Mennyit keres egy mentőtiszt és egy mentőápoló jelenleg Magyarországon? Érdemes lehet belevágnom?
A google szerint: "mentőtisztek bruttó átlagkeresete 667 520, a mentőápolóké bruttó 536 963 forint. Egy mentőtiszt jelenleg átlagosan 46 százalékkal többet keres, mint 2018-ban, a mentőápolók esetében pedig 52 százalékos az emelkedés. 2021. dec. 20."
Ez szerintem egész jó,viszont az emberek mást mondanak. Leginkább olyan embertől szeretném hallani,hogy ebből mi az igazság, aki jelenleg is a pályán van, vagy rálát az aktuális helyzetre.
Nagyon vonz ez a hivatás, de eddig nem hittem magamban eléggé,hogy ekkora fába vágjam a fejszém. Így most másik eügyi. pályán dolgozom és azt kell mondjam elég jó munkahelyem van. A beosztás és a kereset szempontjából is. Ezért úgy gondolom, hogyha feladom a jó beosztást és a viszonylagos kényelmet, még több felelősség stb. akkor azért több pénzt is szeretnék kapni. Viszont nemtudom, hogy a mentőápolóival ugranék-e a bértáblán (jelenleg E-s vagyok) ,vagy ehhez mentőtiszti végzettség kellene?
Te eddig burokban éltél?
Pénz miatt az egészségügy/szociális szféra csak akkor jöhet szóba, ha:
- végtelen vastagságú a bőr a képeden
- kifejezetten a felső körökbe akarsz feljutni (orvosok között is a kiemelkedő tudású és/vagy magas beosztású, pl. kórház igazgató szint)
- le tudod választani az anyagiakat az emberi sorsokról és az empátiáról
Jesszus. Féltem feltenni ezt a kérdést, pont ezért. Azt tudtam, hogy jönni fog a képmutatás, de azt nem, hogy már az első válasznál:D
Csak annyit mondtam, hogy mivel egy sokkal több felelősséggel járó, nehezebb munkakörről van szó, mint a jelenlegi munkám, többet szeretnék érte kapni. Nagyon szeretek egészségügyis lenni, ha egyvalamit nem szeretek benne az pont ez, rengeteg a képmutató.:D
#2: Nem akarlak elkeseríteni. Ez nem képmutatás, hanem a valóság. Van egészségügyi dolgozó a családban, nem véletlenül írtam, amit.
Ha a pénz számít, akkor alacsony szinteken az egészségügy kilőve (mint pl. ápoló), ha valami magasztosabb eszme van a háttérben, akkor menj.
#1
MENTŐK NAPJÁN A MENTŐKRŐL
“Mennyit keres egy mentődolgozó?”
A Mentők Napja alkalmából mindenki a mentőkre figyel. Eme figyelmet kihasználva szeretnénk rámutatni arra, pontosan mennyit is keres egy mentődolgozó. A kormányzat és a Mentőszolgálat hivatalos kommunikációja mindig rózsásan festi le a mentők helyzetét. Ez külsőségeiben talán így is van, hisz új autók, új ruhák és új mentőállomások képe lebeg a szemünk előtt. Ám, ezek mögött a mentők rögvalósága igencsak más.
Nézzük meg egy-egy példán keresztül, hogy mennyiből is él meg egy mentő. Induljunk ki abból, hogy a dolgozó alap órában látja el feladatait - ami nem igazán jellemző, mert valamennyi túlmunkát szinte minden mentődolgozó végez -, mert ez az, amennyivel minden hónapban fixen számolhat. Nézzük meg egy mentőgépkocsi-vezető, mentő-szakápoló és mentőtiszt tekintetében a kereseteket. Vegyünk alapul egy-egy mentődolgozót, akik 13-15 éve dolgoznak, így a bértábla szerinti 5-ös kategóriában helyezkedik el a fizetésük. Adókedvezményeket és túlórákat most nem számolunk, csak a fix alapjövedelmeket, amire a munkavállalók számíthatnak.
Mentőgépkocsi-vezető
“C5” fizetési kategóriában az alap fizetése 315.845 Ft. Ehhez jön 24.000 Ft sürgősségi pótlék, valamint 21.590 Ft a 2018-as külön mentőknek adott 10% emelés összege. Tehát az alap fizetése egy hónapban 361.435 Ft. Erre jönnek a délutános és éjszakás, esetlegesen ünnepnapi pótlékok. Nézzünk itt is egy átlagot, tehát a dolgozónak van 4 db 24 órás műszakja és 6 db nappalos, 12 órás szolgálata. Az így keletkezett délutános pótlék 23.400 Ft, éjszakás pótléka pedig 30.000 Ft. Így összesen a mentőgépkocsi-vezető keres egy hónapban 414.835 Ft-ot bruttóban, ami nettóban 275.865 Ft. Ez az az összeg, amire egy, a példában szereplő gépkocsivezető havi fizetéseként számíthat.
Mentőápoló
“E5” fizetési kategóriában az alap fizetése 369.909 Ft. Ehhez jön a 24.000 Ft sürgősségi pótlék és a 21.590 Ft 2018-as külön mentőknek adott 10% emelés összege. Tehát az alap fizetése egy hónapban 415.499 Ft. Erre jönnek a délutános és éjszakás, esetlegesen ünnepnapi pótlékok. Nézzünk itt is egy átlagot, tehát a dolgozónak van 4 db 24 órás műszakja és 6 db nappalos, 12 órás szolgálata. Az így keletkezett délutános pótlék 27.305 Ft, éjszakás pótléka pedig 35.232 Ft. Így összesen a mentőápoló keres egy hónapban 478.036 Ft-ot bruttóban, ami nettóban 317.893 Ft. Ez az az összeg, amire egy, a példában szereplő mentőápoló havi fizetéseként számíthat.
Mentőtiszt
“F5” fizetési kategóriában az alap fizetése 465.231 Ft. Ehhez jön a 24.000 Ft sürgősségi pótlék és a 21.590 Ft 2018-as külön mentőknek adott 10% emelés összege. Tehát az alap fizetése egy hónapban 510.821 Ft. Erre jönnek a délutános és éjszakás, esetlegesen ünnepnapi pótlékok. Nézzünk itt is egy átlagot, ahol az eset kocsik többnyire 24 órában futnak, így ők csak 24-ben vannak beosztva havi 7 alkalomra. Az így keletkezett délutános pótlék 31.015 Ft, éjszakás pótléka pedig 77.538 Ft. Így összesen a mentőtiszt keres egy hónapban 619.374 Ft-ot bruttóban, ami nettóban 411.883 Ft. Ez az az összeg, amire egy, a példában szereplő mentőtiszt, főiskolai végzettséggel havi fizetéseként számíthat.
Fontos hangsúlyozni, hogy ezektől az összegektől magasabb fizetéseket érhetnek el a dolgozók, de azokat már mind túlóra és egyéb túlmunka árán, tehát az alap feladataik ellátásán és alap munkaidejük letöltésén felül! Így tehát a szabadidejük terhére kereshetnek csak többet, amely szabadidőt a pihenéstől, a családtól, a kikapcsolódástól kell elvenniük, ami pedig nehezen vagy sehogyan sem pótolható idő!
A bérek színvonala tehát a fenti példákon keresztül látható. A mentődolgozók havi költségeit pedig senkinek sem kell talán bemutatni. Lakáshitel vagy lakbér, autóvásárlási hitel, fogyasztói hitel, gázszámla, villanyszámla, vízszámla, lakás és autó fenntartási költségek, ruha vásárlás, élelmiszer vásárlás, és még sok féle kiadás, amik csak az alap szükségletek fedezésére szolgálnak, nem a jóléti vagy luxus kategóriába. Emellett ha van gyermek a családban, tudjuk, hogy, milyen kiadásokkal jár.
Feltételezve, hogy van a családban még egy kereső, ezek az összegek akkor is kevesek a megélhetéshez a mai gazdasági és pénzügyi helyzetben. Ebből a bérből megvalósítható valamilyen komolyabb kiadás, nagyobb költés? Nem igazán, sőt, a napi megélhetés is nehézkes.
Az elmúlt években már sokszor hallottuk, hogy a mentők helyzetét kiemelten kezeli a kormányzat, ehhez mérten kaptunk is ígéreteket szép számmal és mértékkel. Ezekhez azonban jelentős, kézzel fogható megvalósítás nem társult. Az eddigi béremelések mindössze a bérfelzárkóztatásra és a minimálbér- valamint bérminimum emelkedések követésére voltak elegendőek. A kormányzat és a Mentőszolgálat ígéretei már hiteltelenné váltak a mentődolgozók számára, a hivatástudatra való apellálás pedig inkább kontraproduktívvá vált körükben. Évek óta várjuk a megnyugtató bérrendezést, de mindhiába.
Nos, ez a helyzet a mentő dolgozókkal 2023. május 10-én, a Mentők Napján.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!