Szerintetek gáz ha valaki 18 évesen kezd el dolgozni?
Jól teszi. Minél előbb annál könnyebb lesz később, mert nem totál pályakezdőként lépsz ki.
Inkább ez mint 35 éves korodig tanulj meg négy PhD szerezz nemzetközi digitál assziro-balneológiából majd, mert 35 évesen nulla munkatapasztalattal senki nem fog komolyan venni.
A helyzet az, hogy a munkaadót mindig csak a munkatapasztalat fogja érdekelni. Hangzatos sztáregyetemek fixi-foxi saláta szakjai senkit nem érdekelnek.
Legalábbis Írországtól Ausztriáig mindenütt így van. A posztkomcsi, ex-szovjet balkani putrikban nem tudom hogy van, mivel ott nem dolgoztam soha.
#5
Sosem lehet elég korán elkezdeni dolgozni.
Itt Hollandiában ahol élek a kis holland gyerkőcök már 14 évesen elkezdenek mind dolgozni. 18 évesen már megszerzik a szakmájukat (itt szinte senki nem jár gimnáziumba) és egyből elkezdenek szakmunkásként dolgozni. 25 évesen már 5+ év munkatapasztalattal nettó 3-4 ezer eurókat keresnek. 25-30 évesen már megveszik a 100 négyzetméteres kertes házukat.
Magyarországon viszont 30 éves korukig tanulgatnak, 5-6-7 diplomát szereznek mindenféle sztáregyetemeken, hangzatos szakokra íratkoznak be. Majd amikor ténylegesen el kell kezdeni dolgozni és kikerülnek a munkaerőpiacra (0 munkatapasztalattal) akkor a végén bekerülnek a mekibe vagy a gyárba a futószalag mellé, mert senki nem akar 30 éves pályakezdőket alkalmazni, hiába van 7-8 salátadiplomája.
#6 ez erdekes, mert Hollandia vilag szinten is a legtanultabb orszagok kozott van, Magyarorszaghoz kepest 50-60%-kal nagyobb a felsooktatasban vegzettek aranya.
Hollandian belul hol tapasztaltad az altalad leirtakat? Valami szelsoseges, elszigetelt kozossegben elsz ott es abbol kiindulva probalsz altalanositani egesz Hollandiara?
#8
Igen. A posztkomcsi országokban képtelenek megérteni, hogy a cselekvés mindig előrébb áll mint a tanulás/készülődés.
Ez egyébként onnan ered, hogy a hajdani Szovjetunióban nagyon-nagy hangsúlyt fektettek a természettudományokra. Így az átlag szovjet mindenáron be akart fejezni valamilyen tudományos egyetemet ha volt rá lehetősége. Természetesen Magyarországnak mindig mindenben utánoznia kellett a szovjet elvtársakat (mert volna mást tenni!) így Magyarországon és a többi erősen szovjet-csatlós államban is ugyanez volt a módi (Jugoszláviában pl nem, mivel ott sosem ment a szovjetek erőszakos majmolása).
A vége az lett, hogy mindenben az elméleti dolgokra lett helyezve a hangsúly. Szemben a nyugati országokkal ahol elsősorban a gyakorlati dolgokra helyezik. Ezért van, hogy egy átlag magyar soha nem megy el valahova vagy soha nem próbál ki semmit, hanem mindent könyvekből és az iskolapadból akar megtanulni. Tehát a magyar (és a többi poszkomcsi is) ha meg akar tanulni úszni akkor elmegy a könyvtárba és kiveszi a "hogyan tanuljunk meg úszni?" című könyvet vagy beíratkozik egy úszó OKJ-ra (természetesen busás összegért) ahol az iskolapadban megtanítjak neki az úszás csínját-bínját. Míg a nyugat-európai (legalábbis a holland biztosan) ha meg akar tanulni úszni egyből beleugrik a vízbe. Ez most lehet abszurd, de remélem értitek a hasonlatot (bár a gyk értelmi színvonalára való tekintettel nem csodálkozom ha nem).
Ha megnézed az elméleti Nobel-díjasokat is akkor azt látod, hogy nálunk kiugróan magas számban szerepelnek. Teller Ede, Wigner, Szilárd Leó stb fizikusok, feltalálók és hasonló elsősorban elméleti tudást igénylő dolgokban világelsők közt vagyunk. Míg nyugaton inkább mérnököket és gyakorlati tudásra képzik őket.
A másik abszurd dolog, hogy a nyolcvanas években a Szovjetunióban random taxissal lehetett beszélgetni atomfizikáról, mivel olyan sokan fejeztek be atomfizika vagy hasonló szakokat, hogy szimplán nem volt annyi munkahely (az ország adottságai miatt) mint amennyi diplomás, így elmentek taxisnak.
Nyugaton, meg mivel bőven van tőke, fölösleges egyetemet befejezni, mert akármilyen szakmával el tudsz indulni és meg tudsz gazdagodni.
De ezek mind olyan dolgok amiket csak akkor lehet átlátni és megérteni ha tényleg saját szemeddel láttad és te magad megtapasztaltad. Könyből nem lehet megérteni (bár ezt hiába mondom a magyaroknak).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!