagyot inflálódott.
Mondjuk a különbség az, hogy én nem találtam ki olyan baromságot, mint te, hogy nem nősülhetek, amíg nincsen lakásom. A feleségem hozzámjött így is, egyik gyerek albérletbe született. Ha egy csaj nem akar hozzádmenni, mert albizol, az nem az igazi.
Ha csórónak gondolod magadat havi 600 nettóval, akkor túl magasak az igényeid, a fél ország ennek a felét sem keresi meg, te meg siránkozol.
Én pl. 32 évesen külföldre mentem, 4 év alatt összespóroltam 10M-et, utána megnősültem, a feleségem hozományként kapott másik 10M-et, megvolt az önerő a hitelhez. Cselekedni kellene, nem siránkozni, különösen, hogy igazából nem vagy csóró.
Átalában minden cégben (bizonyos határok között) akkor kapsz nagyobb fizetést ha nagyobb felelősséget veszel a nyakadba. Általában közép vagy felső vezetők. A legfelkapotabb szakmák általában mindíg azok, amikre nagy a kereslet és hiány is van belőlük. Plusz tőkepiacok ahonnan még péznt tudsz szerezni (vagy akár veszteni is, ez a velejáró kockázata).
Továbbá minden embernek valószinűleg nem lesz lakása. Jelen pillanatban drágábban tudsz felenni hitelt a kamat emelések miatt. Ezért ott vannak az albérletek. Ha átlagos fizetésből szeretnél megélni akkor elég kemény dolgod lesz. Ezen segít általában egy összekoltözés valakivel vagy valakikkel.
Egy biztos, az élet ma sokkal drágább megélhetési szinten mint például 10-20 évvel ez előtt. Ha tetszik ha nem, sajnos ez van jelenleg. Abban biztos lehetsz, hogy nem lesz mindíg így, lehet ez után még ennél is nehezebb lesz.
"Az szerintem kizárt hogy mindenki hitelt vesz fel."
Pedig a többség igen, aki nem örökölt, vagy kapott ajándékba ingatlant.
Én például munkahelyi kamatmentes kölcsönnel jutottam az első lakásomhoz. A mostani munkahelyemen is van ilyen lehetőség.
A munkáltatói kölcsönt (ez nem hitel) 5 év alatt kifizettem. Nem 25 év alatt! Kamat sem volt rá. 5 évet még maradnom kellett cserébe. Nekem megérte.
Azért erre sok lehetőség van:
1. A legkézenfekvőbb, hogy az ember fiatalon nagyon meghúzza a nadrágszíjat és félretesz amennyit tud, ráadásul jól fektet be, hogy hamar meglegyen az önerő.
2. Erre az önerőre hitelt vesz fel és szorgalmasan törleszt. Minél korábban (régebben) történt a vásárlás annál jobb, manapság iszonyatos kamatok vannak. 20 éves hiteltörlesztőnél közel a dupljátá fizeted vissza a felvett összegnek.
3. Hamar megházasodik és gyereket csinál (ez a kormány célja amúgy is), felveszi a családtámogatási összegeket, abból vesz lakást/házat. Babaváró, CSOK stb.
4. Örököl valahol lakást, amibe vagy beköltözik, esetleg kiadja, esetleg eladja. Melyik hoz többet és éppen milyen helyzetben van az illető.
5. Szülőktől kap segítséget, pl. beszállnak a törlesztőbe, otthon lakhat a gyerek akár 30+ éves koráig, vesznek neki egyet.
6. Szorgalmasan dolgozik, jó szakmája ÉS szerencséje van, jól keres, szorgalmasan félretesz és befektet, aztán vesz egy valamilyen lakást/házat valahol. Én egy vidéki kis/közepes városban élek, pont félúton két megyszélhyel között, az egyikre felérni kb. 20 perc (most adták át az új utat). Szóval nem a megyeszékhelyen kell lakást venni iszonyat áron, hanem itt és ingázni. Napi 2x20-30 perc simán megéri, ha fele annyiért lehet itt lakást venni. 18-20 millió körül lehet venni korrekt lakásokat. A megyeszékhelyen epdig 40 milliónál kezdődnek. A fizetések akár a duplája is az ittenieknek, szóval megéri átjárni és itt lakni.
7. Mindezek valamilyen arányú kombinációja.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!