Mi annak a tesznek a neve, amit 2007-ben töltöttem, és hol lehetne most újra, online kitölteni?
2006-2007-ben részt vettem egy önkéntes munkatapasztalat-szerző programban. A program végén (2007. februárban vagy márciusban) elmentünk a munkaügyi központba, ahol kitöltöttünk egy tesztet, hogy ki milyen foglalkozásra alkalmas. A tesztet a munkaügyi központ számítógépein töltöttük, és a számítógép ki is értékelte. (Ebből gondolom, hogy online is meglehet valahol.)
A teszt elég hosszú, kb. 100-200 állításról kell eldönteni egy 7 fokú skálán, hogy mennyire értek egyet. 1: egyáltalán nem értek egyet, 7: teljes mértékben egyetértek. 5 szempont szerint értékel a teszt, és amelyik 2 szempontra a legmagasabb pontszámot kaptam, aszerint ajánl különböző foglalkozásokat. Az első állításra is emlékszem: "Szívesebben tanítanék technikát, mint nyelvtant."
Most van munkahelyem, de nem a végzettségem szerinti munkakörben, és amúgy is váltáson gondolkozom, ezért megint kitölteném, de nem úgy, mint annak idején, szubjektíven, ahogy kérték (úgy nem jött ki értékelhető eredmény), hanem objektíven, a képességeim alapján. Kíváncsi vagyok, mit ad ki.
A munkaügyi központ oldalán néztem már a teszteket, de ott már nincs meg ez a teszt. Meg is kérdeztem őket, de arra hivatkozva nem árulták el a teszt nevét (és online elérhetőségét), hogy már más módszereket használnak.
Mi ennek a tesztnek a neve, és hol tudnám online kitölteni?
Ez a módszer egyszer már nem vált be nekem. Annak idején, érettségi környékén, a pályaválasztáskor minden szempontot figyelembe vettem, de nem volt konkrét tervem, csak annyi, hogy egyetemre szeretnék járni. De a szakról semmi elképzelésem nem volt. Megnéztem, milyen szakok vannak a helyi egyetemen, megnéztem, milyen tantárgyakból vagyok jó, milyen szaknak van köze a legtöbb dologhoz, amiben jó vagyok, melyik szak kapcsolódik minél több mindenhez, és melyik az ami hasznos is, fontos is, divatos is (tehát reményeim szerint el lehet vele helyezkedni), jelentkeztem, felvettek. Majd egyetem alatt 5 évig (akkor még 1999-2004 között egyben volt az 5 év egyetem, nem volt kétszintű képzés, 5 évig jártam a szakra) végig úgy éreztem, hogy ez való nekem, ezzel kell foglalkoznom, ezzel fogok elhelyezkedni. Aztán nem kellettem vele sehol. Évekig sikertelenül próbáltam elhelyezkedni a végzettségemmel, és ekkor alakult ki bennem egy komoly dilemma. Ha tényleg ez való nekem, akkor miért nem vesznek fel vele dolgozni? Ha nem ez való nekem, akkor miért éreztem úgy egyetem alatt végig, hogy a helyemen vagyok?
Aztán néhány éve az elhelyezkedési nehézségek miatt visszaadtam a diplomát az egyetemre, és más stratégiát választottam. Nem tudatosan döntöttem, hanem véletlenszerűen: kiválasztottam a munkaügyi központ álláslistájáról egy céget, amelyiknek érdekesen hangzott a neve, és oda jelentkeztem. Már évek óta ott dolgozom, nem rossz, de nem is igazán jó, keresek valami jobbat.
De mivel az sem vált be, hogy mérlegeltem, és az sem, hogy véletlenszerűen választottam, egy harmadik utat keresek, amelynek az a lényege, hogy objektív, de nem én döntök, Ilyen pl. egy teszt eredménye.
És miért ragaszkodnék ehhez a teszthez? Mert ez a legrészletesebb, ez ismeri a legtöbb szakmát, ez vesz figyelembe a legtöbb tényezőt, tehát valószínűleg ez a legjobb, csak másképp kell kitölteni, mint annak idején, 2007-ben. Akkor ugyanis úgy töltöttem ki, ahogy mondták, szubjektíven, ezért nem is jött ki semmilyen értékelhető eredmény. 5 tényező alapján értékel a teszt, ebből a szociális 36 pont lett, a többi 70-75 között, de nem volt holtverseny. A teszt azt a 2 tényezőt veszi figyelembe, ami a 2 legmagasabb pontszámot kapta, és ez alapján azt hozta ki, hogy kutatónak kellene lennem. De nagyon eltérő szakterületek kaptak kb. egyforma magas pontszámot, pl. biológus, csillagász, nyelvész, régész... Tehát nem igazán kaptam értékelhető eredményt szubjektív alapon. (De ez nem is meglepő, más személyiségtesztek is inkább csak azt mutatják ki, hogy milyen nem vagyok, nem azt, hogy milyen vagyok. Ebben a tesztben pl. szociális nem vagyok. Abban a tesztben viszont, ami 4 személyiségtípusba sorolja az embereket: flegmatikus, kolerikus, melankolikus, szangvinikus, az szokott kijönni, hogy szangvinikus nem vagyok, de a másik 3 nagyjából egyenlően van bennem.) Ezért kellene ezt a tesztet kitölteni objektíven, a képességeim alapján, hátha akkor konkrétabb eredményt hoz ki, és megtalálom azt, ami igazán, ténylegesen nekem való.
A munkaügyi központban töltöttem ki, 2007-ben, de már nincs az oldalukon, viszont máshol még talán fent lehet. És mivel a munkaügyi központban tudom biztosra, hogy volt, egyértelmű, hogy valamilyen nyilvántartásukban meg kell lennie legalább a teszt nevének, ami alapján megtalálhatom máshol. De nem hajlandók segíteni. Ezért "több szem többet lát" alapon itt is mindig kiemelem a kérdést, hátha valaki ismeri a tesztet és meg tudja mondani a nevét. Hol keressem még, hogy megtaláljam? És hogyan vegyem rá a munkaügyiseket, hogy végre nézzenek utána a nyilvántartásukban, valamilyen archívumban, és ne hazudják mindig azt, hogy nem tudnak segíteni?
Ez nem az, de ezt is kitöltöttem, mind a hatot, és ez jött ki:
84% Erdőtechnológusok és technikusok
83% Biológiai technológusok
82% Webtervezők és fejlesztők
81% Számítógép-programozók
81% Interaktív média fejlesztők
81% Iparmérnökök és gyártástechnológusok
81% Mélyépítő technológusok
81% Információs rendszerekkel foglalkozó üzleti elemzők és tanácsadók
81% Konzervátorok
80% Információs rendszerek minőségbiztosítási elemzői
80% Rendszerbiztonsági elemzők
Csak a 80% feletti egyezéseket gyűjtöttem ki, a többinek nem láttam értelmét. Amúgy környezetmérnöki végzettségem van (környezetállapot-értékelés, térinformatika szakiránnyal), tehát ahhoz képest, amit itt Veszprémben el lehet végezni, eszerint a teszt szerint kb. a legjobbat választottam. Mégsem tudtam vele érdemben elhelyezkedni. Eszerint a teszt szerint kb. jók voltak a megérzéseim, hogy mi való nekem, de a dilemma továbbra is fennáll. Ha nekem való, miért nem tudtam vele elhelyezkedni? Ha nem nekem való, miért éreztem úgy végig az egyetem alatt, hogy a helyemen vagyok? Azt hiszem, erre a kérdésre csak AZ a teszt adhat választ, amit keresek.
Amikor kezdtem állást keresni, 2004-ben, egyetem után, akkor országosan kerestem, de egy idő múlva elfogyott a pénz, nem telt volna már utazásra ( interjúra utazni) és költözésre, ezért szűkült a kör a környékre. De a legtöbb cég amúgy is helyi munkaerőt keres.
De már egy kicsit eltértünk a tárgytól, engem annak a bizonyos tesztnek a neve és elérhetősége érdekel, semmi más.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!