A jogászok nagyrésze miért kormányhivataloknál, önkormányzatoknál helyezkedik el létminimum alatti fizetésért? Nehéz lenne kezdő jogászként jól fizető állást szerezni?
A Kit alapján Bruttó 250-500 közötti a fizetés a minisztériumban, ez pedig nettó 166-322 ezer között van.
Szóval amit írtam 200-300 az igaz, nettóban értettem. Ez budapesti árakhoz viszonyítva elég gyér.
Jól keresni meg legfeljebb egy osztályvezető tud, ez meg nem lesz akárkiből.
És mit akarsz?
Én nem azt mondom, hogy kifejezetten elégedett vagyok a több év utáni bruttó 650 feletti fizetésemmel (ez kb. nettó 450-et jelent), de ezt pl. az ezen az oldalon síró sorstársaid egyik része el se hinné (biztos kamu stb.), a másik része meg olyan mint te, aki azt hiszi, hogy szrják a pénzt, és majd a te igényeid határozzák meg, hogy mennyit adnak. Pedig ezt se pályakezdőknek adják nálunk, fel se vennének olyanként.
Igen, vannak kiemelkedő fizetések a jogi területen, de ezt jórészt kiemelkedő képességű emberek kapják: az ügyvédek, akiknek minden helyzetben magabiztosan helyt kell állniuk, legyen az bíróság, vagy az ügyfél előtt. Másrészt sikeresnek is kell lenniük a szakmában, különben nem mennek oda az emberek, ez olyan, mint egy vállalkozás. Aminek a beindításához is egyáltalán tőke kell, miután x évig minimálbérért szívtak ügyvédjelöltként napi 10-12 órákat dolgozva. Az, hogy neked erre van-e pénzed, vagy energiád, a kutyát nem érdekli. Az ügyvédi pálya nem egy szociális juttatás, és az egyetem elvégzése után (ami szintén nem könnyű) se általában azok indulnak el ezen az úton, akiknek napi megélhetési gondjaik vannak. Hanem azok, akiknek ott van a háttérben a sokat kereső apuci-anyuci, akik ez idő alatt is fizetnek mindent a csemetének, ahogy azelőtt is. Kivételek persze vannak, de azok meg ne panaszkodjanak: előre tudható ez, és senki nem tart pisztolyt a fejükhöz, hogy ügyvédjelöltnek menjenek.
A többi lehetőség meg kb. olyan, mint a többi diplomásé.
A fentebb említett NAIH féle előzetes életutat szerintem kevesen választják, nem is biztos, hogy oda kapásból felveszik őket pályakezdőként vizsgálónak. Inkább az önkormányzatnál, kormányhivatalokban történő pályakezdés a tipikus (ha nem kifejezett jogi pályán, pl. bíróság, ügyészség), aztán később onnan mennek tovább ahova tudnak jobb pénzért.
Le kéne szállni a földre..
Ja, és hogy miért nem mennek rögtön cégekhez jobb pénzért?
Pl. mert a cégeknek nem kellenek nulla tapasztalattal bíró emberek. Nekik elsősorban jogtanácsosok kellenek (ha kellenek, és nem külsős ügyvédi irodákkal szerződnek), annak meg nem mehet el ám akárki jogász. Bizony ám, a munkatapasztalaton kívül jogi szakvizsga is kell hozzá, annak a megszerzéséhez meg x éven át jogi végzettséghez kötött munkakörben kell dolgozni.
Jogi előadónak esetleg elmehetnek, HA felveszik őket nulla tapasztalattal. Van elég, akik közül lehet válogatni, bár ha sikerül, a fizetés meg a lehetőségek jobbak, mint a közigazgatásban.
Úgyhogy a válasz igen, nehéz lenne kezdő jogászként jól fizető állást szerezni.
Akik nem jártasak a közigazgatásban, azoknak mondom: az államigazgatási szerveknél álláshelyek vannak, amelyek különböző besorolásúak, a Kit. szerintei bértábla alapján. A bérsáv egyfelől megszabja az illetmény alsó határát, amire a betöltő személy alanyi jogon jogosult, a felső határ pedig egy elméleti plafon, ameddig az adott hivatal elmehet, ha a költségvetése engedi.
Pl. egy központi hivatalban a tipikus álláshely a hivatalis főtanácsos II - 450.000 - 700.000-ig tart. Vagyis 450 (bruttónál) nem lehet kevesebb a fizetésed, illetve 700-nál sem lehet több. Nyilván elsőre nem lesz 700, de a 450 bruttó is 300 nettót jelent, ami pályakezdőnek nem olyan rossz, főleg ha azt veszed, hogy egy ügyvédbojtár örülhet, ha ingyen dolgozhat és nem még neki kell fizetni. De ha olyan helyre pályázol, ahol csak "vezető hivatali főtanácsos" álláshely van (500 ezer - 1,2 millió), akkor kapásból 500-róül indulsz és pár év alatt ez felmehet 600-ra is. Egy idősebb közig. jogász simán megkeres bruttó 900-at, ami még mindij jóval kevesebb, mint a sztárügyvédek jövedelme, de a nyújtandó teljesítmény sem áll arányban, illetve a munkaidő sem.
A minőség egy más kérdés. Nem véletlen, hogy az állami szervek szinte minden pert elveszítenek, ahol a saját jogászaik csapnak össze a piacról élő dörzsölt ügyvédekkel. Utóbbiak nyilván 900 bruttónál is többet keresnek, nem véletlenül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!