Felmondási idő ez esetben hogy van határozott idejű munkaszerződés esetében?
A munkahelyemen az a divat hogy évek óta 3-6 hónapos munkaszerződéseket adnak és azt folyamatosan hosszabbítgatják. A szerződésben benne van, hogy a felmondási idő 2 hónap.
Ez a szerződés közbeni felmondásra vonatkozik? Mi van ha épp lejár a szerződésem és akkor mondok fel? Akkor már másnap be se kell menni, nincs felmondási idő? Vagy akkor kapok egy szerződést 2 hónapra?
Hogy szokott ez ilyenkor lenni? A munkám jellege folyamatos, ha egyik napról a másikra állnék fel, nekem nem gond, de a munkáltatómnak nagy érvágás lenne.
Kérdező, nagyon nem jó, amiket írsz a 19-es hozzászólásodnál.
A legegyszerűbb és legtisztább megoldás az lenne, ha a szerződés lejártakor elmennél álláskeresési támogatásra a köztes időszakban.
Mint írtam, ha megkapod az új szerződésedet és azt aláírod, nagyon - agyon rosszul is járhatsz anyagilag, mert határozott idejű szerződést csak nyomós indokkal, törvényben meghatározott módon lehet felmondani. Ha nem felel meg az indokod (az nem indok, hogy más munkát találtál), akkor beperelhet a munkáltató és kifizetettheti Veled a hátralévő időszak munkabérét. de többször nem írom le, mert már 2x leírtam.
Akkor én is leírom még egyszer, utoljára:
Közeli hozzátartozóm a közelmúltban elhunyt. Amíg nincs hagyatéki tárgyalás a lakását nem adhatom el, nem adhatom ki, ellenben a rezsit köteles vagyok ugyanúgy fizetni, mintha ott laknék. Távfűtést, közös költséget nem lehet szüneteltetni sem. Nem vízórás a lakás, havi 15-20 m3 vizet is fizetek a semmire. + az sem megoldás, hogy költözzek oda és adjam el a sajátomat, mert az ország túlsó feléről beszélünk.
Tehát a garantált bérminimum fizetésemből kell két lakát költségeit fizetnem.
Az elhunytnak volt a nevén egy autó is. Nekem nincs jogosítványom. Ugyanúgy nem adhatom el, sőt a forgalomból sem vonathatom ki. A biztosítást, adóját ugyanúgy köteles vagyok fizetni, mintha naponta furikáznék vele.
Ha ez még nem elég, vagy egy kiskorú eltartottam, akit egyedül nevelek.
Szerintem nem kell összeszámolnom a fenti költségeket, hogy mérleget tudjunk vonni a bevétellel szemben.
Nem azért változtatok munkahelyet, mert épp ilyen kedvem van, vagy mert utálnék ott dolgozni, vagy hogy másokkal kicsesszek. Hanem mert ha nem változtatok, akkor eldönthetem, hogy a továbbiakban áram, víz vagy fűtés nélkül akarunk-e élni. Ha kell, nagyon szívesen bemutatom bárkinek a tartozásokat, felszólító leveleket, összes dokumentumot. Megmutatom mennyi a kiadásom és mennyi a bevételem. Ha az nem elég indok, hogy ha itt maradok, rövid úton beköltözhetek egy hajléktalanszállóra, akkor nem tudom mi lenne az!
Én ebben a helyzetben tuti felállnék a szerződés lejártakor és álláskeresésire mennék addig, amíg az új helyen be nem léptetnek. Már csak azért is, mert ha az új hely normális és határozatlan szerződéssel vesznek fel, akkor a teljes járadék 80%-át fel lehet venni, függetlenül attól, hány napig voltál álláskeresésin.
Én pont ezért szívtam meg anno, mert egyszer fordult elő, hogy elküldtek egy munkahelyről, akkor 2 hónapig álláskereső voltam, de az új helyen meg határozott idő volt.
24-es, hát ezt mondom én is - álláskeresésire kellene mennie (17-es vagyok) arra a 2 hónapra.
Kérdező, senki nem mondta, hogy maradj itt, a határozatlan idejű munkahelyeden.
Úgy látom, nehezen érted meg, amit tanácsolunk:
Lejár a határozott idejű szerződésed, az utolsó napon felállsz, 5 munkanapon belül meg kell kapnod a fizetésedet és a kilépő papírokat, azzal elsétálsz a területileg illetékes munkaügyi kirendeltségre, beadod az álláskeresési támogatásra az igényedet, arra kapsz pénzt - ha jogosult vagy álláskeresésire - és pl. egyszerűsített foglalkoztatásban is dolgozhatsz az álláskeresési mellett, amíg az új munkahelyedre fel nem vesznek.
A köztes időben egyszerre lehetsz álláskereső és egyszerűsített foglalkoztatású, azaz dupla pénzkereseti lehetőség.
mondjuk nem tudom, a jelenlegi helyeden mennyi a nettó, de gondolom, azért nem annyira egetrngető, hogy annyira ragaszkodj hozzá.
" faramuci helyzet akkor van, ha az előző szerződésem már lejárt, új még nincs, a régi helyemen változatlanul dolgozom és közlöm, hogy szeretnék munkahelyet változtatni. Ekkor vagy azonnali hatállyal kirúgnak és fizetést se kapok. Megtehetik, hiszen hivatalosan nem is állok velük szerződésben."
Nem tehetik meg, hogy nem kapsz fizetést.
Tényleg nem érted? A jogviszony azzal létrejött, hogy elkezdtél ott dolgozni. Még akkor is, ha nincs nálad szerződés. Ez hivatalosan igazolható azzal is, hogy a munkáltató bejelent a NAV-hoz. Ha nem jelent be, akkor is van egy élő jogviszonyod.
A ledolgozott időre pedig bérezés jár.
Az írott szerződés és az írott szerződés nélküli munkavégzés között egyetlenegy nagy és lényeges különbség van. A szóban kötött megállapodás részleteit egyik fél sem tudja bizonyítani. Tehát ha ellenkezőt állítanak, akkor a bíróság szava a döntő.
Ettől még dolgoztál, amiért bérezés jár. Volt munkavégzési kötelezettséged, a munkáltatónak pedig foglalkoztatási kötelezettsége. A szerződés írásba foglalása pedig a munkáltatót terheli, tehát Ő szankcionálható, ha nem teszi meg.
Biztosan említettem már, hogy a szerződés hiányára hivatkozva a munkába állást követő 30 napon belül azonnal megszüntetheted a munkaviszonyodat. Ettől még a ledolgozott időre bérezés jár!!!!
Ha a munkáltató sumákol, ott vannak a munkaügyi hatóságok a kormányhivatalokban. Ott kell panaszt tenni.
Ettől függetlenül értem a problémád, de a leírtak figyelembevételével próbáld megoldani a számodra legkedvezőbbek szerint.
"Ha jól gondolom, ez a 30 napos munkaviszony megszüntetés arra is vonatkozik"
Igen, arra is vonatkozik. Mindegyikre... Nem kell 30 napot sem várnia vele, mert a 30 nap, az a maximum időpont, amíg meglépheti, hogy megszünteti ilyen indokkal a jogviszonyát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!