Mennyi spórolt pénznek kellene lennie a számlámon? Amolyan biztonsági tartaléknak.
Nem nagyon szeretem kuporgatni a pénzemet, mert az motivál a munkában hogy látom magam előtt mit akarok venni, mint az ökör aki elé répát lógatnak... de sokan meg nem értenek ezzel egyet, és ők nem vesznek semmit inkább félre raknak, mert hogy ha valami történik akkor legyen mihez nyúlni.
Én őket is megértem, és én sem szeretek 0-ra menni, szóval valami köztes utat keresnék... de mennyit kellene félre raknom? Ha ezt az évet végigdolgozom, és megveszem amit akarok jövő év elején, akkor kb maradna 3 millió forint mint tartalék. Ez elég, vagy kevés? Átlagos magyar életet élek, ezt csak a viszonyításképpen mondom... van lakás (társas házi), autó hitel nélkül, szóval a számlákat kellene csak fizetni, meg esetleg súlyadó stb...
Kérdező: Szemmel láthatóan fogalmad sincs a pénzügyekről. Inkább képezd magad ahelyett, hogy marha magabiztosan butaságokat beszélsz!
Az a pénz, amit a jövővel nem törődve inkább felélsz most, minthogy befektesd sosem fog pénzt termelni. A menő cuccok halmozása meg nem befektetés. Nézd meg, hogy működik a kamatos kamat.
Minél előbb kezdesz el megtakarítani és kamatoztatni a pénzed, hosszú távon annál nagyobb mértékben fog kamatozni már a kamat is. Minél tovább halogatod a befektetést és költöd a pénzed, annál később kezd kamatozni.
A rejtett költségekkel valóban tisztában kell lenni és számolni kell - ahelyett, hogy misztifikálnád. Távolról sem igaz minden esetben, hogy az extra költségek elvinnék a kamatokat. Valóban vannak ilyen konstrukciók is, ezeket kerülni kell, ha jót akarsz, de ettől még más befektetések nagyon is jövedelmezőek lehetnek. Persze csak, ha normális befektetéseket választasz, nem találomra minden hülyeséget, amivel biztosítós ügynökök megtalálnak. Pont ezért kell utána olvasni, érteni hozzá és nem bemondásra elhinni mindent, amivel vakítanak.
Amikor már jön az esküvő, meg születnek a gyerekek, akkor egyre több a kiadás, amik mellett már egyre nehezebb ilyenkor elkezdeni megtakarítani. Sokkal bölcsebb döntés, már jóval előbb megalapozni a jó anyagi körülményeket, amikor még nincs annyi minden, amire költeni kell.
Nézz utána, mi az a FIRE mozgalom. Egyre többen célozzák meg, hogy már a 30-as éveikre összejöjjön az a vagyon, ami mellett "nyugdíjba mehetnek", vagyis nem kényszerülnek napi szinten olyan munkára, ami egyáltalán nem érdekli őket, de valamiből kénytelenek megélni. Inkább fiatalon megalapozzák a stabil anyagi hátteret és utána már a pénzük kamataiból meg tudnak élni, mellette meg tudnak olyasmit csinálni szórakozásból, amitől jól érzik magukat, élvezik - és akár még pénzt is kapnak érte, de nincsenek olyan kényszer helyzetben, hogy csak a pénz miatt bármit kénytelenek elvállalni.
Ne higgy el semmit nekem, meg másnak se - de főleg a már megszerzett tudásodnak és véleményednek! Nézz utána, fejleszd a tudásod és számolj utána mindennek, amit bárki mond! A számításokat meg ellenőrizd nagyon alaposan, mert attól, hogy helyesnek tűnik, még lehet a képleteidben is hiba, meg az ismereteidben!
Ha érdekel, akkor olvass utána! Találsz bőséges szakirodalmat a fórum válaszok terjedelménél komolyabb alapossággal kifejtve.
Ha nem érdekel, akkor meg úgyis mindegy, mit írok.
,,Mellesleg az életkor sem mindegy azért, egy huszon-harmincas évekbeli ember akinek se felesége/barátja se gyerekek nem biztos hogy a nyugdíj utáni életre alapozik"
Pont hogy aki egyedül van kell a leginkább odafigyelnie mert nincs extra biztonsági hálója. És nem feltétlen csak nyugdíjas korra kell itt gondolni.
Tipikusan a tücsök és hangya tanmese dilemmája. A tücsök egész nyáron mulat, zenél, felél mindent, nem tartalékol, nem építkezik, aztán télen szenved miatta, hogy nem gondolkodott előre.
A hangya viszont egész nyáron szorgosan gyűjtöget, tartalékol, járatokat váj, amiben a gyűjtögetett dolgait tárolhatja, így télen is van miből megélnie és védve van a hidegtől.
Általában fiatalon jobban bírod a terhelést, gyűrődést, kényelmetlenségeket, alacsonyabbak az igényeid. Kevesebb pihenés is elég, jobban viseled, hogy lakótársakkal kell élned, gyorsabban regenerálódsz, kevésbé betegszel meg, kevesebb a kötöttséged, kisebbek a fix és kötelező kiadásaid.
Ezek miatt sokkal inkább lehetsz képes fiatalon vagyont felhalmozni, többet dolgozni, jobban keresni és spórolni is, hogy abból minél több megmaradjon. Ahogy egyre idősebb vagy, egyre több egészségi probléma jelentkezik, egyre nehezebben tudod kipihenni magad, kevésbé bírod a hajtást, túlórát, kényelmetlenségeket.
Ha már házasodsz, családod van, gyerekeid lesznek, akkor egyre több idő, élethelyzet és anyagi kötöttség, kötelező költségek, kiadások, feladatok hárulnak rád. Amik fokozottan szívják el az idődet, energiádat és a pénzedet is. Egyre több döntésed rajtad kívülálló tényezőkön kezd múlni.
Amíg egyedül vagy, te osztod be az időt és a pénzt. Ha barátnőd van, leginkább csak hozzá kell alkalmazkodnod. Ha már gyerekeid vannak, akkor ők nagyban befolyásolni kezdik, hogy mit tehetsz, mikor teheted, hogyan teheted. A gyerekek miatt kell nagyobb lakás, az iskolába, edzésre, orvoshoz hordásukhoz hatékonyabb, ha van egy kocsid, mert gyorsabban, egyszerűbben, rugalmasabban tudsz megoldani dolgokat, hogy több időd maradjon akár a gyerekekkel, akár csak pihenni, akár a munkára, hogy pénzt tudj termelni, amit a család fenntartására tudsz költeni.
Persze lehet már fiatalon is kifinomult ízlésed, igényelheted a kényelmet, nagy teret, drága dolgokat, költhetsz fiatalon is luxus holmikra, már csak azért is, hogy megmutasd, hogy te ezt is megengedheted magadnak.
Csakhogy az igényeid csökkenni nem fognak, csak nőni. Ha már fiatalon se vagy rugalmas, nem éred be kevesebbel, nem tűröd a kényelmetlenségeket, nem akarsz többet dolgozni, jobban spórolni, akkor idősebb korodban egyre kevésbé akarsz majd az addigi élet színvonaladból lejjebb adni. Viszont az életszínvonalad fenntartása egyre drágábbá fog válni és egyre nehezebben lesz majd fenntartható, mert a munkát egyre kevésbé fogod bírni.
A legnagyobb tévedés, amit leginkább a kapitalizmus és a kereskedő cégek marketingje nevel az emberekbe, hogy az embernek egyre több és drágább dologra van szüksége, hogy a külvilágnak mutogassuk és attól érezzük jobban magunkat, hogy mi mindenünk van. Pedig a legtöbb valós problémát (önbizalom hiány, önértékelési problémák, emberi kapcsolatok hiánya, kommunikációs problémák, depresszió, betegségek, stb) a tárgyak birtoklása és a drága dolgok nem oldják meg.
A legtöbb ember általában sokkal többet költ arra, hogy menőnek, gazdagnak mutassa magát a külvilág számára, mint amennyi luxust valóban megengedhet magának az anyagi helyzete alapján. Csak egyszerűen nem képes a legtöbb ember helyesen felmérni, hogy mi az, amit tényleg megengedhet magának. Az emberek többsége feléli a vagyonát azzal, hogy gazdagnak akarja mutatni magát.
Az igazán gazdagok, akik valóban megengedhetnék maguknak a drága dolgokat, általában nem költik el a pénzüket arra, hogy mutogassák a gazdagságukat. Helyette inkább befektetésekben tartják, ahol kamatozik, pénzt termel nekik. Közben pedig egy visszafogott életszínvonalon élnek, ami nekik elég. Nem nélkülöznek, nem kuporgatnak, csak egyszerűen nem költenek sokkal többet feleslegesen, mint amennyire tényleg szükségük van. Pl. nem vesznek 50 milliós autót, mert az a menő, mikor elég nekik egy 5-10 milliós autó, ami ugyanúgy elviszi őket A-ból B-be és ugyanúgy nem a legolcsóbb vacak, ami hetente lerobban alattuk. A maradék 40 millió meg kamatokat termel és szaporodik.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!