Próbaidő alatt jár pénz? És ha igen szerződést kell írni?
Próbanapra akkor szokott hívni a cég, ha már elég biztos abban, hogy felvesz, de szeretné ténylegesen tesztelni a rátermettségedet. Az ilyesmit ki szokták fizetni. Korrekt cég legalább is kifizeti. Nekem is volt próbanapom, aztán 4 évig dolgoztam a cégnél.
Itt viszont, hogy már eleve szürkén foglalkoztattak, nem korrekt az egész cég. Én névtelenül megejtenék egy bejelentést is, mert az ilyenek miatt nem boldogulnak a tisztességes vállalkozók meg a dolgozók is csak szívnak a szürkemunkával. Ugye, ha egyszercsak úgy dönt a cég, hogy "kézbe" már nem fizet, nem tudsz semmit tenni, mert a papíron lévő fizudat megkapod...
Mondjuk volt olyan interjúköröm is, ahol 3 interjúkör és egy ki nem fizetett próbanap (az ebédet legalább fizették) után közölték, hogy nincs a szintemnek megfelelő szabad munkakör. És ez egy ismert szoftverfejlesztő cég volt...
Még egyszer:
Olyat, hogy "próbanap" nem ismer a munkajog. Olyat sem, hogy a ledolgozott időre nem kapsz bért.
Próbaidő van egy munkaviszonyos szerződés esetén. Az is akkor van csak, ha a szerződés erre vonatkozóan kitér benne.
Egyszerűsített foglalkoztatás (EFO, alkalmi munka, napi bejelentés) esetén is kell, hogy megkapd a ledolgozott időre a béred. Az EFO-t szokták arra használni a munkáltatók, hogy teszteljék a dolgozót még mielőtt munkaviszonyos szerződést kötnek vele.
" de semmi jelenlétit nem írattak velem alá"
Jelenléti ív kötelező aláírását semmilyen jogszabály nem írja elő. A munkaidő nyilvántartása a munkáltató kötelessége. Az egy dolog, hogy a legtöbb munkahelyen szokás aláíratni a dolgozókkal, hogy később ne tudjon reklamálni, hogy nem akkor és nem annyit dolgozott. Ha aláírtad, elismerted, hogy a benne foglaltak megfelelnek a valóságnak, és aszerint tud bért számfejteni a cég.
Az eseted legyen tanulópénz. Tehát olyan céggel nem kezdünk, aki próbanapot említ, aminek egy részét ráadásul nem hajlandó fizetni.
A közigazgatási határon kívüli munkába járás költségéhez a munkáltató köteles hozzájárulni. Ezt kormányrendelet írja elő neki. Tehát nem választás kérdése. Legtöbb helyen számlát kérnek róla és azt számolják el a könyvelésben, de számla nélkül is van rá mód úgy, hogy hó végén a bérletszelvényt leadod. Az én cégem soha nem kér számlát a bérletekről, mégis elszámoljuk a könyveinkben és ki is fizetjük a dolgozóknak utólag. Tehát a számla nem egy kötelező elem hozzá, a kormányrendelet sem írja elő. Lakcímkártya a munkaviszony megkezdésekor és havonta a bérletszelvény leadása bőven elég kell, hogy legyen hozzá.
Szia!
Mi egy hegesztéssel, csőszereléssel foglalkozó cég vagyunk. Ha jön hozzánk hegesztő munkapróbázni, azt is kötelesek vagyunk fizetni mert a törvény előírja, pedig nem is az alkalmazottunk.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!