"Szellemi tőke építés" nem egy nagy hazugság?
Egy haverom aki irodán feleannyit keres mint én takarítással németben, így előadta nekem hogy ha már úgy döntöttem hogy ezt csinálom, akkor azért legalább tanuljak levelezőn egyetemen vagy képezzem magam, merthogy az ő szavait mondom : "SZELLEMI TŐKÉT" is építsek, ne csak pénzbelit.
Most ő mire vitte a nagy szellemi tőkével a multinál? Feleannyit keres mint én, akkor mi értelme?
Nézz meg bármilyen statisztikát (ha tudsz ilyeneket értelmezni) a kereset és a tanultság korrelációjáról.
De saját példámból kiindulva, én 30 éves koromig építkeztem alacsony bevétellel, átlagkereset alatt, mert szakmailag jó de alulfizetett dolgoztam, aztán kutatóként doktorit írtam, stb. 30 éves koromtól elkezdtem céget építeni a tudásomra, és következő évben az átlagkereset öt, majd 8, jelenleg 10szeresét hozza évente a tudásom.
Ez is egy befektetés, és sokkal jobb a megtérülése, mint bármi másnak.
Persze, hogy nem hazugsag, a sajat peldaddal igazoltad. Igy csak egy takarito vagy, mas meg a fizetesed sokszorosat keresi.
Az osszehasonlitasodnak persze semmi ertelme, mintha azt mondanam, hogy en tobbet keresek svajcban kukaskent, mint egy bangladesi bankar, akkor minek tanulni?
Alapból nincs értelme külföldet és Magyarországot összehasonlítani konkrét pénzösszegben, persze mennyiségre többet keresel, de a valóságban nem tudsz semmivel se többet megengedni magadnak.
Az én állásom mondjuk New Yorkban kb 150 ezer dollárt fizetne évente, ami nagyon jól hangzik egészen addig amíg rá nem nézel a lakásárakra és rájösz hogy ha nem akarsz naponta órákat utazni akkor havi 4000$ ért kapsz egy 1.5 szobás lyukat.
Arról nem beszélve hogy a munka minősége se ugyan az. Inkább ülök a gép előtt a légkondis irodában minthogy egész nap WC ket pucoljak vagy 15 perc alatt kitakarítsak 1-1 hotelszobát.
Én örülök annak hogy szeretem a munkámat, mert az életem egy nagyrészét bizony munkába kell töltenem és ha szeretnél olyan munkát amit szívesen csinálsz akkor bizony képezned kell magad.
S 5 év múlva melyikőtöket fogják előléptetni menedzserré? Akinek az áll az önéletrajzában, hogy németben takarított vagy azt, aki ott az irodában már ismeri a dörgést? S 50 évesen ki fog céges autóval járni? Ő vagy te? Melyikőtök fog saját céget alapítani vagy kényelmes üzleti tanácsadó életmódot élni?
Hívhatod szellemi tőkének, de a munkával töltött évek beskatulyáznak. Ha azt látja mindenki, hogy diplomásként takarítasz, akkor nem azt fogják feltételezni, hogy te amúgy egy briliáns elme vagy akinek sajnos nem jutott más pedig egyébként vállalatvezető is lehetne, csak nem akar lealacsonyodni az alulfizetett kezdő irodai pozícióhoz, hanem azt, hogy te egy bukott diplomás vagy, aki azért takarít, mert a munkaerőpiacnak nem lenne elég jó. Nagyon kevés ember tud kitörni ezekből a társadalmi szerepekből.
>>"Szellemi tőke építés" nem egy nagy hazugság?<<
Nem hazugság.
De az is igaz, hogy -személyes adottságai miatt- nem mindenkinek járható ez az út. :-(
“Egy haverom aki irodán feleannyit keres mint én takarítással németben”
Most kokolyan ez az élet célod, hogy akkor takarítoként fogsz dolgozni Németországban életed végéig? Kezd el viszonyítani, hogy a németekhez képest mennyit kapsz, aztán mérlegelj
Haverodnak amúgy igaza van…
Nem az.
Egyrészt 1-1 ember relációról általános következtetést levonni abszolút hibás (már ezért is érdemes lenne tanulni, hogy ilyen blődségeket ne gondoljon az ember)
Másrészt azt a kérdést tedd fel, hogy hol fogsz tartani 5 - 10 - 20 év múlva te és ő. Nem csak anyagilag, hanem minden területen, fizikai, szellemi egészség szintjén pl.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!