Az alábbi szakmák közül szerintetek melyiket érdemes kitanulni és hosszú távon dolgozni benne?
Néhány dolgot előtte elmondanék:
- Mind kizárólag külföldön dolgozva, illetve hosszú távon is külföldön tervezek
- Egyiket sem iskolapadban vagy 'kurzusokban' akarom megtanulni, mindet gyakorlatban. Tehát először ilyen segédnek elmenni, majd gyakorlatban folyamatosan kitanulva, hogy a végén önálló legyek
- Rólam annyit, hogy dolgoztam építőipari illetve fémipari területen is.
kérdező, hagyjad, itt mindenki okos. Bírom, hogy azt harsongják pl. ausztriában se leszel előrébb gyári munkás/sofőr/egyéb végzettséget nem igénylő munkásként. Aha, hasonló árak, albi 1.5 max 2x-ese, 5X-ös fizetés, 13-14. havi fizetés, kimagasló egészségügy,oktatás, életminőség.
Tényleg nem leszel előrébb. Fényévekre leszel.
6-os
Én cnc-ztem papirok nélkül, közöm nincs a szakmához és úgy csináltam. Teszem hozzá sorozatgyártás ment, csak darabot kellett ellenőrizni illetve korrekciózni, de az is valami.
Svajcban 3000 netto elmegy pikk pakk, alberlet, biztositas, kaja, kozlekedes. Lehet felre rakni meg nyilvan jobban elsz mint otthon de ha szorakozni is akarsz illetve szabadon élni akkor itt se nagyon tehetsz meg mindent, de jobb mint Magyarorszagon gyari melosnak lenni pont.
Amugy itt ha nincs papir akkor sok ev tapasztalat illetve ajanlolevelek. De ha van papir akkor is kellenek ezek altalaban.
#13
Nekem azt mondták papírok nélkül csak tapasztalattal olyan 4-5 év kell. Papírokkal viszont csak olyan 3-4 év tapasztalat. Tehát érnek valamennyit a papírok, de nem olyan döntő. Viszont Svájcba a (helyi) nyelvtudás hiánya kizáró ok. Tehát ha valaki nem tud németül az minden esetben hátrányban lesz egy olyannal szembe aki viszont tud (min. B1).
Az ajánlólevelek viszont érdekesek. Mert az egyik barátom mondta, hogy dolgozott Németországban (tehát a nyelv folyékony volt) és megpályázott CNC-s munkát Svájcban papírok nélkül pályakezdőként. Tehát nem voltak se papírjai se több éves munkatapasztalata sem, de az ajánlólevele olyan erős volt, hogy annyira komolyan vették, hogy fel lett véve. Ez mondjuk specifikus eset, de ez is jelzi, hogy még az ajánlólevél is többet ér mint a papírok. Ezért szoktam írni, hogy Svájc esetében kb ez a sorrend: 1) Munkatapasztalat 2) Ajánlólevelek 3) Papírok, amellett, hogy a nyelvtudás a beszálló. Legalábbis szakmunkák esetén ez van.
Ami mondjuk különbözik Németország vagy Hollandiától, ahol utóbbiban az ajánlólevél ismeretlen fogom és szinte semmihez nem kérnek papírt vagy Németország, ahol a még magyarul sem tudó Rikárdók is napok alatt kapnak valami munkát.
A munkaerőpiacról viszonylag sok ismereteim vannak, mert elég régóta követem már.
Viszont azt, hogy a fenti három szakma közül hosszabb távon melyikben érdemes dolgozni, azt már nem tudom egyértelműen eldönteni magamtól. De annak viszont örülök, hogy az oldal színvonalához képest meglepően sok értelmes és releváns válasz érkezett. Tehát mondjuk senki nem írt olyanokat, hogy "maradj Magyarországon mert itthon burkolóként napi nettó félmillit simán zsebretehetsz" vagy olyat, hogy "ne menj ki mert kint felrobbantanak a migránsok" stb szokásos gyakoris szövegek.
Annak is külön örülök, hogy olyanok is írtak akik valóban dolgoztak ezekben.
Egyébként aki azt írta, hogy inkább villanyszerelő mint festő, mert ott 'magasabb a színvonal' ahhoz annyit fűzök hozzá, hogy én egyébként jártam egyetemre is. De az egyetemi szakom olyan, hogy nulla munkaerőpiaci értéke van, nem lehet sehol elhelyezkedni vele (gondolom nem nehéz kitalálni, hogy bölcsész szak). Sokan (pláne pl anyám) erőszakoskodnak, hogy márpedig igenis lehet csak akarni kell meg jobb az egyetem mert azzal irodás-nyakkendős munkát lehet csinálni holmi szutykos fizikai munkak helyett stb. De a valóság az, hogy nem lehetünk valóságtagadók. A helyzet az, hogy a világnak szakemberekre van szüksége és a szakmunkákra nagy kereslet van, míg a bölcsész szakokra (néhány kivétellel, ami nem az enyém) nulla kereslet van. Tetszik nem tetszik, ez jó-e vagy nem azon lehet vitatkozni. De egy valamit nem lehet: letagadni a valóságot. Nekem is jobban tetszene ha simán el tudnék helyezkedni a szakommal, de a helyzet nagyon nem ez.
Így átképeztem magam. Illetve a kérdésben szereplő három közül is tervezek hosszú távon.
Ezt csak azért írtam, hogy érzékeltessem, hogy felnőttkorom nagyobb részében 'kulturemberekkel' voltam inkább egy közösségben. Tehát nekem igenis fontos, hogy a kollégáim értelmesebbek legyenek és ne az legyen a fő téma, hogy hogyan rúgtak be a hétvégén, vagy ne olyan legyen mint Magyarországon amikor cigányokkak dolgoztam, hogy pl 'azt a csajt nézd! Úgy se99be b*sznám, hogy két hétig csak ge¢it sz*rna!' színvonalú mondatokat hallottam egész műszak alatt (mondjuk ez betanított munka volt)
Villanyszerelőknél is megvan az alja réteg, de a többség normálisabb. Tehát nincs annyira jelen, amit írtál.
+ villanyszerelő nem ihat meló közben, még a segéd se. Festőknél általában már reggel 8kor szisszen a sör.
De amúgy hogy tervezel 3 szakmát lerakni? Nem életszerű szerintem. Már csak azért sem, mert viktorék elqrták az OKJ rendszert, és 2 éves iskolarendszerhez van szabva egy szakma.
ezt közel 8 év tapasztalatából mondom amúgy, pont villanyszerelőként.
Talán az értelmesebb közeg még a riasztósok, épületgépészek, a villanyászokon kívül.
De ilyen festő, burkoló, kőmíves dolgokat engedj el.
#15
Nem mindhármat egyszerre. Hanem a három közül amelyik jobban bejön majd.
Azt pedig írtam a kérdésben, hogy nem tervezek Magyarországon se dolgozni se élni. Így fölösleges bármiféle okj-kat emlegetni.
Egyébként az épületgépészek valóban értelmesebb réteg, mert rokon szakmában dolgozom most is, de nem volt negatív tapasztalatom a cnc-sekkel sem. A többi kérdésben szereplő kettőben meg nem sok tapasztalatom volt.
#14:
Attól, hogy általában kérnek papírt Svájcban, még nem jelenti azt hogy csak úgy lehet idejönni. Minden "szabály" legfeljebb az esetek 80%-át takarja le.
Én infósként jöttem ide majdnem másfél évtizede. Mondjuk volt egyetemi diplomám, de csak bemondásra, mutatnom sehol se kellett. Nyelvtudásom se volt - legalábbis német nem. Lakást is csak a szerződés ill. B engedély után kezdtem keresni. Azóta már állampolgárként nyomom.
Szóval sose ragadj le a "hivatalos útnál", mindig lehet máshogy is. Embertől, szakmától, cégtől függ, ill. megfelelő helyen lenni megfelelő időben. Én Londonból költöztem át, másfél évig csak próbálkoztam idejönni, megfelelő lehetőséget kivárva, aztán gondolkodás nélkül léptem. Hinni és bízni kell benne. Aki hamar feladja, annak nem sok esélye van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!