Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Megéri frontend fejlesztőnek...

Megéri frontend fejlesztőnek tanulni?

Figyelt kérdés

Mostanában vannak ilyen hangok, hogy a ChatGPT és külömböző AI technológiák 5-10 éven belül kiváltják majd az emberi munkaerő nagy részét.


Mostanában eléggé elkezdett érdekelni a frontend és leginkabb a web development. A kérdésem az lenne, hogy megéri e a 0 ról kitanúlni a szakmát? Fogok e találni junior állást vagy hagyjam az egészet a fenébe az AI térnyerése miatt?



2023. márc. 5. 13:46
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Csak a tisztánlátás végett:

- Eddig minden kódolást segítő módszer, tool vagy bármi a szoftverek bonyolultságának növekedéséhez vezetett, nem pedig a munkaigény csökkenéséhez.

- A ChatGPT jelenleg teljesen haszontalan kódolás szempontjából, viszont más kismillió magasabb szintű nyelv jelent meg, ami szinte elképesztő módon könnyítette meg a szoftverfejlesztők munkáját. Régen egy egyszerű játékszoftvert 2-3 évig írt egy ember vagy egy kis csapat az első konzolokra. Ma ezeket a játékokat szó szerint kb. kódolás nélkül össze lehet dobni egy délután alatt, amatőr szinten is. Megszűnt emiatt a játékfejlesztés? A francokat, csak ma az ezerszer összetettebb játékok százait meg ezreit készítik, akár ezer fő feletti csapatok. :)

- Jelenleg bármilyen szoftverfejlesztői irányba indulsz el, szinte biztosan a kódok elképesztő többsége valójában vagy generált lesz, vagy egy olyan frameworkök része, aminek a mélyebb működésével tisztában sem vagy.

- Már több évtizede vannak olyan eszközök, akár webes, akár desktop környezeten, ahol gyakorlatilag tényleges kódolás nélkül elkészíthető a frontend ~99%-a. Ettől kihalt a frontend fejlesztés? :)

2023. márc. 5. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Garantálom neked, hogy az AI még jó ideig (értsd: még bőven az unokáid ideében) nem fogja átvenni a komplex tudást igénylő munkákat.

Egyrészt a cégek nem fognak megbízni egy másik cég mesterséges intelligenciájában, másrészt nem fognak annak inputnak adni ipari titkokat. Nálunk konkrétan fel lett hívva a figyelem a CEO-tól (multi), hogy eszünk ágában ne legyen használni a ChatGPT-t kódolás során.


Ha érdekel a frontend, nyomasd. Személyes véleményem szerint ez az informatika legalja komplexitás és érdekesség szempontjából, mögötte kullog a GUI fejlesztés, de ha ez érdekel, vágj bele bátran! Arra gondolj, hogy pl. 3 év múlva, ha frontendesként dolgoznál, akkor örülnél a fejednek? Ha igen, akkor nincs több kérdés: vágj bele és legyél frontend fejlesztő!

2023. márc. 5. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

ChatGPT jó sidekick de kb ennyi. Ahelyett hogy googlet bújod megoldások után fel tudsz tenni egy kérdést neki és ad neked valamilyen választ. Nem lesz tökéletes de a stackoverflow válaszok sem azok. ChatGPT még közel sem jár ott, hogy embereket helyettesítsen.


Ahogy #1 mondta az ilyen technológiák általában ahhoz vezetnek hogy egyre komplexebb dolgokat kell összerakni és egy kisebb cégnél is elérhetővé válik az hogy egy okosabb weboldaluk legyen mint az eddigi. Esetleg több adatot lássanak vásárlásokról, vagy jobb ajánlóalgoritmus legyen stb stb.


Egyébként a videójátékok nagyon jó példák erre, mert nagyon könnyen lehet látni hogy honnan hová jutottunk. Míg régen egyszeű kis lövöldözös valamik voltak statikus elemekkel, addig mamár főtörténetek, mellékszálak vannak. Sokszor van moralitási rendszer ami a játék kimenetét változtatja. Sok játékban már évszakok is vannak. Annak ellenére több ember dolgozik a területen, hogy nagyon sokminden automatizálva van mamár.

Ugyanez igaz a programozásra is, mindig lehet valamit jobban vagy okosabban csinálni, csak kevésbé veszi észre az ember ezeket.

2023. márc. 5. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Sőt, minnél nagyobb az automatizálás, annál komplexebbek a rendszerek, mert adott munkát kevesebb idő alatt lehet elvégezni, és ha egyszer bizonyítva van, hogy az automatizálás helyesen működik, onnantól többször használható.


Pl: Hardvertervezés során sok előre, pl. XLS-ből generált kód van: regiszterbankoknak, verifikációs környezeteknek, stb. De már maga a leírás és verifikálás nyelve, módozata is sokat számít. Ezek rengeteg időt spórolnak meg, és a fejlesztők magasabb szinten tudnak gondolkodni, ergo komplexebb rendszereket képesek tervezni, verifikálni. Attól, mert automatizálva van a workflow egy nagy része, az nem jelenti azt, hogy elvenné az AI a munkát. Valakinek fel kell lőnie a CI-t is, menedzselni kell a cloudot, a szervereket, a pipelinet, de az AI-t is trainelni kell. Ezek nem betanított munkák :D Nagyon érteni kell hozzá, mert ha szar az input, akkor szar az output is, de ezt meg csak egy hozzáértő tudja megmondani, hogy helóka, itt valami nem oké.

2023. márc. 5. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!