Mi történik akkor, ha a 3 honap próbaidő lejárt, és el akarok jönni a munkahelyről, a munkáltató szabhat gátat?
:D Érdekes ez olyan "szájból", ahol a foglalkoztatás mondhatni ismeretlen terület. A fekete munka meg a Mtk. nem függ össze, ha nem vagy foglalkoztatva nyilván nem vonatkozik rád.
Egyébként pont hogy az utóbbi években kezdett tisztulni a piac, már az építőiparban is egyre több helyen bejelentenek.
Azért kell ismerni a Mtk-t, hogy ne "cselezzenek ki". Nem más miatt, magas miatt érdemes elolvasni. Tényleg nem hosszú, nem kell óriási terjedelemre gondolni.
#31
Teljesen mindegy. Utálom ezt a rendszert, ami itt van. Van egy kevés munkatapasztalatom. Emlékszem arra is, amikor legutóbb egy szezonmunkán nem fizettek ki, aztán a főnök azzal hencegett, hogy nyugodtan menjek a bíróságra, a többiek, akik ott dolgoznak mind mellette fognak állni.
Összegyűjtök valamennyi pénzt, visszamegyek a gimnáziumba leérettségizni estin (mert megszakadtak a tanulmányaim), aztan kimegyek a rokonaimhoz külföldre, és vissza sem jövök.
Az egyetemet már lehet ott csinálom meg.
A tanulás és az érettségi semmiképp nem válik hátrányodra - ahogy a munka törvénykönyv elolvasása sem. A fórumozásnál mindenképp hasznosabb. Ha ismered a jogaidat, saját és munkáltatód kötelezettségeit, akkor kevésbé tudnak kijátszani, mint ha eleve nem is tudod, mit és hogyan kéne betartaniuk, így azt mondanak neked, amit akarnak.
Ne haragudj, de ha neked anonim fórumokon kell elmagyarázni, hogy mit jelent a szerződés, amit aláírtál és amikor azt mondják, hogy olvasd el a törvényt, neked az a válaszod, hogy nem fogod elolvasni, akkor megérdemled a sorsod...
Nekem több barátom nyert már pert ügyeskedő munkáltatóval szemben - némelyikük milliós kártérítéssel. De te tudod, hogy neked megéri-e képben lenned, vagy elég, ha dühös vagy.
Persze az sem utolsó szempont, hogy az ember hova megy dolgozni, milyen emberekkel és milyen feltételekkel szerződik. Én még csak korrekt munkáltatókkal találkoztam. Kis cégeknél, meg nagyoknál is - persze ebben az is benne van, hogy aki nem volt szimpatikus, nem tűnt megbízhatónak, egyenesnek, azzal legfeljebb cseverésztem, de üzletelni nem is akartam soha.
A külföldre költözés is jó ötlet, főleg egy jó szakmával és nyelvtudással. Viszont, ha még az anyanyelveden sem vagy képes/hajlandó felkészülni a szabályokból, akkor külföldön hogy akarsz érvényesülni? Azt hiszed UGYANAZOK a magyar ügyeskedők nincsenek kint külföldön, hogy ugyanúgy lehúzzák a magyarokat? Tele van a net vele, hogy ha külföldre mész dolgozni csak magyarokkal ne akarj együtt dolgozni, mert mindenhol kihasználják, lehúzzák a nyelvtudás nélkül kiköltözni próbáló magyarokat.
Külföldön sincs kolbászból a kerítés. A jogaid és kötelezettségeid, meg a szerződéseidet ugyanúgy ismerni kell, mint ahogy itthon is. Külföldön is csak annyival jellemzőbb a szabálykövető magatartás, amennyivel tájékozottabbak a polgárok a jogaikkal kapcsolatban és amennyire betartatják a szabályokat az üzleti partnereikkel. Aki tájékozatlan, vagy rossz döntéseket hoz, azokat kint ugyanúgy megtalálják azok az ügyeskedő munkáltatók és egyéb csalók, akik hasznot tudnak belőlük húzni. Ráadásul külföldön még az idegen nyelv is nehezíti a szövegértést és növeli a félreértések esélyét.
#33
Csakhogy én nem foglalkozom olyan magyarokkal, akik külföldre kínálnak munkát magyaroknak. Én azt fogom csinálni, ha kimegyek a rokonaimhoz, hogy személyesen megyek el a helyi, külföldi állásinterjúkra, ahol a főnök anyanyelvén fogok beszélni. Ha komoly cég, így nincs félnivalóm semmitől. És nem húsüzembe megyek, meg WC-t tisztítani, hanem megpályázok egy állást mondjuk egy sportruházatban.
A magyar munka törvénykönyve meg azért nem érdekel annyira, mert a munkáltató úgysem mindig tartja be. Pereskedni nem fogok, mert úgyis én szívom meg. Valami jó ügyvédet felbérel a munkáltató, és a végén én járok rosszul. Ezért amikor nem fizettek ki, akkor elengedtem az egészet. A Fidesz kormány nem áll ki a kisemberek mellett, a végrehajtó maffiát is egy másik párt, a Mi Hazánk buktatta le, mert a Fidesz nem foglalkozott ezzel.
"Magyarországon virágzik a fekete munka, a törvénytelenség, a munka törvénykönyve senkit sem véd meg."
Ez a tapasztalatod, azért állítod?
Mert nekem teljesen más a tapasztalatom. Mondom mindezt úgy, hogy volt munkaügyi perem. Engem megvédett a munka törvénykönyve a munkáltató törvénytelensége ellen.
"De azt olvastam, hogy van 30, 60,90 napos felmondási idő is."
Van. Ha munkaviszonyról beszélünk. Ami nincs benne a munkaszerződésben, azt az MT szabályozza. Ott 30 nap a felmondási idő.
A megbízási szerződés nem munkaszerződés. Azt a Ptk. szabályozza, nem az MT. Ott nincs felmondási idő, ami teljesen érthető, ha ismered a megbízás lényegét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!