Spórolási tippek keveset keresőknek?
Jóval kevesebbel gazdálkodok egyetemistaként, bár a lakhatás is olcsóbb.
Amiket én követek: ahová tudok, saját kaját készítek, és minél lejjebbről kezdem a főzést (tehát nyers alapanyagokat veszek, és abból főzök készet) => olcsóbb és egészséges. Van egy equa kulacsom, amiben hordok magammal vizet, hordozható bögrém, amiben kávét csinálok magamnak. Az egyetemi büfében aranyáron adják az ásványvizet és társait (és a kaját is), ezzel már napi ötszáz vagy ezer megspórolható (egy hónapban az már 15-30k).
Előfizetések. Nincs spotify-om és neflixem se, bár az előbbi elég kényelmes és nélkülözhetetlen lassan számomra. Ha lehet, családi csomaggal próbálkozz barátok körében. Nézd át a többi előfizetésed, ami fölösleges mondd le. Az előfizetések tipikusan pénznyelő dolgok, ugyanis havi szinten kevésnek tűnik, de egy évre lebontva az a 2000-3000 forint már megérződik a pénztárcán.
Menj gyalog. Mondjuk egy nagybevásárlás nem oldható meg így, és nem is írtad, hogy hol laksz, de én nagyvárosban ha tehetem, gyalog megyek.
Könyvek. Antikvárium és könyvtár: előbbiből akkor rendelek, ha biztosan fog kelleni hosszú távon, a könyvtárból pedig potom pénzért egy évig (emberi mértékben) végtelen sok könyvet ki tudok kölcsönözni.
Kapásból ezek jutottak eszembe, szerintem az étkezés megtervezése, otthoni ételkészítés, előfizetések újragondolása könnyíthet a pénztárcán.
Ha spórolni akarsz, a sorrend: spórolt pénzt elutalod a másik számládra, amihez nem nyúlsz; számlák (víz, gáz, villany, internet, bérlet, lakhatás); összes többi.
És még egy tipp, amit megtanultam az évek alatt: sok esetben vannak dolgok, amelyekből simán vehetünk olcsót, és egy hónap múlva újra le lehet cserélni. De vannak, amikből drágát veszek, még ha fáj is pénzügyileg: régebben 15000 alatt vettem cipőt, egy-két évszakig bírták - mostmár 30000 körül keresek cipőket, amik valódi anyagból vannak, és évekig bírják. Hosszú távon ezen én már nyertem (és a lábam is, mert kényelmesebb).
#1 vagyok, még három nagyon triviális dolog, amivel az egészségedért tehetsz (és megspórolhatod a betegségeket):
- Szappan. Annyira olcsó, hogy már fáj. Kézmosással (a helyes technikát meg kell tanulni!) rengeteg betegség megelőzhető. Ezt nem lehet eléggé hangsúlyozni.
- Egy jó fogkefe és fogkrém (és helyes technika). Szebb és egészségesebb fogaid lesznek, a fogkőeltávolítás feleslegessé válik, hosszú távon pedig hosszabb életet garantálsz a fogaidnak és kevesebb fogorvosi beavatkozásra lesz szükség.
- Mozgás. Ingyen van, és egészséges, ezért nem népszerű. Aktív energiabefektetés kell, és nem lehet venni helyette csodabogyót, ami pótolja, ezért is mulasztják el sokan. Ez egy hosszútávú befektetés, ami nem könnyít a pénztárcádon - legalábbis nem úgy, hogy több pénzed lesz a hónap végén, de pár betegséget elkerülsz így. Egy gondolatébresztő cikk a témában: [link]
Nem lehetne inkább a bevételeid növelni? Nem tudom, hogy mivel foglalkozol, de továbbképzés, munkahelyváltás, esetleg másodállás?
Őszintén ennyi pénzből nehéz kijönni, lehet spórolni, de hosszú távon a megoldás, hogy több jövedelmed legyen.
Sajnos nem tudok jó tanácsot adni, hiába én is ennyit keresek.
A legjobb módszer talán az, hogy csakis a legszükségesebb dolgokra költesz és nulla, azaz nulla luxus kiadás. És keress te is egy jobban fizető állást. Kitartás.
Kedves kérdező, a megközelítéssel van a baj!
" akármennyire ráveszem magam soha nem jövök ki fizuig úgy hogy legyen spórolt pénzem."
A spórolt pénzt hó elején kell félretenni! És a maradékból gazdálkodni. Beosztani! Vannak jó app-ok, amikkel követheted a kiadásaidat, és meg tudod nézni, mikor és mire költöttél esetleg fölöslegesen, amit a következő hónapban el fogsz tudni kerülni.
Azokat a wishes rendeléseket is felül kell vizsgálni. Tényleg szükség van rá, vagy csak azért rendeld, mert olcsó és jópofa?
Ott kezdődik az egész, hogy elkezded írni, hogy mire mennyit költesz, meg az is ki derül mely dolgok meddig tartanak ki. Legyen viszonylag részletes, tehát a kajánál írd mellé, hogy rendelted/beültél vagy az alapanyagot vetted meg. A kaján sok pénzt meg lehet fogni, tervezd meg az étkezéseidet és ne térj el tőle. Nekem pl még a mosószer a nagyobb tétel, bár télen találtam egy olyan helyi gyártású mosógélt, ami 5,6 liter 3 hónapig kitart és nincs 3000 Ft, ráadásul jól is mos, az illata is jó, a ruhák is "szeretik". Piperénél is lehet olcsóbbakat vásárolni vagy nagyobb kiszerelést.
Ha már látod mire mennyit költesz, akkor azt is láthatod mi az a havi minimum kiadás ami létszükséglet, onnantól tudod megkezdeni a spórolást. Legyen egy összeg még amit szórakozásra szánsz, hogy ha barátokkal beülsz valahova, akkor azért 1-2 sör beleférjen,de itt is szigorúan tartsd be a határt.
A másik még ami segíthet a kp használat, tudom, hogy maradi, de én pl kártya használatával előbb vagyok képes túlköltekezni, mintha látom mennyi pénzem van.
#6: nem is kell írogatni! Ebben a cikkben van 5 app, de ennél jóval több létezik, csak rá kell keresni...
Szerintem ezt csak lerántott ragtapasz módszerrel lehet kezelni, legalábbis én így tettem, amíg ilyen keveset kerestem (vagyis a kevésből még kevesebbet csinálni és abból megélni már mától). Akkor még nem volt megtakarítási számla a folyószámlámhoz csatolva, úgyhogy fogtam egy borítékot, minden hónap elején kivettem 20 ezer forintot a bankból és betettem a borítékba. Azt pedig elfelejtettem, hogy létezik. Nincs olyan, hogy "fú nincs kp-m, veszek ki belőle". Mostmár ezt felváltotta a megtakarítási számla. Tudom mennyi pénz kell a legszükségesebbekre, rászámolok némi kényelmi, biztonsági tényezőt, az marad a számlámon, a többi rögtön fizu után megy a megtakarítási számlára. Ahhoz nem nyúlok hozzá, csak ha valami váratlan jön. A váratlan nem egy baráti vacsora, vagy iszogatás, hanem mondjuk elromlott mosógép helyett új vásárlás.
Egyszerűen át kell programozni az agyat. Kezdd úgy, hogy 20 ezer megy abba a borítékba és elkezded írni, hogy ezen felül mikre, mennyit költesz. Majd kielemzed, hogy mi az ami sok, amire nem lett volna feltétlenül szükség és legközelebb már figyelni tudsz rá, hogy min lehet megcsúszni. Nekem ami nagy áttörés volt, az pl. a reggeli péksütik elhagyása anno. Inkább viszem magamnak. Egészségesebb is, olcsóbb is.
Ezen felül pedig nyitottam egészségpénztári számlát. Akkor csak az alap 3 ezer forintot utaltam rá mindig, de arra pont jó volt, hogyha nagy ritkán beteg lettem, akkor nem a havi költség tervem borult, a gyógyszereket tudtam abból finanszírozni, vagy egy-egy magánorvosi ellátást is akár.
Mostmár egészen más mértékű jövedelmeim vannak, de még mindig így élek kb., csak picit magasabb a "biztonsági, kényelmi tényező" a havi költhető keretemnél és már nem 20 ezer forintot utalok a megtakarítási számlámra fizu után rögtön. Ha érzem, hogy 1-2 hónapja elfolyik a kezeim közül a pénz, akkor vezetni kezdem a Pénzügyeim alkalmazást és jellemzően már ez elég ahhoz, hogy tudat alatt visszabillenjek a helyes vágányra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!