Kötelezhetnek a felmondási idő letöltésére?
Ha határozott idejű szerződésed volt, akkor ha a lejárta után is dolgoztál, automatikusan határozatlan idejű szerződés lett belőle.
Ha határozatlan idejű szerződésed volt, és abban kötöttek ki próbaidőt, akkor lejárt a próbaidő és kész.
Egyik esetben sem kell új munkaszerződést kötni.
Felmondás esetében csak a próbaidő alatti felmondáskor nincs felmondási idő, vagy akkor ha rendkívüli felmondás van (de azt úgy kell indokolni, hogy munkaügyi bíróságon is megállja a helyét)
Ha a munkaszerződésben pl. csak 1 hónap próbaidőt kötnek ki, akkor ha a 32. napon történik a felmondás, már van felmondási idő.
Ki mondott fel kinek? Te a munkáltatódnak, vagy a munkáltató neked? Vagy közös megegyezéssel szűnt meg a munkaviszonyod?
Ha táppénzre mégy a felmondási idő alatt (vagy a munkaviszonyod ideje alatt) a munkáltatód kérhet táppénz felülvizsgálatot, elküldhet a saját üzemorvosához is. Ha nem igazolt a táppénzed, (ráadásul még dolgozol is alatta), akkor nemcsak te, de még a táppénzre kiíró orvos is bajba kerülhet.
A határozatlan idejű munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató (rendes) felmondással megszüntetheti. A felmondás egyoldalú jognyilatkozat, amelynek érvényességéhez a másik fél egyetértése vagy elfogadása nem szükséges.
A Fő Szabály az, hogy amennyiben a felmondást a munkaadó kezdeményezi, úgy a felmondási idő felében kötelezheti munkavégzésre a munkavállalót. A felmondási idő második felében a munkavállalót a munkavégzés alól fel kell menteni.
Más a helyzet akkor, ha a felmondást a munkavállaló kezdeményezi. Ebben az esetben a felmondási idő teljes idejére munkavégzésre kötelezhető a munkavállaló.
A felmondási idő a felmondás kézhezvételét követő naptól a munkaviszony utolsó napjáig eltelt idő. A felmondási idő kezdete a felmondás közlését (kézbesítését) követő nap. A felmondási idő legalább 30 nap, az egy évet azonban nem haladhatja meg.
A 30 napos felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött
* három év után 5 nappal,
* öt év után 15 nappal,
* nyolc év után 20 nappal,
* tíz év után 25 nappal,
* tizenöt év után 30 nappal,
* tizennyolc év után 40 nappal,
* húsz év után 60 nappal hosszabbodik meg.
A jogszabályi kereteket a Mt. 87.§-94.§ (paragrafusai) határozzák meg.
Arra tehát nincsen lehetőség, hogy Ön, vagy bárki más egyoldalúan, akár egyik napról a másikra megszüntesse a munkajogviszonyát, miként arra sincsen lehetőség, hogy Önnel, vagy bárki mással szemben a munkaadó éljen ilyen eszközzel. A felmondási idő többek között a vállalatok zavartalan és kiegyensúlyozott működését hivatott szolgálni, más oldalról pedig a munkavállalók védelmét is.
(Létezik az un. rendkívüli felmondás intézménye, amely alkalmazása esetén a munkaviszony azonnali hatállyal megszüntethető. Az alkalmazhatóságnak azonban szigorú feltételei vannak, pl. szándékos károkozás, bűncselekmény elkövetése, jogsértésre történő utasítás, stb).
A 30 napos felmondási időt tehát minden bizonnyal ki kell töltenie, - ellenkező esetben a munkaadó pert indíthat Ön ellen a munkaviszony jogellenes megszüntetése miatt. (A bíróság mérlegelésétől függően, a felmondás ideje alatt az Ön által megtermelt értéken túl, akár további kártérítésre is kötelezhető.)
Megoldást jelenthet az, amennyiben a munkaadó közös megegyezéssel hajlandó az Ön munkaviszonyának megszüntetésére. A közös megegyezés lényege, hogy a szerződő felek egymás számára kölcsönösen elfogadható megoldást találnak. Az utolsó munkában töltött napon egymással teljes körűen el kell számolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!