Jár a szabadság pénz x időre visszamenőleg?
A kérdésem egy vagyonőri céggel kapcsolatos kérdés lenne. 2020. Augusztusa óta dolgozom ennél a cégnél, idén februárig 1100 forint volt az órabér, most 1170, de nem fizetnek se táppénzt, sem pedig szabadságpénzt. 8 órára vagyunk bejelentve a fővállalkozóhoz tavaly Január óta, előtte 3 havonta dobós cég volt. 24/48- as beosztásban dolgozunk. Nemsokára szeretnék felmondani, ezért szeretném tudni, hogyha felmondok követelhetem-e rajtuk a szabadságpénzt. Őrnaplóval (1) és a szerződeseimmel tudom igazolni a dolgokat.
Esetleg mit mondjak nekik, ha nem fizetik ki? Hol tudok esetleges feljelentést tenni?
Előre is köszönöm a választ!
Járni jár, de ne jut. Jóreggelt kedves kérdező, pontosan ezért is kell elfelejteni a vagyonvédelmet. Most szólok, ha nagyon kötekedsz, a béredet se fogják kifizetni. (Ugye nagyjából fizetésnap 10.-én van, addigra legalább lemelóztál 3-4 szolit.)
Azt is megemlíteném, hogy a 8 órára bejelentés esetedben gondolom minimálbért jelent, így a feljelentésnél téged is meg fognak kérdezni, hogy a maradékot ugyan hogyan kaptad, mert a boríték után is kellene adózni.
Ha munkaviszonyban vagy foglalkoztatva, akkor olyan törvényesen nincs, hogy nem fizetnek táppénzt, és szabadságra sem mehetsz.
Ha nem fizetnek táppénzt, akkor keresőképtelenség esetén milyen ellátást kapsz? Semmilyet? Csak úgy vagy pénz nélkül?
Ha felmondasz, és a munkaviszonyod utolsó napjáig nem adják ki/nem veszed ki az arányosan járó szabadságot, akkor pénzben kötelesek megváltani. Ez nem választás kérdése, hanem kötelező.
Minden munkaügyi vita, szabálytalanság esetén illetékes hatóság a kormányhivatalokban található munkaügyi felügyelőség. Ott kell panaszt tenni.
Itt találod őket:
"Ha munkaviszonyban vagy foglalkoztatva, akkor olyan törvényesen nincs, hogy nem fizetnek táppénzt, és szabadságra sem mehetsz."
Ugye az első 10 napot talán a munkáltató fizeti, ebben az esetben vagy nem.
Látogasd meg a secblog.today honapját, fogsz érdekeseket olvasni.
A lényeg, hogy amit nem lehet, a vagyonvédelemben teljesen elfogadott. Megint más kérdés, hogy nem értik, miért nem találnak normális jelentkezőket.
"Ugye az első 10 napot talán a munkáltató fizeti, ebben az esetben vagy nem."
Táppénzről beszélt a kérdező, arra válaszoltam. Az más dolog, hogy a keresőképtelenség esetén első 15 munkanapra többnyire betegszabadság jár, csak utána táppénz. De nem minden esetben. Van, amikor az első naptól táppénz jár.
"Igen, ha nem dolgozok, nincs penz, ennyi."
Az eredeti kérdésed a szabadságra és táppénzre tért ki.
Arra is megkaptad a választ, mint ahogy arra is, hogy hova fordulhatsz jogorvoslatért.
Az pedig mindenkinek a saját problémája, hogy hagyja a jogait tiporni, vagy sem...
"Az pedig mindenkinek a saját problémája, hogy hagyja a jogait tiporni, vagy sem..."
Jól mondod, csak ugye már az első hónapban kiderül, hogy mi a szitu és ahogy látod 2 év elteltével megy a csodálkozás.
Voltam én is hasonló helyzetben, de pontosan tudtam, hogy mit vállaltam, és mit kell benyelnem.
Arra figyeltem, hogy szerződésem legyen, mint utólag kiderült jól tettem, mert a szolgálati időben vagy 4 évet kellett jóváírnia az illetékes szervnek.
"Felszólítod őket ha a felmondás utáni elszámolásban nincs benne, utána munkaügyi bíróság."
Miért küldözget mindenki rögtön bíróságra? Ezt sosem értettem.
Munkaügyi hatóság. Ott kezdünk.
Bíróságra akkor van szükség, ha jogvita alakul ki, vagy egyébként jogorvoslatnak a Munka Törvénykönyve más utat nem ad a problémára. Itt az még nincs, csak szabálytalanságok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!