Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Felmondási idő, kötelező?

Felmondási idő, kötelező?

Figyelt kérdés
Sziasztok. Igaz, a szerződésben benne van, hogy harminc napos felmondási idő van, de ettől el szoktak tekinteni? Esetleg jófejségből, vagy ilyesmi? Vagy ha a szerződésben benne van, akkor az nem módosítható?
2023. ápr. 13. 19:30
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Közös megegyezéssel el lehet tőle tekinteni.
2023. ápr. 13. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Közös megegyezés esetén akár ott és azonnal is fel lehet mondani. Ezen felül van lehetőség egyoldalú, azonnali hatályú felmondásra is, de ezt minden esetben indokolni kell (a "váltani szeretnék" vagy "kaptam egy jobb ajánlatot" nem elégséges).
2023. ápr. 13. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Szuper köszönöm szépen. Esetleg arról van infód, hogy pl egy call centerben mennyire tartják be? Egyáltalán nem vagyok pótolhatatlan, sőt :D van rajtam kívül negyven fő.
2023. ápr. 13. 19:57
 4/10 anonim válasza:

Bármikor azonnali hatállyal felmondhatsz, de ez esetben Munka tv. szerinti okra kell hivatkoznod.


Munkáltatód mehet utána bíróságra, ott bizonyíthatja, hogy az állításod nem igaz.


Tipikusan "főnök többször megsértett emberi méltóságomban", majd ezek felsorolása jó indok. Cég ellenkezőjét nehezen bizonyítaná


Munka tv.


42. Azonnali hatályú felmondás


78. § (1) A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél


a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy


b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.


(2) Az azonnali hatályú felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni. A tudomásszerzés időpontjának, ha az azonnali hatályú felmondás jogát testület jogosult gyakorolni, azt kell tekinteni, amikor az azonnali hatályú felmondás okáról a testületet – mint a munkáltatói jogkört gyakorló szervet – tájékoztatják.


(3) A munkavállaló azonnali hatályú felmondása esetén a munkáltató köteles a 70. § (3) bekezdésében és a 77. §-ban foglaltakat megfelelően alkalmazni.


79. § (1) Azonnali hatályú felmondással – indokolás nélkül – megszüntetheti


a) a fél a munkaviszonyt a próbaidő alatt,


b) a munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt.


(2) Az (1) bekezdés b) pont szerinti megszüntetés esetén a munkavállaló jogosult tizenkét havi, vagy ha a határozott időből hátralévő idő egy évnél rövidebb, a hátralévő időre járó távolléti díjára.

2023. ápr. 13. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2023. ápr. 13. 21:53
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Ne erőltessétek az azonnali hatályú felmondást (próbaidőn túl), mert teljesen félreviszitek a kérdezőt!!! Nincs ugyanis jogalapja az azonnali hatályú felmondásának a leírtak alapján.


Az szankcionális jellegű munkaviszony megszüntetés, valamelyik félre nézve hátránnyal jár, és az MT-ben meghatározott határidőket, indokokat, stb. meg kell tartani hozzá, egyébként jogellenesnek minősül.


A felmondási időtől a munkáltató kérésedre eltekinthet. De ez nem kötelező rá nézve.

Felmondási időtől akkor tudsz még szabadulni, ha közös megegyezéssel szüntetitek meg a munkaviszonyt. A közös megegyezés az nem felmondás!

Felmondáshoz nem kell a másik fél beleegyezése, hozzájárulása, míg közös megegyezéshez mindkét fél akarata szükséges.


Ha felmondod a munkaviszonyodat, és kérésedre nem tekint el a munkáltató a felmondási időtől, akkor azt el kell tölteni a munkáltatónál, egyébként anyagi hátrányod lehet belőle, ha ő is úgy akarja.


Ha eltekint, akkor a megállapodásotoknak megfelelő időpontban megszűnik a munkaviszonyod. Ettől még a munkaviszony felmondással fog megszűnni, csak nem az MT-ben megszabott időben.


Ha senki nem mond fel senkinek, akkor közös nevezőre kell jutni a munkaviszony megszüntetést illetően. Az egyezséget írásba kell fektetni, ami az alapja lesz a közös megegyezésen alapuló munkaviszony megszüntetésnek. Szabadon egyezkedhettek, tulajdonképpen bármiben.

2023. ápr. 15. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Igazából nem lépnék le egyik napról a másikra, tehát ha muszáj ledolgoznom a felmondási időm, ami harminc nap akkor persze ledolgozom.

Tehát ha fel szeretnék mondani, akkor mit mondjak a munkáltatómnak? Jó lenne ez a közös megegyezés. De ha nem megy bele? Akkor sima felmondás, vagy mit mondjak?

2023. ápr. 15. 19:12
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha közös megegyezéssel nem sikerül megszüntetni a munkaviszonyt abban az időpontban, amikor Te szeretnéd, mert a munkáltató nem hajlik rá, akkor természetesen (sima) felmondást bármikor meg tudsz lépni, mint munkavállaló. Ugyanis a munkavállalónak a felmondását nem kell indokolnia. Legalábbis írásban nem, ezért ne is tedd meg, hogy írásban megindoklod.


Ha megkérdezi, hogy miért akarsz elmenni, és olyan jellegű az ok, akkor nyugodtan vázold fel azt. Ha nem szeretnéd, hogy tudja, akkor egy átalános válasszal megoldod az egészet -> Nagyon szívesen dolgoztam itt, de más terveim vannak, stb.


Mivel a munkaszerződés egy írásos megállapodás, ezért az MT előírása alapján írásban lehet azt módosítani, megszüntetni.

A felmondás akkor vált ki joghatást, ha azt közlik a másik féllel (munkáltató). A közlést követő napon indul el a felmondási idő és a 30 nap elteltével letelik, mindegy, hogy mi történik alatta. A "közlés" gyakorlatilag annyit jelent, hogy az írásba fektetett felmondásod átadod a munkáltatónak (bizonyítható módon a későbbi viták elkerülése végett).


Tehát két egyező példányban megírod (akár kockás papíron tollal), az egyik példányt átadod a munkáltatónak, a nálad maradó példányon pedig dátummal átveteted vele. Az átvétel dátuma a "sorsdöntő". Ahhoz mérünk mindent. Például azt is, hogy mikor telik le a felmondási időd, próbaidő alatt történt meg a felmondás közlése, vagy már nem, ha határidőt szabott valamiért az MT, akkor azt megtartottad vagy sem, stb. Csak különböző példákat írtam, hogy miért lényeges a felmondás közlésének napja, amit adott esetben jó, ha tudsz igazolni. Azért is vetesd át dátummal azt!


Felmondás:


Munkáltató neve, címe

Alulírott Buga Jakab (személyes adataid) az Önöknél X. Y. napjától fennálló munkaviszonyomat a mai nappal felmondom.

Dátum és az aláírásod


A felmondás ennyire egyszerű tartalmú irat. Nem ragozunk túl benne semmit, nem utasítjuk benne a munkáltatót semmire, és nem írjuk le neki, hogy mi a következő dolga vele.

Kérni viszont kérhetünk benne. Például azt, hogy a felmondási időtől (vagy egy részétől) tekintsen el és kérésedre X. Y. nappal szünjön meg a munkaviszonyod.

Ha a kérésedhez hozzájárul, akkor azt "adja írásba". Az írásba adás munkáltatóként eltérő lehet.

Van, aki ekkor inkább közös megegyezésre hajlik és olyan iratot készít elő (ez akkor nem felmondás lesz, és valószínűleg összetépik vagy visszaadják a felmondó nyilatkozatodat), de van olyan munkáltató, aki egyszerűen csak ráírja a felmondási iratra, hogy a munkáltató részéről eltekint a felmondási időtől (vagy annak egy részétől) és X. Y. nappal a munkavállaló kérésére megszünteti a munkaviszonyt.

2023. ápr. 16. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget, nagyon sokat segítettél! A jogszabályokat megtaláltam, de számomra nehezen érthető. Egyébként a sima felmondás, és a közös megegyezés között van e különbség a következményeket illetően? Tehát ha a munkanélküli központba bejelentkeznék, kapnék támogatást három hónapig?
2023. ápr. 16. 09:07
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

"Egyébként a sima felmondás, és a közös megegyezés között van e különbség a következményeket illetően?

Tehát ha a munkanélküli központba bejelentkeznék, kapnék támogatást három hónapig?"


Az álláskeresési járadékra való jogosultság feltétele, hogy a kérelem benyújtását megelőző 3 évben legyen legalább 360 napnyi "munkaviszonyod" hozzá. Ha ez megvan, akkor jár az ellátás függetlenül attól, hogy milyen módon szűnt meg a munkaviszonyod. Minden 10 nap jogviszony után 1 nap ellátásra vagy jogosult. Tehát 360 nap munkaviszony után csak 36 napra leszel jogosult. A maximális 90 napnyi ellátáshoz 900 napnyi jogviszony szükséges.

2023. ápr. 18. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!