A fiatal művészek ilyen szinten megélnek?
Mint fiatal (főleg hobbi) művész, ez pusztán önerőből eléggé irreális. Manapság a szakma nagyon túl van telítve, és még ha mondjuk sikerül is egy követőtábort szerezned valamelyik közösségi platformon, az nem azt jelenti hogy abból meg fogsz tudni élni. Nyilván tudsz eladni print-eket, egyéb termékeket és commission-öket (elnézést az angol kifejezésekért, magyarul nem vagyok annyira jártas a témában), de azok sem fognak garantáltan hónapról hónapra biztos fizetést adni. Hogy magamat hozzam fel példának, volt olyan hónap amikor 5-6 rajzot adtam el, volt amikor egyet sem (aprócska követőtáborral). A közösségi médiák közül a youtube lóg ki egy picit a sorból. Ott majdnem fix (amúgy nem, bizonyos összeg alatt nem fizetnek ki) hogy kapsz valamennyi pénzt havonta, de kisebb tartalomgyártóknak az sem élhető főállásként.
Ahhoz hogy fiatal művészként olyan életmódot tudj folytatni elengedhetetlen egy nagyon jó, támogató családi háttér. Valakinek ott kell állnia mögötted ameddig befutsz, meg talán utána is. Nyilván munkakeresés szempontjából a kapcsolatok is fontosak, de első sorban a családi háttér a meghatározó szerintem. A művészet egy nagyon bizonytalan terület munkaügyileg. Ha megnézed, kevés művész híres arról hogy élete során milyen gazdag volt.
Alapon sok palánta rájön, hogy nem is akar igazán abban alkotni, amiben van stb.
Művészetin startoltunk 32-en, abból suli végéig maradtunk 19-en.
Ebből 4-en dolgozunk abban, amit szeretünk is és szakmánkhoz közel áll vagy szakmán belül maradtunk.
Ebből 1 ment tovább tanulni MOME-ra. Nem tudunk azóta semmit róla.
Mi hárman maradtunk, fejlesztünk, új alapanyagokat, technikákat fejlesztünk, tanulunk stb.
Kettőnknek online-n vállalkozása van, harmadiknak egy üzlete a szülővárosomban.
Nagyon lemorzsolódnak az emberek.
Fel lehet építkezni egyedül is viszont ahhoz is kell egyfajta mentalitás, személyiség.
A legtöbb alkotó nyekenyóka teszetusza s nem igen jók a kommunikációban. Azaz nem tudják eladni magukat. A művészetekben pedig szükségesek nem cska az alkotáshoz való skillek.
Ui.: a művészetekben az a jó, hogy ugyan nehezebb feltörni viszont, aki tényleg akar s rátermett, az lépcsőről lépcsőre tud építkezni.
Ezzel ellentétben pl egy étterem nyitás vagy szerelvény bolt kapásból nagy tőkét igényel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!