Mit csinál egy IT projektmenedzser?
Mi a tevékenysége, mitől nélkülözhetetlen a munkája, illetve mit csinál? Miben vesz részt, hogy néz ki egy napja? Érdekes ez a fajta munka?
Hová lehet eljutni ezzel, ill. vann lehetőség területet váltani innen, pl. adatelemzés felé?
Adott egy cél (például új program vagy meglévő program migrációja, továbbfejlesztése, de ezer más dolog lehet, sokkal komplexebb is, mondjuk egy komplett infrastruktúra kiépítése).
A nagyfejesek megállapítják, erre mennyi pénzt és időt szánnak (sose eleget). A vicces, hogy ezt általában úgy állapítják meg, hogy nincsenek 100%ban tisztában az igényekkel, feltételekkel, amivel a cél megvalósítása jár.
Na itt jön először képbe a projektmenedzser. Mindig van egy ködös cél, amit meg kell oldani, úgy, hogy a pénz/idő már le van fektetve, de még azt se tudod 100%-ra, mit kell csinálni.
A PM elkezdi összeszedni az illetékeseket - akik JOBB ESETBEN :D szakemberek. Rosszabb esetben kontárok akiknek büdi a munka és mindenben a kifogást látják. Ilyenkor jön az egyezkedés, előfeltételek lefektetése, jóváhagyatása, a gyakorlati megvalósítás, majd annak elfogadtatása a nagyfőnökökkel. Rosszabb esetben veszekedés, oda-vissza egyeztetés, mert a szakemberek egy része nem kompetens vagy összevesznek egymással, stb.
Ha külsős beszállítót kell keresni (általában kell), az egy újabb pokoljárás, mert ott is egyeztetni, újabb fél igényeit listázgatni a kivitelezést illetően.
Tegyük fel megvan a terv hogy mit kell csinálni. Sokszor kiderül, jaj nem annyiért lesz meg, nem annyi időn belül. Lehet menni vitázni (megint) a nagyfőnökökkel hogy ez nem lesz így megvalósítva, akkor vagy lesz kompromisszum és mindent át kell szervezni, vagy a kedvencem - ez van, oldd meg. :D (A PM, kihangsúlyozom, elég kevés befolyással bír általában egy projekten, csak keménykedni tud verbálisan aztán ennyi).
Na mondjuk elindul valahogy a megvalósítás. 100% hogy kijönnek komoly problémák, csúszások, mondjuk a beszállító is hazudott, mennyi idő, költség, elmennek napjaid telefonálni a beszálíltóhoz, hogy most akkor mi van. :D Mennek az állandó egyeztetések a résztvevőkkel, mert sosincs elég idő, pénz, a főnökök meg általában durva nyomást gyakorolnak a PM-re. Ja és még mellette a csodás papírmunka, azt nehogy kihagyjuk. Nem csak ilyen számlabenyújtás, meg projekt-terv kalapálás, az lófütty. Inkább az IT rendszerek tanúsítása, biztonsági átvizsgálás, teszprotokollok, ilyesmi. Minél inkompetensebb a csapat, annál több jut a PM-re, már ha el akarja életében végezni a projektet. :D
Tegyük fel ezen mind átverekedtük magunkat, jöhet a tesztelése a rendszernek, programnak - soha sem lesz elég jó, szóval jönnek a javítások, egyezkedés megint, mindenki hisztizik hogy miért nem jó... :D -, majd az élesbe állítás, de még itt is szoktak komoly gondok lenni amit a PM-re vernek rá. Azután meg elszámolás, lezárás, mindenféle admin, pld. kiértékelés, ha annyira nem ment flottul a bolond csirkék terelése, akkor még egy jóízű leb*szás a főnököktől is (akik eleve hülyeséget kértek, de mindegy :)).
És ennyi, mert csőben a következő projekt, és kezdődik elölről...
7 évnyi PM tapasztalat mindenféle cégtől (külföldi multi, magyar nagyvállalat, magyar startup). Nem azt mondom hogy nem volt 1-2 kedvencem, de a nagyja jó fárasztó volt, mert én nem egy keménykedő ember vagyok alapból, hanem azt vallom hogy mind felnőttek vagyunk, és oldjuk meg együttműködve a dolgokat. De így szerintem nem lehet PMnek lenni, oda nem csak lelkiismeretesség kell hanem sokszor gerinctelen, fenyegető fellépés (főleg ha csak magyarokkal dolgozol együtt :)).
4.
Köszi, hasznos volt. .ost is PM-ként dolgozol?
4-es vagyok.
Igen, alapvetően PM a megnevezésem, de igazából váltottam általános "csicskából" egy konkrétabb területre (folyamatmenedzsment és biztonság). Ezekhez kapcsolódóan vannak állandó operatív feladataim és vannak projektek is, tehát hibridben tolom, és a cég is kisebb (magyar közepes startup), de ez így most elég szuper. Mondjuk sok év kellett hogy kitapasztaljam, egyrészt mi a jó nekem, meg mit nem szeretek munka és kollégák terén, meg megszerezni a szaktudást.
Még a kérdéed második felére válaszolva: ritkán kezd PM-ként az ember, inkább PM asszisztens/koordinátor. Utána lesz PM, aztán max senior PM és, mondjuk ha akarsz rendes fizuemelést, akkor váltogatni kell a cégeket rendszeresen. Van egy még fentebbi szint, a Program Manager, aki nagyon komplex, összefüggő projekteket fog össze és alá PM-ek tartoznak, de erről testközelből nem bírok nyilatkozni.
PMséghez hozzátartozik még a tanúsítványok megszerzése egy ponton, PMI/Prince2 szokott ez lenni, nekem Prince alap van meg, de igazából ez csak ilyen hülye régi elvárás mert a gyakorlat ezerszer többet ér.
Másik kérdésedre válaszolva, PM-ből adatelemzőre váltani szerintem nem éri meg anyagilag se, fordítva inkább. Illetve PM-ségből ha leágazik az ember valami speckó irányba, vagy informatikai felsővezetőség felé, az a nagyobb előrelépés.
4-es és tökéletesen megfogalmazta.
Annyit még hozzátennék, hogy ritka ha csak egy projektet visz az ember, így a leírt történet több szálon is fut szimultán.
Üdv, egy szakmabeli!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!