Mennyire reális HAYS HUNGARY SALARY GUIDE 2023-as felmérése a fizetések terén a pénzügy és számvitel területén?
A HAYS HUNGARY SALARY GUIDE 2023-as felmérésében az alábbi fizetési sávokat adta meg a pénzügyi- számviteli területen:
Ezen területen dolgozóktól kérdezem mennyire fedi a valóságot?
(Tudom, hogy sok hasonló kérdés van, de sok már elég régi kérdés és nem is feltétlen vannak konkrétumok.)
12:
Írt olyan példákat, amik szintén nem fizetnek jól. És nem csak nekem nem, tágabb ismerősi körömben sem.
A Hays bizonyos módszerrel - nem is feltétlenül reprezentatív adatokból - számol valamilyen átlagot, a szórás vagy a medián megadása nélkül.
Közelítésnek jók a számok, nyilván tudnék mondani több embert, aki mondjuk IT-ben az ottani számok alatt keres, más meg jóval fölötte. Kár idecitálni a sok esetben maximum pár tucat főt foglalkoztató külföldi multik "kirakat" csapatát itthon, hogy "ott aztán bezzeg".
Közben meg elfelejtődik az a tény, hogy az ország nem csak Budapestből áll és nem a legjobban fizető pár cégnél dolgozik mindenki.
Szerintem teljesen.
Néhány embertől, akik szerint ezek rossz fizetések, szívesen megnézném egy bérlapját, kíváncsiságból.
16-os úgy látom senki nem írta, hogy a Hays guide-ban szereplő fizetések rosszak, csak azt, hogy semmi közük a ténylegesen elérhető fizetésekhez, ami valóban így van.
Ha az ember nincs tisztában vele miből készül a statisztika, akkor megtévesztő lehet, hogy oda van írva mondjuk 1 600 000 Ft bruttó "Max" a senior C++ fejlesztőhöz, mikor már 2019-ben 2 millió körül ajánlott egy kis WorldQuant is.
Illetve annak sincs sok értelme, hogy alapbérek szerepelnek benne, hiszen sok cégnél ez csak a kompenzáció egy szelete. Eleve én is úgy alkudtam a mostani fizetésemet, hogy kevesebb alapbért és több RSU-t kértem, így az alapbérem Hays maximum alatt van br. ~100 000 Ft-tal, csak közben kapok évi br. ~9 000 000 Ft-ot RSU-ban.
Persze egy pályakezdőnek még így is nagyobb segítség, mint a semmi, ha nincs tisztában a piaci helyzettel.
"Ha az ember nincs tisztában vele miből készül a statisztika, akkor megtévesztő lehet, hogy oda van írva mondjuk 1 600 000 Ft bruttó "Max" a senior C++ fejlesztőhöz"
Szerintem te abszolút rosszul értelmezed ezt az adatot. Ez nem azt jelenti, hogy az ország összes C++ fejlesztőnek mondott akárkiét megkérdezték és fogták a tényleg maximumot és a tényleg minimumot és azt odabiggyesztették. Ennek nagyjából a világon semmi értelme sem lenne. Gondolom - teljesen logikusan - ez egy szándékosan csonkolt adatsorból van összeállítva, hogy a lefelé és felfelé extrém módon kiugró adatok ne tegyék használhatatlanná a számokat.
Tegyük fel, ezek a te senior C++ fejlesztőid:
1. Lajos, havi bruttó 350-ért patkolgatja egy isten háta mögötti kutyafüle gyártó cég raktározási rendszerét.
2. Gizike valami multinál keres bruttó 900-at.
3. Gézuka hazavisz bruttó 1,2 millát.
4. Ancsa havavisz bruttó 1,5 milliót.
5. Kütyafülü Aladár épp egy kísérleti fúziós erőmű vezérlését írja bruttó 15 milláért.
Na, akkor itt most mi a helyes adat? Mi a senior bérsáv? 350 ezertől 15 millióig? Nyilván nem...
"Illetve annak sincs sok értelme, hogy alapbérek szerepelnek benne"
Már hogyne lenen értelme. Hiszen maga az anyag is leírja, hogy a bruttó alapbérek vannak benne, juttatások nélkül. Ez az, ami valóban összemérhető, állandó, nem kilengéseket tartalmazó adat, ezt lehet érdemlegesen összehasonlítani.
Hogy forintosítod mondjuk azt, hogy a cég több szabadságot ad, mint kéne? Vagy hogy lakbér támogatást ad bizonyos helyzetben? Vagy hogy ad egy céges autót és ingyen tankolhatod?
"Hogy forintosítod mondjuk azt, hogy a cég több szabadságot ad, mint kéne? Vagy hogy lakbér támogatást ad bizonyos helyzetben? Vagy hogy ad egy céges autót és ingyen tankolhatod?"
Sehogy, ezért szokás a teljes kompenzációba csak a fix, forintosítható tételeket beleszámolni (ezek jellemzően alapbér+RSU+sign on bónusz) és kihagyni belőle a nem forintosítható, teljesítmény alapú, tetszés szerint megvonható stb. tételeket. Nem egy bonyolult dolog.
Sok értelme nincs, hogy két cég bekerül a statisztikába ugyanolyan számokkal, közben meg az egyiknél bruttó fél millióval többet keresel.
Na jó, akkor még egyszer, most már képzeld úgy, hogy fogom a kezedet: leírták, hogy mi van a statisztikában. Bruttó alapbér. Pont. Ennyi. Mi értelme azon tipródni, hogy nem raktak bele olyat, amiről nem szól az anyag?
Majd ha akarják, akkor a jövőben az egyéb juttatásokról is készítenek statisztikát, de ezt most emlegetni szvsz nevetséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!