Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Hogyan tudnám levetkőzni a...

Hogyan tudnám levetkőzni a filléreskedő, már zsugori mentalitásom, hogy legfeljebb takarékos, de kiegyensúlyozott pénzügyi életet éljek?

Figyelt kérdés

Gyerekkoromtól kezdve azt láttam, hogy a szüleim nem tudnak bánni a pénzzel. Sokat kerestek mindketten, de napról napra éltek, mert szórták a pénzt, hitelt hitelre halmoztak, komoly adósságokba verték magukat, olyan durvákba, hogy volt, hogy el akarták árverezni a fejünk felől a házunkat, kikapcsolni a gázt és nem nagyon volt mit enni.


Én már gyerekként láttam, hogy ez rossz és ezért helyettük is takarékoskodtam, hogy legalább nekem legyen valamennyi megtakarításom a vészes időkre, ami jól is jött.


A koronavírus úgy látszik végleg (remélhetőleg.. talán) észhez térítette a már idősödő szüleimet és sikerült NEKEM visszafizetni az ő hiteleiket és most már van több millió ft megtakarításom is.


Ennek ellenére továbbra is úgy élek, mint akinek az utolsó fillért is be kell osztania holnapra, ezt magammal vittem a gyerekkorom óta.


Szeretnék például világot látni, de akkor is összeszorul a gyomrom, ha 10 ezer ft-ot fizetnem kellene egy egyszerű turista osztályos repülőjegyért is, mert olyan lelki érzésem van, hogy nem tehetem meg, pedig simán megengedhetném magamnak és a tudatos agyam tudja is, hogy meg is érdemlem, de a tudatalattim továbbra is tiltakozik.


Értem én, hogy olyan tekintetben szerencsés vagyok, hogy legalább tudatosan bánok a pénzzel és nem verem magam adósságokba úgy mint a szüleim, de ez a másik véglet sem jó, mert így meg nem tudom élvezni az életet sem, amikor tényleg megtehetném.


Mit tudnék tenni, hogy ne legyek ennyire fillérb*szó, fukar alak?



2021. febr. 1. 02:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
34%
Egyszer élsz, s a sírba nem viheted a pénzt.
2021. febr. 1. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
69%

#1 szerintem épp ezért írta ki a kérdést a kérdező...


Ez egy komoly problémának hangzik, valószínűleg egy pszichológus sokat tudna rajta segíteni és megoldaná a problémát, nem csak tüneti kezelést adna. Ezzel együtt ha csak a tünetet szeretnéd megoldani, akkor jó stratégia lehet, hogy fixen, saját szórakozásra elköltöd a fizetésed X%át, mintha meg se kerested volna. (Pont mint ha spórolni akarnál, csak itt kötelező a költés) Mivel ezt jutalomként fogja megélni a tudattalanod is, néhány alkalom után már nem fog nehezedre esni a bűntudat leküzdése.

2021. febr. 1. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ebben a videóban mindenre választ kapsz :)


https://www.youtube.com/watch?v=83ffH3VMOr8

2021. febr. 1. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
2021. febr. 1. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
72%
Ha még nem tetted, kezdd el részletesen rögzíteni a havi bevételeket és a kiadásokat. Minden hónap elsején írd fel, éppen mennyi, nem lekötött pénz van a számládon. Így kb. 4-6 hónap alatt látni fogod a várható kiadásokat és a megtakarításaidat és könnyebb lesz eldöntened, hogy mi az a nagyobb költés ami még belefér kockázat nélkül.
2021. febr. 1. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Ismerek olyan embert, akinek tízmilliói vannak a számláján, mégsem otthon fürdik, hogy "ne pazarolja a vizet".


Azaz: durván meg tudod keseríteni az életedet, ha nem lépsz.


Pénzt ugye azokért a dolgokért adunk ki, amelyeket fontosabbnak tartunk nála. Te viszont MAGÁT A PÉNZT tartod önmagában fontosnak, és azt az érzést, amit hozzákapcsolsz: a biztonságot.


Célszerű feloldanod magadban ezt a ragaszkodást, és elfogadni, hogy a pénz áramlik, te pedig kezelni tudod ezt az áramlást. Akkor már nem lesz gond pénzt kiadni olyan dolgokért, amelyek számodra fontosak.

2021. febr. 1. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Utolsó, ha nem is pont ilyen, de én is az általad említett kategória vagyok.


Nincs azzal problémám, hogy elkülönítsek pénzt saját magamnak, amit "bűntudat nélkül" arra költhetek, amire akarok, hanem egyszerűen rosszul esik költeni bármire is ami nem befektetés, mert olyan érzés, ahogy említetted, mintha a saját biztonságomat adnám el, pedig tudatosan tudom, hogy megtehetném simán.


Amióta felnőttem, a gyerekkori vágyaim is megszűntek (pl drága autót venni, vezetni, egzotikus nyaralások, kirándulások) amit szintén a szüleimhez tudok kötni, mert már akkor le kellett mondanom ezekről, hogy legyen mit ennem és a gyerekkori zsebpénzemből ki lehessen fizetni a számlákat.


Azóta az van, hogy szinte semmire nem vágyom, amire meg úgy igen, rosszabbul esik kiadni rá a pénzt, mint amennyi örömet hoz.


Tudom, ezzel a problémával egyedi eset vagyok, mert általában az jellemző az emberekre, főleg hazánkban, hogy vágyak vannak dögivel, pénz nincs hozzá. Nálam ez meg pont fordítva van.

2021. febr. 1. 23:12
 8/11 anonim válasza:

Boldogult Édesapám egy barátja oktatott: 10 000 forintnak kell lenni a bankban, csak az szabad pénz, ami azon felül.

Akkoriban még 50 fillér volt a villamos vonaljegy, 1 Ft a (ma kb 80 Ft-os) sport szelet, 3 Ft a tej és a kemyér, 2 - 5 Ft egy doboz cigi.

Szóval, az akkori 10 000 ma kb 3 - 5 milla. Ami ennyi megtakarításon felü, abból költhetsz. Persze, ha lakásra gyúrsz, akkor folyamtosan növelni kell a megtakarítást. És persze, amindenkori tartalékra rá kell számolni a 3% körüli inflációt, ami az alapvetõ cikkekre vonatkozólag nagyobb is.

A költéseket persze rangsorolni kell: át kell gondolnod, mi is fontos neked. Ami engem illt, pl annak idején elsõ "nyugati" utam Görögország volt, mert ugy az Európai kultúra egyik alapja az ókori görög kultúra.

Hát ennyit tudtam ötleni.

2021. febr. 2. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy nem voltam egyértelmű. Nekem nem a pénz beosztásával van gondom. Bőven van tartalékom, megtakarításom, befektetésem. "Hencegésnek" hangozhat, de bejárhatnám a világot évekig és még mindig bőven lenne pénzem.


A gondom azzal van, hogy hihetetlen mód zsugori, spúr, fukar vagyok és nincsenek vágyaim, csak a pénz és ezen szeretnék változtatni.


Minőségi ruháim és használati tárgyaim vannak, mert az ár-érték arányt nézem és nem simán azt, hogy "olcsó legyen". Ételből is minőségit és egészségeset eszem, egyszerűen csak olcsót.


Egyszerűen fáj, ha költöm a pénzt. A skót / zsidó vicceket rólam mintázzák, pedig egyik sem vagyok.

A szüleim pénzügyi ámokfutása verte belém a félelmet a pénz költésével kapcsolatban és emiatt igényeim sincsenek.


Elmentem nemrég a Média Markt-ba, kísérletképpen azzal a döntéssel, hogy azt veszek magamnak amit akarok és annyiért, amennyiért akarom, és amennyit, amennyit akarok. Ehhez képest semmivel nem jöttem haza, mert mikor leemeltem valamit a polcról amire csak vágytam, de szükségem nem volt rá, levert a víz szó szerint, mikor belegondoltam, hogy ezért pénzt kellene adni.


Elhatároztam, hogy adakozok rászorulóknak. 500 ft-ot nem voltam képes adni, mert akkor is szinte levert a víz és eszembejutott, hogy abból a pénzből élelmiszert is vehetnék magamnak (pedig tudom, hogy nem vagyok rászorulva és akinek adnám, az viszont igen!)

2021. febr. 2. 23:02
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Gyakorlás. Kezdd kicsiben (az adakozás jó ötlet elsőre), aztán emeld a tétet. Pszichoterápiában ezt hívják expozíciós terápiának, mert láthatóan számodra ez okoz szorongást.


Aztán ha már nagyobb összegeket képes vagy adakozni, vásárolj magadnak olyan dolgokat, amikre nincs szükséged a mindennapokban (de vágysz rá). A cél az, hogy csökkenjen a szorongásod, és ne éld meg veszélyes dologként az ésszerű pénzkiadást.

2021. febr. 3. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!