Úgy tűnik az AI először a szellemi munkások munkalehetőségeit fogja megnyírbálni, nem a fizikai/szalagmunkásokét?
Éveken keresztül az a mantra ment, hogy szellemi munkára kell képezni magát az embernek, mert azokat fogják utoljára leautomatizálni, miközben a gyárakat már rég leautomatizálták. Úgy tűnik, fordul a kocka, és az "AI forradalom" végére mégis csak a fizikai (akár sori) munka lesz az elhelyezkezés utolsó mentsvára (illetve a szellemi munkák mondjuk top 10-15%-a)?
Anyagi oldalát nézve teljesen logikus, hogy nem az egyébként is gombokért dolgozó "operátort" cserélik le egy egyébként méregdrága automata gyártósorra, mert annak az árából évtizedig kifizetik a bérét. Sokkal inkább az egyébként is magas fizetési igényű fehérgallérosokat nyírbálják meg egy olyan AI-jal, amihez a szükséges infrastruktúra filléres tétel.
Csak én vagyok ilyen pesszimista, vagy más is így látja a dolgokat?
Lehet vitatkozni azon, hogy mit jelent az "először", vagy hogy az eddigi fizikai és szalagmunkát kiváltó automatizáció mennyire volt AI egyáltalán, de az biztos, hogy a GPT nem a vízvezetékszerelők konkurenciája.
Irigylem a válaszolók optimizmusát, szerintem vérfürdő jön, és nem csak a papírtologató meg pepecselő munkakörökben. Ha feleannyi ember is el tudja végezni ugyanazt a munkát, akkor a leépítés a legkézenfekvőbb, instant anyagi megtérülést hozó út. A megnövekedett termelékenységet nehezebb növekedésre fordítani, mint költségcsökkentésre, főleg ha hirtelen és egyszerre következik be mindenkinél, nem csak nálad, de az összes versenytársadnál is.
A másik meg, attól hogy a GPT nem tud valamit kielégítően kiváltani, nem azt jelenti, hogy nem fogják megpróbálni. Nem csak felsőbb szintekről, de alulról is. Nagyon sok embert fognak kifúrni a helyi GPT mágusok még a leépítések fenyegetése nélkül is.
#10 Az emberi hülyeség ellen nincs orvosság.
Egyébként már az nagy technikai lemaradás, hogy Excel fileokkal szórakoztok, nem pedig egy webes felületen tudja az ügyfél megadni az adatokat.
#13 Egyrészt nem tudjuk, hogy ez valóban így van-e -- pillanatnyilag az egyetlen dolog, amiben egyetértés van, hogy az LLM-ek képességeinek a határa egy évre előre se jósolható, nemhogy hosszabb távon. Simán lehet, hogy két verzió múlva már érteni se kell a GPT nyelvén, mert ő tanul meg a hülye emberekkel beszélni a pontos igényeikről, és nem fordítva.
Másrészt a kérdés egyébként sem az, hogy kellenek-e szellemi munkások a jövőben (GPT skillekkel vagy anélkül), hanem az, hogy mennyi.
12: na pont ezért nem félek amúgy.
Minden ügyfél máshogy tartja nyilván a saját adatait. A nagyok kedvéért még csak-csak lenne értelme összekötni a két rendszert (és még itt se biztos, mert ha ő olyan excelbe tud exportálni, amit nekem 1 perc importálni, akkor igazából sokat nem nyerünk azzal, ha ezt a lépést kiiktatjuk), de a kicsiknél senki nem fog ezzel vacakolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!