Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Kötelezhetnek a felmondási...

Kötelezhetnek a felmondási idő letöltésére?

Figyelt kérdés
2 hét felmondási időt kaptam, azonban ez idő alatt máshol akarok dolgozni. Azonban ez feketén lenne, szóval lényegtelen, hogy odaadták e az igazolásokat, egyéb papírjaimat a volt munkahelyemen. Azonban a főnököm eléggé megszégyenített a hr-esekkel együtt, és megirattak velem egy nyilatkozatot, ami szerint köteles vagyok letölteni a felmondási időmet. Rendkívüli felmondással nem mondhattam fel, ami eléggé felháborító a számomra. Egyébként 7 hónapot dolgoztam ennél a cégnél. Ha jól tudom, 1 év után van olyan, hogy felmondási idő. Ha elmegyek ez idő alatt táppénzre, beperelhetnek? Köszi a válaszokat!
2010. aug. 18. 10:33
 1/9 A kérdező kommentje:
Amíg ott dolgoztam egy szerződést irattak alá velem, ami elvileg csak a próbaidőig szólt. Nem hosszabbították meg a munkaviszonyomat. Ráadásul, akivel dolgoztam, szintén ennyi ideig volt a cégnél, mint én, de vele ilyen herce-hurcát nem csináltak.
2010. aug. 18. 10:37
 2/9 anonim ***** válasza:
26%
szerintem ha a próbaidő utáni időre nincs szerződés akkor nem pattoghatnak. még te jelenthetnéd fel őket emiatt. viszont kár volt aláírni azt a nyilatkozatot. ettől talán változik a helyzet, de nem tudom.
2010. aug. 18. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
54%
anyagi kár éri a céget, ha nem töltöd le a felmondási időt? ha nem , akkor nem tudnak perelni....de ne táppénzre menj
2010. aug. 18. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
76%
Határozatlan idejűvé válik a határozatlan idejű szerződés, ha a munkavállaló továbbfoglalkoztatása megtörténik, mindkét fél tudtával. Vagyis ha a határozott idejű szerződés letelte után is bementél dolgozni, a munkáltató nem nyomta a kezedbe a leszámolós papirokat, akkor a szerződésed határozatlanná vált. Felmondási időt a munkaszerződésben szoktak rögzíteni. Ha nem dolgozod le, amit kell, kérhet a munkáltató kártérítést, hogy helyettesítsen a munkahelyeden valakivel.
2010. aug. 18. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
84%

Ha határozott idejű szerződésed volt, akkor ha a lejárta után is dolgoztál, automatikusan határozatlan idejű szerződés lett belőle.

Ha határozatlan idejű szerződésed volt, és abban kötöttek ki próbaidőt, akkor lejárt a próbaidő és kész.

Egyik esetben sem kell új munkaszerződést kötni.

Felmondás esetében csak a próbaidő alatti felmondáskor nincs felmondási idő, vagy akkor ha rendkívüli felmondás van (de azt úgy kell indokolni, hogy munkaügyi bíróságon is megállja a helyét)

Ha a munkaszerződésben pl. csak 1 hónap próbaidőt kötnek ki, akkor ha a 32. napon történik a felmondás, már van felmondási idő.

Ki mondott fel kinek? Te a munkáltatódnak, vagy a munkáltató neked? Vagy közös megegyezéssel szűnt meg a munkaviszonyod?

Ha táppénzre mégy a felmondási idő alatt (vagy a munkaviszonyod ideje alatt) a munkáltatód kérhet táppénz felülvizsgálatot, elküldhet a saját üzemorvosához is. Ha nem igazolt a táppénzed, (ráadásul még dolgozol is alatta), akkor nemcsak te, de még a táppénzre kiíró orvos is bajba kerülhet.

2010. aug. 18. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
87%

A határozatlan idejű munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató (rendes) felmondással megszüntetheti. A felmondás egyoldalú jognyilatkozat, amelynek érvényességéhez a másik fél egyetértése vagy elfogadása nem szükséges.

A Fő Szabály az, hogy amennyiben a felmondást a munkaadó kezdeményezi, úgy a felmondási idő felében kötelezheti munkavégzésre a munkavállalót. A felmondási idő második felében a munkavállalót a munkavégzés alól fel kell menteni.

Más a helyzet akkor, ha a felmondást a munkavállaló kezdeményezi. Ebben az esetben a felmondási idő teljes idejére munkavégzésre kötelezhető a munkavállaló.


A felmondási idő a felmondás kézhezvételét követő naptól a munkaviszony utolsó napjáig eltelt idő. A felmondási idő kezdete a felmondás közlését (kézbesítését) követő nap. A felmondási idő legalább 30 nap, az egy évet azonban nem haladhatja meg.


A 30 napos felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött


* három év után 5 nappal,

* öt év után 15 nappal,

* nyolc év után 20 nappal,

* tíz év után 25 nappal,

* tizenöt év után 30 nappal,

* tizennyolc év után 40 nappal,

* húsz év után 60 nappal hosszabbodik meg.

A jogszabályi kereteket a Mt. 87.§-94.§ (paragrafusai) határozzák meg.

Arra tehát nincsen lehetőség, hogy Ön, vagy bárki más egyoldalúan, akár egyik napról a másikra megszüntesse a munkajogviszonyát, miként arra sincsen lehetőség, hogy Önnel, vagy bárki mással szemben a munkaadó éljen ilyen eszközzel. A felmondási idő többek között a vállalatok zavartalan és kiegyensúlyozott működését hivatott szolgálni, más oldalról pedig a munkavállalók védelmét is.

(Létezik az un. rendkívüli felmondás intézménye, amely alkalmazása esetén a munkaviszony azonnali hatállyal megszüntethető. Az alkalmazhatóságnak azonban szigorú feltételei vannak, pl. szándékos károkozás, bűncselekmény elkövetése, jogsértésre történő utasítás, stb).

A 30 napos felmondási időt tehát minden bizonnyal ki kell töltenie, - ellenkező esetben a munkaadó pert indíthat Ön ellen a munkaviszony jogellenes megszüntetése miatt. (A bíróság mérlegelésétől függően, a felmondás ideje alatt az Ön által megtermelt értéken túl, akár további kártérítésre is kötelezhető.)

Megoldást jelenthet az, amennyiben a munkaadó közös megegyezéssel hajlandó az Ön munkaviszonyának megszüntetésére. A közös megegyezés lényege, hogy a szerződő felek egymás számára kölcsönösen elfogadható megoldást találnak. Az utolsó munkában töltött napon egymással teljes körűen el kell számolni.

2010. aug. 18. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Akkor mit csináljak, ha ne menjek táppénzre? Egyszerűen nem tudok ott maradni. Így is a minimálbér volt a fizetésem. Azonban ezen a másik helyen jóval többet kapnék 2 hét alatt. Egyébként az orvosom kiírt táppénzre, mert súlyosbodott a betegségem (gyomorfekély). Hiába van igazolásom mindezekről, egyszerűen nem képesek elfogadni. Azért is fordult ilyen drasztikusra ez a dolog, mert megegyeztem a főnökömmel, hogy másnap beviszem az általam megírt felmondólevelet. Csakhogy azon a napon rosszul lettem, nem tudtam elmenni a munkahelyemre. Kiírt az orvos. Másnap elmentem, és akkor közölte velem, hogy erre nagyon ráfizetek, és nem fogadta el a felmondó levélben leírtakat. Azonnali hatállyal viszont nem engednek el. Egyszerűen nem értem miért teszik mindezt velem. Nem tudom kihez forduljak, mert nem lehet velük megegyezni. A legrosszabb pedig, hogy fenyegetnek is, hogy fizessek nekik kártérítést.
2010. aug. 18. 14:43
 8/9 A kérdező kommentje:
A másik dolog pedig az volt, hogy a volt munkatársamnak nem kellett letöltenie a felmondási időt, ráadásul 1 hónapig táppénzen volt akkor. 3-an végezzük ezt a munkát. Akkor is 2-en maradtunk, ekkor túlóráztattak mindkettőnket 2 hétig. Nem értem miért van az, ha én akarok felmondani, akkor nem engednek el, úgy ahogy őt is. Ráadásul azt mondták nekem, hogy miért nem szóltam hónapokkal előbb erről a szándékomról. Egyszerűen felfoghatatlan, hogy egyesek mikre nem képesek...Soha, sehol ilyen problémám nem volt, pedig egy pár helyen már dolgoztam.
2010. aug. 18. 14:52
 9/9 A kérdező kommentje:
Amúgy azért is akarok innen "szabadulni", mert rengeteg stressz és atrocitás ért ez idő alatt, amíg ott dolgoztam. Ekkor kezdődött a betegségem is (kórházban is voltam emiatt, de akkor még nem tudták, hogy mi lehet a rosszulléteim oka). Ha ad az orvosom valamilyen igazolást erről, az mentesít mindenféle kötelesség alól? Egyébként vannak papírjaim erről, csak azok a munkáltatóm szerint nem igazolnak semmit...
2010. aug. 18. 15:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!