Kreatív önéletrajz?
Eddig az Europass formát használtam, de elgondolkodtam, nem unalmas az?
Mit gondoltok, jobban szeretik a cégek a kreatívabb, esetleg színesebb önéletrajzokat? Jobb lehet akár a betűtípusbeli kiemelésekkel, akár ikonokkal kiemelve, vagy nem ez a szokásos fentről lefelé, hanem pl. "buborékokba" írt szövegekkel.. vagy bármi, ami nem szokványos és felkelti a cégek figyelmét.
Nem túlcsicsázni akarom, csak elgondolkodtam, megnézik-e egyáltalán az egy a sok közül típust, érdemes lenne-e valami a tömegből kitűnőbbet csinálni, vagy pont hogy negatív hatást váltana ki.
Pályakezdő vagyok, ezért jó lenne egy ütős, figyelemfelkeltő, ugyanakkor nem visszataszítóan kirívó CV.
Nektek milyen önéletrajzotok van?
Igen, egyértelműen jobb, össze sem lehet hasonlítani.
Én mindig ilyet adtam be, max. 1 hónap alatt mindig találtam munkát, pedig akkoriban volt a legnehezebb, a válság idején.
Nem a külső a legfontosabb, inkább a haszonérvelés, a megfelelő gyakorlat és készségek meggyőző bemutatása.
Egy értelmes szintig lehet "csicsázni", de ne ess túlzásba. Az maradjon meg azoknak, akik a szakmai hozzáértésüket is megmutatják a CVjükben, pl grafikusok.
Nekem amúgy nem jött be, és mindig olyan helyre kerültem be, ahová Europassos CVt küldtem. És mindig beletelt egy fél évbe, mire megtaláltam az ideális következő állást.
Szóval arany középút.
Szerintem a lényeg az ízlésesség, hogy "gusztusos" legyen ránézni.
Mindemellett nyilván a tartalom a fő dolog. Tapasztalat nélkül leginkább azt tudod csinálni, hogy az önéletrajz egyben egyfajta motivációs levél is amiben kifejted mit miért szeretnél. Hiszen tartalom nélkül hiába néz ki jól, ha elkezdik olvasni és nem látnak mást csak a sablon "jó kommunikációs készség, terhelhetőség" szöveget.
Erdőssy Gellért (CV Shark) YT-csatiját ajánlom jó szívvel, a "kreatív" és az Europass önéletrajzokról is van videója:
https://www.youtube.com/watch?v=f4zNyxylnGI
https://www.youtube.com/watch?v=Sp_vQWVk1kI
Én teljes mértékben osztom a véleményét. Az Europass-szal az a baj, hogy gyárilag gagyi, steril és olyan infókkal kell kitöltened a mezőket, amik egy normál CV-ből szerencsés esetben kimaradnak (születési hely, idő, lakcím stb.). A kreatívval meg az van, hogyha nem grafikus, DTP-s csinálja, könnyen vizuális káoszba torkollik. Aki nem ért hozzá, hogyan kell temérdek információt összesűrítve úgy tálalni, hogy grafikailag is fel legyen tupírozva, az bizony 100% elvérzik. Attól, hogy valami kreatív, még nem feltétlenül szép. Arról nem is szólva, hogy a HR-esek is jobban szeretik, ha nyomtatáskor csak kevés festék fogy a nyomtatóból.
Szerintem sokkal többet számít az, hogy átlátható legyen az önéletrajzod, amit még mindig meglehet igényesen szerkeszteni. Ha számít, én amúgy kiadványszerkesztőként végeztem, de direkt nem ba...rmoltam szét grafikai elemekkel a CV-met; cserébe napokat töltöttem csak a szöveg tördelésével, hogy ránézésre ízléses legyen a végeredmény.
Én mindig is Creative CV-t használtam.
Ma már egy másik, kifinomultabb designt használok, ami még csak nem is sima A4 méret, hanem egyedi méretezésű. Nem tudom hol a file, így azt nem tudom megmutatni.
Viszont az előzőmet, ami kicsit még durvább, nem igazán szép, hiányos volt, azt megmutatom. Átírtam mindent sablonszövegre, az évszámokat mostanra. 8-10 évvel ezelőtti már, így a mai szememmel már nem néz ki olyan jól, mint akkor hittem, mégis megfelelő volt ahhoz, hogy megkapjak egy nagyon jó középvezetői pozíciót (bár azt 3 év után otthagytam).
Ezt nem sablonként adom! Ne akard használni, mert 2020-ban már tényleg ciki!
Ha konkrét sablont is szeretnél:
Ezt a választ bár nem én írtam, egy másik kérdésnél találtam, bemásolom neked ide (amit az ATS-ekről ír, nem tudom, hogy helyes-e):
"A CV a legfontosabb dokumentum a karrieredben.
NAGYON alaposan meg kell határozni, milyen típusú CV a megfelelő.
Természetesen ha gyártósori pakolgatónak, aktatologatónak, bolti eladónak, raktárosnak, programozónak, stb. jelentkezel, tehát ahol a tiszta nyersanyag kell, oda egy europass sablont is bedobhatsz.
Viszont amikor már magasabb szintű, vezetői, középvezetői, vagy ezek közvetlen kapcsolati munkájára jelentkezel, illik egy kicsit kreatívabb önéletrajzot összehozni.
A "Creative CV", mint fogalom Magyarországon nem olyan rég indult be, ezért rengeteg ellenzője is van.
Én most inkább a jó pontokat szedném össze, illetve egy tanáccsal kezdenék:
-Attól, hogy Creative CV, ne kép legyen, hanem .doc(x), vagy .pdf (ha az ATS nem tudja leolvasni a szöveget, automatikusan eldobja)
-Szebb ránézni, illetve egy bizonyos fokú hozzáértést sugall. Meg tudtad tervezni, kivitelezted egy képszerkesztővel és szövegszerkesztővel. Van vizuális érzéked.
-A kevesebb szöveget (bonyolult elrendezés ide-oda) az ATS egyszerűbben át tudja nézni. Az áttekinthetőség egy fontos szűrő az ATS-nek.
-A vizualitás jobban megfogja az embert. Egy HR munkatársban jobban meg fog ragadni, ha nem csak az évszámot, hónapot látja az előző munkahelyed neve mellett, hanem egy timeline-t (ami megfelelő kialakításban még hosszabbnak is illuzionálhatja)
-Ha fekete-fehérre tervezed (érdemes arra, mert a legtöbb helyen úgy nyomtatnak, így egy színes önéletrajz borzalmasan néz ki ff-ben nyomtatva), sok minden alakítható rajta.
-A papírral is bőven lehet játszadozni. Ez arra az esetre szól, mikor nem e-mailben, hanem fizikálisan juttatod el a CV-d. Akár face-to-face, akár postai úton.
______________________________
Dolgoztam sokáig HR-esként egy eléggé nagy cég Marketing osztályának. Igaz nem Magyarországon, hanem a Távol-Keleten. Természetesen maga a tény, hogy marketing osztály, így adott, hogy a kreativitás, design egy kötelező elem volt. De pont ezzel kezdtem ezt a választ is, hogy ezek a CV-k csak bizonyos (bár a szabad pozíciók több, mint felét lefedő) álláshirdetésekhez jó.
Nálunk ha egy CV nem volt elég kreatív első rápillantásra (szöveges tartalomtól függetlenül), már szóba sem jöhetett.
Itt van pár nagyon jó példa:
Mindegyik elég kreatív, megragadó. Viszont nem kell bogarászni.
Csak az nem találja meg rajta a keresett információt első rápillantásra, aki 50 alatti IQ-val, vagy -20 alatti, vagy +20 feletti dioptriával rendelkező szemüveget hord.
Egyértelműen kivehető rajtuk, hogy milyen nemzetiségű, hány éves, elérhetőségek, skill-ek, tapasztalok, referenciák, stb.
Viszont nagyon nem mindegy milyen munkahelyre küldöd el.
Candice Witpas galaxy-CV-je szinte bárhova küldhető.
Tess Simpson marketing-CV-je inkább csak irodai, nem kreatív területekre.
Riccardo Sabatini news-CV-je inkább olyan területre, ahol fix designkeretekkel dolgoznak.
Tim freelance CV-jét értelemszerűen "szórógatná" az ember mindenfelé.
Amanda Lee folder CV-je egyértelműen nyerő lenne egy CEO-titkárnő, de szinte bármilyen irodai területre.
Errol Veloso analyst CV-je pedig bármilyen informatikai (ami nem programozás) területre, vagy nagy adathalmazzal dolgozó irodai területre megfelelő lenne.
A Creative CV-k egyik hátranya ténylegesen az, hogy maga a design kicsit behatárolja (ha csak nem egy általános szöveggel teli CV kicsit megszépítve, mint pl. Sophia Robertson CV-je, mert akkor az akárhova küldhető) milyen területre alkalmas."
Osztom az előttem szóló véleményét.
Én magam is sokat eltököltem azzal, hogy ránézésre is arányos, rendezett legyen amit írok. Ne legyen benne kiba, elcsúszás, az egész 1 oldal "összeszedett" legyen.
Maga a szöveg is, leírtam, átolvastam, javítgattam, hozzá írtam, kigyomláltam a felesleget. Sok időt beleöltem, hogy egyátalán kész legyen.
Egyetemi levelező listán voltak akik véletlenül a listára küldték az önéletrajzukat közkinccsé téve azt. Hát elég bénák is akadtak. Olyan semmilyen, se eleje, se vége, se egy összefüggő arányossága. Volt akine átcsúszott 2 oldalra vagy 1,5 oldal, meg bazi nagy betűk, felesleges sorközök. Ránézel és olyan mint egy gyorsan összedobott egyetemi órai jegyzet.
Az enyém csicsás - Wordben és Visioban készült, de ha lesz egy kis időm nyáron az államvizsga után, Illustratorban megcsinálom vagy Publisherben (linkeket nem lehet Illustratorban)
Az europass kb 10 éve kiment a divatból
Hacsak nem valami dizájner, látványtervező és hasonlóra jelentkezel, akkor nem jobb.
Minél egyszerűbb, minél tömörebb, minél informatívabb, minél lényegretörőbb, annál jobb.
Természetesen ki lehet emelni dolgokat vastaggal szedve, más betűmérettel stb. De kb. itt meg is lehet állni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!