Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Néhányan miért nem tudnak...

Néhányan miért nem tudnak spórolni?

Figyelt kérdés
Csodálkoznak, hogy nincs lakásuk, miközben nyaralni járnak, meg hosszú hétvégékre. A gyerektől várják a jólétet, úgy, hogy nélküle is alig tudják eltartani magukat. Én egyedül élek és 33 évesen van lakásom. Persze meg lehet tőlem kérdezni hány hosszú hétvégén voltam és hány helyen nyaraltam életemben. Vajon hányszor ültem repülőn, mint a fontos emberek?
2023. aug. 4. 12:56
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
68%

Azt is meg kell nézni, hogy milyen volt a bértlés/vásárlás anyagi terhe akkor és milyen most.

10 éve még 8 millióért vehettél egy jó lakást, ugyannak a lakásnak a bérleti díja meg lett volna havi 65 ezer, vagyis az árából 10 évig tudtad bérelni.

Ma meg ugyanaz a lakás 32 millió és 120-ért tudod bérelni, vagyis 22 évig tudnád bérelni az árából. Pontosan emiatt egyre kevésbé éri meg vásárolni és egyre inkább bérelni.


De pl. a garázs árak még brutálisabbak. Korábban gondolkodtam, hogy veszek a környéken egy garázst. Akkor még 1,5 - 2 millió körül voltak az árak. Most 8-10 millió. Egy 18nm-es garázsért. Nonszensz. Bérelek egyet havi 18 ezerért, azaz ha 37 évig bérelem, akkor fizetek annyit, mintha megvenném. Hát bolond lennék megvenni...

2023. aug. 4. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
55%
az a jó, hogy a többség nem spórol. Legalább több pénz jut nekünk.
2023. aug. 4. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
24%

"Ma meg ugyanaz a lakás 32 millió és 120-ért tudod bérelni, vagyis 22 évig tudnád bérelni az árából. Pontosan emiatt egyre kevésbé éri meg vásárolni és egyre inkább bérelni."


Ez már középtávon is ki szokott egyenlítődni.


Historikusan a hány évig tudod bérelni a lakás árából az ingatlant dolog nem szokott ennyire megborulni, most éppen a lakások ára nagyon magas, a bérlet meg relatív olcsó. De ha nagyobb időtávon nézend, akkor ez egy kegyelmi állapot a bérlők részére.

2023. aug. 4. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
74%

Másrészt a bérlet mint gazdasági racionalitás működik, de kell hozzá még egy pillér, ami magyarországon hiányzik.


Ez pedig a nagy méretű, nem természetes személyek kezében lévő lakásállomány.


Azokban az országokban, ahol az emberek élethosszig bérelnek általában ezt cégekntől, lakás szövetkezetektől, önkormányztattól teszik. Egy cég/szövetkezet ki tud adni egy lakást 50 évre is.


Mo-n magánemberek birtokolják a bérlakás állomány jelentős része, és náluk valami mindig változik, nagyon ritka az évtizedes állandóság.

2023. aug. 4. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
0%
Ha elég sokat keresel akkor nem kell mindent írni. sosem írtam, mindig spóroltam.
2023. aug. 4. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
55%
#14 Pontosan! Ez a baj a Magyar lakásbérleti piacon, hogy nem tudsz biztonsággal hosszú távra bérelni. És a fene se akar 4-5 évente kényszerűen költözni csak mert a tulaj gondolt egyet és felmondta a szerződést, hogy az unokahúga költözhessen oda.
2023. aug. 4. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
55%

"És a fene se akar 4-5 évente kényszerűen költözni csak mert a tulaj gondolt egyet és felmondta a szerződést, hogy az unokahúga költözhessen oda."


A 4-5 évvel még annyira nem is lenne gond. De van úgy, hogy sokkal hamarabb menni kell.


Másrészt amíg az ember egyedülálló, addig ha menni kell, hát meghúzza magát haveroknál, szülőknél, akár a hid alatt is elalszom egyedül.



Amikor már gyerek van, akkor azonnal lehetetlenné válik itthon a lakásbérlés, mert gyerekkel nem úgy megy az, hogy szól a tulaj, hogy 30 nap múlva vége a dalnak (a legtöbb lakást 30nap felmondással adják ki)



Nekem egyébként a nyugati modellből a lakásszövetkezet tetszik. Akár lehet tulajdonrészed is, akkor olcsón béreled a lakást, vagy akár vissza is kapsz.

Kollégámnak pl van egy akkora tulajdonrésze, ami kb egy 100nm-es lakást tesz neki lehetővé, de amíg egyedül élt, addig lakott egy 50nm-en, és a szövtkezet fizetett neki, mert valaki más meg lakott az ő által birtokolt 100nm-en. Mikor gyereke lett, akkor ment nagyobba. A szövetkezet pörgeti a lakókat, minden házat felújítanak max 20 évente (általában korábban), tehát nem romlik le az állomány, ha változik az életkörülményed, akkor jellemzően tudnak adni nagyobbat-kisebbet, rugalmas a rendszer.

2023. aug. 4. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
57%
Mert éhbérből nem lehet spórolni!
2023. aug. 5. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

"Nekem egyébként a nyugati modellből a lakásszövetkezet tetszik. Akár lehet tulajdonrészed is, akkor olcsón béreled a lakást, vagy akár vissza is kapsz."


Ilyesmi Magyarországon is van, pl IKV.


"A szövetkezet pörgeti a lakókat, minden házat felújítanak max 20 évente (általában korábban)"


Csak itthon ez úgy működik hogy általában 100 éves romos bérházakat adnak ki, aminek az állapotmegőrzésével nemigen foglalkoznak. Ha véletlen beszólsz nekik, hogy mindjárt ráddől a ház fala, vagy rádszakad a plafon, kimennek, aztán ott arcoskodnak, hogy mit műsorozol, ennek még semmi baja, semmit nem csinálnak vele.

2023. aug. 5. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

“ami 21% haszon fixen”


Hát ez nem bonyolult, ezt évente többször is meg lehet csinálni könnyedén.


Persze, nyilván nem mindenkinek.


Ember kell hozzá, hozzáértő.

2023. aug. 5. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!