Miért nem hajlandóak a munkáltatók pályakezdőket alkalmazni?
Azt tapasztalom, hogy a munkáltatók szinte figyelembe se veszik azt, ha valakinek nincs tapasztalata az adott szakmában, vagyis pályakezdő.
Miért alakult ez ki? Hogy szerezzen tapasztalatot a pályakezdő, ha nem adnak neki esélyt?
Persze, értem én, hogy az ő oldalukról az a könnyebb, ha már van tapasztalata az illetőnek, kevesebb fáradtsággal jár a betanítás, de másik oldalról igazán elgondolkozhatnának a cégek, hogy milyen kilátástalan, nehéz helyzetben vannak a pályakezdők, és megkönnyítenék kicsit a helyzetüket...
Ha nem lennenek hajlandoak, akkor nem lenne letjogosultsaga a palyakezdo fogalomnak, mert nem lennenek palyakezdok.
Ertelmet vesztene az egyetemi oktatas pl., mert senki nem tudna elhelyezkedni vegzes utan.
"Miért nem hajlandóak a munkáltatók pályakezdőket alkalmazni?"
"Persze, értem én, hogy az ő oldalukról az a könnyebb, ha már van tapasztalata az illetőnek, kevesebb fáradtsággal jár a betanítás..."
Megválaszoltad a kérdésed. Ettől függetlenül pályakezdő szemmel nézve bosszantó a helyzet, de nem tudsz mit tenni. A munkáltatók gondolkozzanak el ezen? Miért, ez a munkáltatók dolga lenne?
Ha te egy burkolót keresel, közel ugyanazért a pénzért kit választanál? Azt, akinek van 20 év tapasztalata, már láttad munkáját, vagy azt, aki most esett ki az iskolapadból, és egy csempét nem tud megkülönböztetni egy járólaptól? Nyilván az előbbit, sőt, a legtöbben még hajlandóak is többet fizetni a tapasztalatért. Pedig gondolhatnál rá, hogy megkönnyíthetnéd a pályakezdő helyzetét...
De hajlandók, csak a tapasztalat hiányát kompenzálnod kell valami mással.
Ha ez nincs meg, akkor tényleg nehéz helyzetben vagy.
Akkor mondhatom azt is, hogy hátrányban részesítik a pályakezdőket a tapasztaltakkal szemben.
Az álláshirdetések kb. 80 %-ában 1-3 év tapasztalatot várnak el.
#3: Nem részesítik hátrányban, egyszerűen nem arra van szükségük. Egy tapasztalt ember gyorsabban teremt nagyobb értéket, de hozza a korábbi rossz mintákat is. Míg egy pályakezdő hosszabb betanulási időt, több ráfordítást igényel, cserébe jobban a cég igényeire formálható, mindegyiknek van előnye és hátránya is. A cég mérleg.
Mivel kompenzáljad?
TDK, egyetemi projectmunkák, értelmes szakmai gyakorlat, olyan szakdolgozat, aminek érdemi haszna volt a gyakorlati hely számára, átlag feletti nyelvtudás, szoft skillek, csak hogy párat felsoroljak.
Egyébként, ahova 1-3 év tapasztalatot kérnek, de az elvárt végzettségnek és egyéb kitételeknek megfelelsz, érdemes elküldeni az önéletrajzot. A fentiekkel tudod kompenzálni és ha nem is hívnak be mindig interjúra simán lehet, hogy látnak benned potenciált.
#3
Sajnos ez a trend pont romboló hatású. A cégek nem igen szeretnek betanítani és fejleszteni sem a munkaerőn. De néhányan hajlandók. Diákmunkások legnagyobb előnye, hogy könnyű tőlük megszabadulni és remek alanyok vannak köztük akik sokat akarnak tanulni és jól teljesíteni és hozzák a kezdő hozzáállást és reformokra is képesek. Akik még lógnak azt gyorsan el lehet távolítani.
Nálunk a diák munkás annyira reformálta a gyártás ellenőrzést, hogy új munkaleírást és pozíciót hoztunk létre miatta. Fél év után átvettük eljes állásba és fizettünk neki extra ösztöndíjat, hogy gyorsan fejezze be az egyetemet.
Most is tudok jó állásokat diákoknak, ha tudnak Pythonban fejleszteni, vagy képesek egy áramkört összerakni kotta alapján.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!