Létezhet, hogy egyszerűbb, belépőszintű irodai munkára csak olyanokat vesznek fel, akik szülőknél/saját lakásban élnek (Budapest)?
Én többször próbáltam vidékiként ilyen helyekre jelentkezni, egyfelől, hogy kipróbáljam magam, másfelől meg, hogy legyen egy ugródeszkám. Persze, ha az anyagiaktól függetlenül beválna az adott munkahely, akkor maradnék, legfeljebb munka mellett idővel tovább képezném magam levelezőn, hogy a cégen belül feljebb juthassak és a magasabb fizetés által idővel jobb életszínvonalat teremthessek magamnak.
Legalábbis ez lenne részemről perpillanat a cél.
Csakhogy! Vidékről több ilyen állásra is jelentkeztem, alacsony bérigényt adtam meg (már ahol kértek). Ám amint interjún a bejárásra, lakhatásra terelődik a téma, szinte kivétel nélkül megy a munkáltató részéről az aggodalmaskodás.
Ha azt mondom, hogy a szomszéd megyéből ingáznék, akkor azért.
Ha pedig azt mondom, hogy keresem az albérletet (ami próbaidő lejárta után igaz is lesz), akkor meg azért, hogy azt miből szándékozom fizetni, mert hogy ők csak ennyit meg annyit tudnak biztosítani. Ilyenkor általában azt felelem, hogy elsősorban szobát szándékozok bérelni, pont emiatt, mindenesetre megoldanám, hogy kijöjjek a pénzből.
Végül pedig, mily meglepő, valahogy mindig másra esik a választás.
Lényeg, ami lényeg: megfordult a fejemben, hogy a belépőszintű, ezért keveset fizető irodai állásokra előnyben részesítik a saját, - helybéli, vagy max. megyén belüli - lakással rendelkező egyéneket.
Létezik, hogy ez tényleg így van? Egyáltalán hogyan lehet az efféle, lakhatásra irányuló diszkriminációt kivédeni?
Az ingázás ugyebár nem jó nekik (én átmenetileg kibírnám), mert országbérletet senki nem hajlandó fizetni ilyen, viszonylag könnyen helyettesíthető munkakörben (én nem is várnám el, de sajnos törvény írja elő). Ugyanakkor az albérlet sem jó, mert akkor szerintük tuti lelépek majd az első adandó alkalommal egy jobban fizető helyre, stb-stb.
Mit lehet ilyenkor tenni? Kamuzzam be, hogy van saját lakásom Budapesten? Bár ennek hiánya alighanem hamar kiderülne...
Mindenképpen szeretnék továbbtanulni és fejleszteni a meglévő nyelvismereteimet (nyelviskola), hogy ne csak belépő szintű irodai munkákra legyek alkalmas, s ezáltal feljebb pozícionáljam magam a munkaerőpiacon , de a kiadásaim miatt muszáj munkát vállalnom mellé. Mindez pedig hosszú távon sajnos csak irodai munka mellett kivitelezhető, annak fix, egyműszakos beosztása miatt. Váltott műszakos bolti eladó állás mellett próbálkoztam ugyan korábban, de azzal a beosztással nem igazán volt semmi fix "program" összeegyeztethető, a váltott műszak miatti állandó kialvatlanságról, fáradtságról nem is beszélve.
"Itt NEM AZ a gond, hogy a szülöknél laksz, hanem hogy bejársz messzebbröl, ez sok esetben azt jelenti, hogy rengeteget késel, korábban el akarsz menni, stb."
Plusz fizetni kellene az útiköltséget
Írtam korábban, hogy erre tudnának igényelni bértámogatást is utánam. Különben is csak kb. az első 3 hónapról lenne szó, próbaidő után keresnék albérletet. De ezzel nehezen hiszem, hogy bármelyik cég is vesződne egy ilyen esetben. Max. akkor lenne érdemes erről beszélni, ha valami számukra "pótolhatatlan" skillel vagy végzettséggel rendelkeznék.
Amihez meg perpillanat értek, az nem vagy csak részben releváns az irodai pozíciókhoz. Levelezőn továbbtanulni meg érdemben csak irodai munka mellett lehet, ezen kívül marad a nappali oktatás+diákmunka kombó.
A legtöbb üzlet eleve fel sem vesz, még részmunkaidős állásra sem, ha csak megemlíted nekik a továbbtanulást, mint jövőbeli tervet. Volt, ahol konkrétan megmondták, hogy náluk ez kizáró ok.
Ez mondjuk érdekes, mert a diákokat szívesen látnak kasszás-árufeltöltő pozíciókban, de részmunkaidősként még véletlenül se akarj tanulni. Akkor kinek szól a részmunkaidő? Kismamáknak? Megváltozott munkaképességűeknek?
Azt nem mondanám, hogy semmihez sem értek, de a skilljeim nagy része vagy alapelvárásnak számít, vagy irreleváns az adott pozícióhoz. A legtöbb hasznos "irodai skillre" pedig kizárólag, élesben, munka közben lehet szert tenni.
Magyarán több tucat, vagy akár több száz hasonló kaliberű emberkével versenyezhetek. És ha ők budapestiek vagy van ismerősük az adott cégnél, esetleg jobban megy nekik a self promotion, akkor nyert ügyük van.
Azért remélem, hogy valakinek vagy pont én fogok kelleni, vagy kellően szimpatikusnak fog találni ahhoz, hogy megtörjön a jég. Képezném én magam tovább, de ahhoz az kell, hogy felvegyenek, hogy legyen miből finanszíroznom a képzéseket, tanfolyamokat.
Voltam ugyan a munkaügyi központnál, de sajnos a legtöbb általuk indított/támogatott, ingyenes képzés vagy nem való nekem, vagy pedig önmagában nem sokat ér a munkaerőpiacon, legfeljebb kiegészítésnek jó egy már meglévő (piacképes) végzettség mellé.
Teszem azt, nincs benne se egy coach, vagy mérlegképes könyvelő, csak ilyen takarító, bolti eladó, demencia gondozó meg mézeskalácskészítő, egyik jobb, mint a másik... Ez mondjuk vidéki megyeszékhely, nem tudom, Budapesten jobb-e a felhozatal és azokra vidéki lakosként jogosult lehetek-e.
#14 Ezek alapján te egy lusta, motiválatlan személy vagy aki semmit nem tesz annak érdekében hogy piacképesebb legyél a munkaerőpiacon, csak a kifogásokat keresed (vidéki vagy, továbbképzésre nincs pénz, amit helyben ajánlanak az nem jó stb...). Megsúgom, hogy 2024-ben az internet segítségével szinte bármit el tudsz sajátítani ingyen vagy fillérekért, de gondolom arra is találsz kifogást...
Ilyen mentalitással a legkisebb probléma az hogy nem budapesti lakos vagy, de legalább ürügynek el tudod mondani hogy miért nem dolgozol.
Ebben a kategóriában miért akad mindig legalább egy személy, aki érdemi, építő jellegű tanács helyett egyenesen belerúg a kérdezőbe? Más, hasonló jellegű kérdéseknél is tapasztaltam ezt.
Nem mindenkinek van ahhoz affinitása, hogy orvos vagy diplomás mérnök legyen.
Több, mint 6 évig dolgoztam egy meglehetősen strapás, lélekölő helyen, az utóbbi egy évben pedig fizetős felnőttképzést végeztem mellette. Időközben "picit" kiégtem és depressziós lettem.
Úgyhogy ennyit a lustaságról. Egyébként megtanultam autodidakta módon, "netes" segítséggel különböző szoftverek használatát, fejlesztettem a rajzkészségemet, nyelvtudásomat, stb.
A motiválatlanság mondjuk félig-meddig stimmel, mert humán-művészeti beállítottsággal tényleg semmi ötletem, hogy merrefelé orientálódjak a munkaerőpiacon. Korábban ezen a vonalon próbálkoztam, de beláttam, hogy hiába szeretem és áll hozzám közel, ha egyszer nem lehet vele elhelyezkedni. Ugyanakkor a reálosabb, IT, mérnöki, vagy pénzügy-gazdasági vonal pedig hiába piacképes, ha egyszer nem érdekel, vagy kifejezetten béna vagyok benne és nem áll rá az agyam. Pedig jó lenne valamiből megélni, társadalmilag megbecsültebb, értékteremtő álláshoz jutni, de meg vagyok lőve. Kerestem mentálhigiénés szakembert is, augusztusra kaptam időpontot, hátha segít, hogy mi okozza nálam a motiválatlanságot, meg a depressziót és hogyan tudnék olyan értelmes célokat kitűzni, amivel előrébb juthatnék az életben. Legalább egy tucatnyi online pályaorientációs tesztet is kitöltöttem, s mily meglepő, nem voltak köztük államilag támogatott vagy piacképes szakmák.
S mielőtt még bárki is azzal jönne, hogy xy három műszak és három gyerek mellett letett három diplomát, meg három nyelvvizsgát, az egy eset. Elhiszem, hogy van ilyen, de mindenkinek más a (mentális) teherbírása.
Én személy szerint a két műszak plusz felnőttképzés kombótól is kikészültem, pedig még gyerekem sincs. Az egy műszak+levelező képzés szerintem működne részemről.
Mindazonáltal én középiskolában is jó képességű tanuló voltam, 4-es 5-ös átlaggal (a matekon meg a fizikán kívül minden ment), nyelvvizsgával és 5-ös emelt érettségivel, úgyhogy nem hiszem, hogy újfent a boltokat meg a gyárakat kellene megcéloznom. Oda többnyire olyan emberek mennek, akik vagy nem tudnak tanulni, fejlődni, vagy nem is akarnak.
Bennem pedig maximálisan megvan az ambíció, a tanulási hajlandóság és képesség, de kizárólag akkor tudok érdemben összpontosítani, ha érdekel az adott terület vagy látom gyakorlati hasznát.
#15
És milyen állásól lesz "piacképesebb"?
Nem mindenki reál beállítottságú, nem lehet mindenki pl. szoftverfejlesztő vagy akár orvos, ügyvéd stb.
Van olyan nő ismerősöm akinek 8 szakmája van és egy főiskolai végzettsége, de egy kisvárosban kénytelen volt közmunkát elvállalni, mert vagy nem volt más, vagy ami volt (3 műszak) az mellett nem tudta a két gyerekét napi szinten koordinálni.
Elég szomorú hogy mindenkinek hiperszuper képzettség kell mert az "egyszerű munkákat" nem fizetik meg! Nem luxusfizetésre gondolok, csak annyira amennyiből egy egyedülálló ember ki tudná fizetni egy egyszobás garzon bérlését, rezsit és még kajára is maradna neki hónap végén. Ez nem luxus csak a létezéshez szükséges minimum.
Nem lehet mindenki orvos vagy jogász, mert az a "piacképes"!
A többi munkát is el kell valakinek végezni, mert különben összeomlik a társadalmi rendszer.
Nézd meg mi volt a kukás sztrájk idején! A kukás szakma nem "piacképes", de a jól keresők is belefulladnának a saját szemetükbe egy idő után, ha nem lennének kukások. Ugyanígy, ha nincsenek a boltokban árufeltöltők akkor a piacképes szakmával rendelkezők sem tudnak semmit venni a pénzükből........ sorolhatnám napestig.
Az a szégyen hogy az egyszerűbb munkákat sem fizetik meg annyira hogy legalább egy albérletet lehessen belőle nyugodtan bérelni.
És még csodálkoznak hogy aki vidéki, hajlandó elköltözni, nincs gyereke (nem megy állandóan táppénzre), az sem tud egyről a kettőre jutni, mert esélyt sem kap!
Úgy ahogy a kérdező sem, pedig lehet hogy jobb munkaerő lenne, megbecsülné a helyét, de el sem jut addig hogy felvegyék.
És akkor sopánkodik a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár hogy a magyarok nem mobilisak, pedig még "több mint 300 ezer fős hazai munkarőpiaci tartalék van".
Állítólag "a kormány a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretében 2030-ig mintegy 460 milliárd forint értékű forrásból indít uniós finanszírozású munkaerőpiaci programokat."
De amikor a kisember (aki hajlandó lenne költözni) pályázik egy állásra akkor az a vége amiről a kérdező is írt!
És nem, nem lehet mindent a netről megtanulni, főleg ha gyakorlatot is elvárnak egy adott dologban. Gyakorlatot meg úgy lehet szerezni ha odaengedik az illetőt, hagyják dolgozni! De addig el sem jut egy átlagpolgár. Nem véletlenül panaszkodnak az emberek kategóriában is sokan, hogy alkalmasak a munkára de esélyt sem kapnak!
"Az a szégyen hogy az egyszerűbb munkákat sem fizetik meg annyira hogy legalább egy albérletet lehessen belőle nyugodtan bérelni"
Ez nem igaz. A kereslet és kínálat árazza be a fizetéseket. Így is találnak bőven jelentkezőt "egyszerűbb" munkákra, akkor minek fizetnének érte többet bárkinek? Ha nem menne el a sok selejt a gyártósorra nettó 300 ezerért akkor addig emelnék a fizetést ameddig nem találnának rá jelentkezőt. Az informatikusokat sem azért fizetik meg, mert minden cég meg szeretné becsülni a munkájukat, hanem azért mert nem találnak alkalmas jelöltet kevesebb bérért, ilyen egyszerű, így működik a gazdaság. Habár feltételezem, hogy hiába magyarázom a gazdaság működését "kisembereknek" akik a panaszkodáson és a siránkozáson kívül semmi érdemlegest nem tudnak felmutatni.
Abban viszont igazatok van, hogy szükség van az ilyen semmitmondó mentalitású emberekre akik beérik a csicskamunkával, mert ha mindenki szorgalmas, motivált és bölcs ember lenne (mint én vagyok) akkor az én magas egzisztenciájú munkámért is kevesebbet fizetnének és nem relaxálhatnék a 2-3 órás effektív munkavégzésem után munkaidőben a jacuzzimban home officeban bruttó 2,4 millióért Cloud Engineerként 😎
1. CVben nem adunk meg lakcímet
2. Ha interjún megkérdezik, Bp-n laksz a pasid / csajod lakásában.
Ennyi. Aztán ha felvesznek, keresel albérletet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!