Piacképtelen egyetemi szakot mi értelme tanulni?
Sokan vannak akik egyetemre járnak, de kb. teljesen feleslegesen mivel az adott szakkal jól fizető állása sose lesz.
Az ilyenek miért nem mennek szakmát tanulni? Az építőiparban jelenleg művészet napi 20-30 ezer alatt keresni.
Azért nem lesz mindenki kőműves mert néhány hónap múlva túl sok lesz belőlük és ez néhány évig megint el fog tartani.
Akinek diplomája van, az szintet válthat. Nem feltétlen, de ha picit is igyekszik, akkor sosem kell egy kőműves szintjén élnie. Nagyon sok helyen a diploma alapkövetelmény. Ezt egy diploma nélküli nem tudja betölteni.
A látszólag lószrt sem érő diplomákkal is lehet jól keresni, ha ügyes az ember. És nem csak kőművesként lehet jól keresni diploma nélkül.
Nekem egy gazdasági alapdiplomam és egy gazdasági mesterdiplomám van, felsőfokú angol nyelvtudással.
Most programozok.
Nem azért léteznek az egyetemi szakok, hogy pénzt keress velük.
Ez is egy indok, hogy pár szakra jelentkezz, de amúgy a fő mozgató erőnek annak kéne lennie, hogy téged érdekel egy terület és azon belül minél több dolgot megakarsz tanulni.
Pl.: Barátnőm szociálismunkás szakon van. Kb ez a legegyszerűbb és legrosszabb szak fizetés szempontjából, de azért csinálja, mert segíteni akar az embereket.
Msc-re meg szociál politikára menne, ami szintén nem nagy dolog. Állami szektorban tudsz velel évek után kb 250 ért elhelyezkedni, szóval konkrétan jobban keresel ha elmész akármilyen irodai munkára, de neki ez a hivatása, ezt akarja csinálni.
Én már egy anyagilag jobb szakon vagyok, de tervezem hogy megyek Msc-re úgy hogy amúgy az teljesen felesleges a szakmámban és negatív hatása is lesz a keresetemre, mert Msc alatt sokkal kevesebbet keresek majd és lassabban indul el a karrierem, de ... érdekel és szeretem a szakomat. Még ha néha szenvedek is vele.
Végtelenül egyszerű a gondolkodásod.
17-18 évesen a gyerekek nem az alapján választanak szakot, hogy mennyit lehet majd x év múlva keresni, hanem, hogy mik a kedvenc tárgyaik és mi érdekli őket.
Egyébként meg szerintem viszonylag kevés az olyan szak, ahol konkrétan lehet látni, hogy ki mit fog dolgozni és mennyit tud vele keresni majd. Nem is látható annyira előre, hogy mire lesz kereslet.
Én anglisztikán végeztem, fordító akartam lenni, kipróbáltam, nem tetszett, most szoftvert értékesítek magasan áltag feletti fizetéssel. Régen volt már, hogy elkezdtem az egyetemet, de a mai napig emlékszem, hogy mennyien mondták, hogy manapság már mindenki beszél angolul, meg hogy a mekiben fogom sütni a krumplit. Na, ezeknél az embereknél mindnél sokkal jobban élek, sokkal jobb munkám van, ami csak azok fényében megmosolyogtató, hogy anno miket vágtak a fejemhez.
Én betegesen előre gondolkodó típus vagyok, szóval jó sok keresgélés után a matek szak mellett döntöttem anno, mert az elég jó befektetésnek tűnt a jövőre nézve. Most így pár év után irgalmatlanul bánom, hogy az eszemet követtem, és nem a szívemet. Ugyan megy a szak, gyakornok is vagyok egy jó cégnél, egyszerűen halálosan unom az egész egyetemi anyagot, és azt is, amivel foglalkozok, és átkozom magam, amiért nem a természettudományok mellett döntöttem. Kutathattam volna pár évet a szürke irodai meló előtt, de ez a hajó elúszott...
Szóval én bárkinek, aki ezt olvassa és választás előtt áll, azt javaslom, hallgasson a szívére, és ne csak a diploma piacképességét nézze. Különben csak a "mi lett volna, ha..."-érzés marad az emberben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!