Úgy tűnik az AI először a szellemi munkások munkalehetőségeit fogja megnyírbálni, nem a fizikai/szalagmunkásokét?
Éveken keresztül az a mantra ment, hogy szellemi munkára kell képezni magát az embernek, mert azokat fogják utoljára leautomatizálni, miközben a gyárakat már rég leautomatizálták. Úgy tűnik, fordul a kocka, és az "AI forradalom" végére mégis csak a fizikai (akár sori) munka lesz az elhelyezkezés utolsó mentsvára (illetve a szellemi munkák mondjuk top 10-15%-a)?
Anyagi oldalát nézve teljesen logikus, hogy nem az egyébként is gombokért dolgozó "operátort" cserélik le egy egyébként méregdrága automata gyártósorra, mert annak az árából évtizedig kifizetik a bérét. Sokkal inkább az egyébként is magas fizetési igényű fehérgallérosokat nyírbálják meg egy olyan AI-jal, amihez a szükséges infrastruktúra filléres tétel.
Csak én vagyok ilyen pesszimista, vagy más is így látja a dolgokat?
Az AI eleve miért nyirbálná a fizikai munkásokat? Az AI is egy program, nem fog téglát pakolni, érteleszerűen olyasmit tud kiváltani, amire beprogramozzák.
A szalagmunkásokat, fizikai melósokat a gépesítés nyirbálta meg, de már jó ideje.
Szalagmunkában, amit lehetett már automatizáltak. A szellemi munkánál pedig az AI még egy darabig nem fogja hozni azt a színvonalat, amit egy tapasztalt ember.
Programozóként nem félek, hogy az AI belátható időn belül elvenné a munkámat. Inkább egy eszköz lesz a pepecs munkák gyorsabb elvégzésére.
#4 nem azt automatizaltak, amit lehetett, hanem azt, amit megerte automatizalni.
Sok esetben jobban megeri biorobotokat foglalkoztatni 150 nettoert, mint vegkielegitessel elkuldeni oket es milliardos beruhazasok kereteben gepeket vasarolni, amit aztan persze karban is kell tartani.
Masreszt eleg komoly gazdasagi es tarsadalmi kovetkezmenyei lennenek, ha tobb millio droid valna hirtelen munkanelkulive. Ezert van fokozatossag ezekben a folyamatokban, lasd onkiszolgalo kasszak pl.
Az általad vázolt problémakörre találták ki, és egyre jobban terjesztik a 4 napos munkahetet
Ha az ember nem tud elhelyezkedni, mert gépesítik a munkáját, akkor nem lesz pénze, így nem fogja megvenni azokat a javakat, amit automatán legyártanak. Ez nem jó senkinek. Meg kell találni azt a pontot, ami mindkettőnek jó -ez lesz a rövidebb munkaidő. Rövidebb munkaidőért ugyanannyi fizetést kapsz, így 2 helyett 3 napig tudod majd költeni a pénzed.
Ez lesz a jövő, a munkahelyek maradnak, csak átrendeződés várható mind fizikai, mind szellemi munkakörökben.
"csak a fizikai (akár sori) munka lesz az elhelyezkezés utolsó mentsvára"
Maximum a te és hozzád hasonlóak számára.
Semmit nem fog megnyirbálni, a munka mennyisége ugyanannyi, ha nem több lesz, csak sok esetben más jellegű. Gyorsulnak a folyamatok, nő a termelés, újabb és újabb folyamatok automatizálásához újabb fejlesztések és fejlesztők kellenek... az előre nem látható problémák megoldásairól nem beszélve.
Képzetlenül dolgozgatni, na az mindig is kockázat lesz, mindegy, hogy szellemi vagy fizikai munkás vagy.
Van pár terület, amire igaz lehet. Adatrögzítés, bizonyos esetekben fordítás pl. De amilyen területeken én dolgozok, ott nagyon nehéznek tűnik egyelőre, pedig a mi munkánkat segítené amúgy, ha a könnyen automatizálható részfeladatokat automatizálnák.
Csak hogy egy példával szemléltessem a dolgot: kiküldtünk az ügyfélnek egy excelt, hogy akkor legyen szíves ezt kitölteni és így (feldolgozható formában) visszaküldeni az adatokat. Kinyomtatta, kitöltötte kézzel és visszaszkennelte. Hát valahol itt tartunk...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!