Mennyi spórolt pénznek kellene lennie a számlámon? Amolyan biztonsági tartaléknak.
Nem nagyon szeretem kuporgatni a pénzemet, mert az motivál a munkában hogy látom magam előtt mit akarok venni, mint az ökör aki elé répát lógatnak... de sokan meg nem értenek ezzel egyet, és ők nem vesznek semmit inkább félre raknak, mert hogy ha valami történik akkor legyen mihez nyúlni.
Én őket is megértem, és én sem szeretek 0-ra menni, szóval valami köztes utat keresnék... de mennyit kellene félre raknom? Ha ezt az évet végigdolgozom, és megveszem amit akarok jövő év elején, akkor kb maradna 3 millió forint mint tartalék. Ez elég, vagy kevés? Átlagos magyar életet élek, ezt csak a viszonyításképpen mondom... van lakás (társas házi), autó hitel nélkül, szóval a számlákat kellene csak fizetni, meg esetleg súlyadó stb...
Számlámon azért van most pénz mert gyűjtök egy nagyobb értékű dologra.
Amúgy nem szokott sok lenni, inkább befektetem valamibe: pl. állampapír vagy crypto.
Kb. a minimálbérből meg tudnék élni, ha muszáj lenne, szóval a pénzem amihez igazából mindig hozzáférek úgy 4-5 évre elegendő lenne. Feltéve, hogy nem jön megint ilyen 50+%-os infláció.
12 hónapra elegendő tartalékom van, ezt az összeget szigorúan otthon tartom.
Lehet velem veszekedni, de véletlenül sem teszem be a bankba. Nem bízok a bankokban. A bankszámlán is ugyan úgy inflálódik, mint a pénz mintha otthon lenne. Nem is létezik olyan megtakarítás, ahol ne inflálódna a pénz.
#15
Tavalyhoz képest már csak 10,5 hónapnyi az a megtakarítás....
"szóval a számlákat kellene csak fizetni, meg esetleg súlyadó stb"
Esetleg súlyadó? Miért, van olyan opciód, hogy nem fizeted be? Meg a biztosítás, parkolás, benzin, stb. Bőven vannak ott még fizetnivalók azzal az autóval is. Másokkal meg még inkább.
Az nagyon csak egy alap számítás, hogy a mostani kiadási szinteddel végigszámolod, hogy hány hónapig tudnál a pénzedből megélni, ha egyik napról a másikra megszűnne a fizetésed - akár leépítés, munkanélküliség, vagy akár betegség miatt.
A tartalékokkal arra is érdemes számolni, hogy bármikor jöhetnek extra kiadások. Emelik a közös költséget, vízdíjat, felmegy a villany ára, elromlik a mosógép, hűtő, tűzhely, beázik a lakás, betörik az ablakod, belemennek a kocsidba, stb.
Érdemes utána olvasni a pénzügyi tudatosságnak, meg hogy mit engedhetsz meg magadnak és milyen költségekkel hogyan érdemes számolni. Na meg annak is, hogy a megtakarított pénznek nem első sorban a bankszámládon kéne csücsülnie (bár még mindig jobb, mint ha mindet KP-ben tartod a párna alatt), hanem olyan befektetésben, ami kamatot fizet, így a pénzed dolgozik is neked, nem csak veszít az értékéből az infláció miatt. A kiszámoló blogon találsz ehhez elég jó alapvető írásokat, kezdj el olvasgatni róla!
#19 semmi sincs ingyen, ezek a kamatozó cuccok nagyon szépen hangzanak de azért ez se egészen így van... ami sok kamatot hoz az rizikós, ami kis rizikójú az meg nem hoz sokat, de az is elúszhat ha úgy van... arról nem is beszélve hogy milyen extra költségek vannak amikor majd ki akarod venni. A nyugdíjasok szoktak ennyire oda lenni ezekért akiknek nem sok tudásuk van a rejtett költségekről :D De persze még mindig jobb mint a piramisjátékokba befektetni...
Mellesleg az életkor sem mindegy azért, egy huszon-harmincas évekbeli ember akinek se felesége/barátja se gyerekek nem biztos hogy a nyugdíj utáni életre alapozik. Szóval én tökre megértem azokat akinek pl most született gyereke és már az egyetemre spórol meg ilyesmi, vagy hogy beteg a párja és majd kell valami orvosi beavatkozás ami sokba fog kerülni meg ilyesmi. És visszatérve a befektetésekre ott ilyen 5-10 évek után fog csak érdemi kamatot hozni úgy, hogy eleve valag pénzt belapátoltál, ami így kb el is úszott arra a 10 évre a kasszádból :D
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!