A mai magyar árakkal szerintetek mennyi lenne az elvárható minimálbér?
tehát ez a gazdaság működése szerintetek, hogy bruttó 200at kap a munkavállalók 1/3-a, 300at a másik harmad, és a maradék réteg pedig bőven efelett keres.
és ezek mellé nyugati árak társulnak, nyugati megélheti költségekkel (rezsi, üzemanyag, ruházkodás, tisztálkodási szerek stb.)
A minimálbér minden alap nélküli emelése két egymás ellen ható folyamatot indít el: inflációt a pénztöbblet miatt és munkanélküliséget, a megemelkedett munkavállalói költségek miatt. Aztán attól függően, hogy a két hatás közül melyik az erősebb, alakulnak tovább a dolgok. Ma, ithon még mindig elég jelentős munkaerőhiány van, szóval itt minden béremelés és állami pénzszórás inflációt gerjeszt, ami áttételesen a forintot is gyengíti a többi devizához képest, nyilvánvalóan.
Kérdező kapaszkodj meg: Németországban egészen sokáig nem is létezett a minimálbér fogalma. Szimplán a munkaerőpiac beárazta a munkaerő értékét, és hiába akartál olcsóbban dolgozót felvenni, nem tudtál, mert elment máshová többért.
Igen, ez a gazdasági működés. Pontosan. Ez van kitalálva, ebbe vagyunk belekényszerítve.
Hogy ez jó e? Attól függ kinek? Külföldi multi, aki külföldön értékesíti a Mo-on előállított cuccát lennék egészen szívesen, magyar belpiacos vállalkozó már kevésbé (ott a jóléthez erősen lopni / csani kell), magyar munkaválalló pedig vagyok, de nem igazán szívesen.
Valaki mindig szegény lesz, es valaki meg mindig gazdag. Irány a reinkarnáció, a következő életben talán egy jobb helyzetű országba születünk.
Ha ez vigasztal, az osztrák kollégáim is sírnak az áremelkedés miatt, a lengyelekről nem is beszélve.
"#13 Németországban nagyon magas fokú a mobilitás, az egy nagy hiánya az országunknak. Illetve, hogy BP a kizárólagos technológiai és tudásközpont."
És ez hogy jön ahhoz, hogy ott nem volt minimálbér sokáig?
De egyébként én is eléggé szerencsétlen helyzetnek tartom azt, hogy az ország felépített magának egy vízfejet, és azon kívül alig van pár városban valódi, alternatívákat nyújtó munkaerőpiac.
A legtöbb kis-közepes városban van 1-2 munkaerőpiaci szempontból szinte monopol helyzetben lévő nagy munkáltató, akinek a fél város dolgozik, követve vagy közvetlenül. Ebből is látszik, hogy milyen fantasztikus ötlet volt autóipari összeszerelő üzemet csinálni az országból...
13: "A minimálbér minden alap nélküli emelése két egymás ellen ható folyamatot indít el: inflációt a pénztöbblet miatt és munkanélküliséget, a megemelkedett munkavállalói költségek miatt."
Ezt próbáltam én is megvilágítani, de terméketlen talajra hullott... :(
Nem képesek felfogni egyesek hogy a gazdaság egy komplex rendszer, nem lehet egy-egy elemet kiragadva változtatni...
#11
Szerinted ha nem a gazdaságtól függne, akkor hogy lehetséges az, hogy pl. Bécsben a termékek jelentős része csak 30%-kal drágább, de simán 3-szoros fizetések vannak.
Ha szerinted kizárólag az árak szabályozzák a béreket, akkor ilyen nem fordulhatna elő, mivel mindenhol az egész bolygón arányaiban ugyanannyit kellene keresnie az embereknek.
Egyébként a kérdésedre a válasz, az az, hogy attól függ mit értesz elvárható alatt.
Én elvárhatónak tekinteném azt is, hogy az ember a fizetéséből a piaci áram és gáz árát is ki tudja fizetni, ahogy azt is, hogy a fizetése 30%-ánál több semmiképp se mehessen albérletre.
Így simán beszélhetünk akár 600 ezres nettóról.
de akkor hogy a fenébe fog életben maradni az ország 1/3-a?
Érdekes, az árak megduplázódása nem gond, tök természetes folyamat szerintetek, de ki fogja ezt kifizetni?
Ausztriában, németországban tudnak fizetést emelni érdekes módon, és ott nincs ekkora infláció. Vagy a horvátoknál, románoknál.
De itthon, a fél millió közgazdász országában, senki nem tud erre megoldást találni, csak " fogd be a pofád, a fizetések emelése tönkretenné szegény nagyvállalkozókat"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!