Grafikusokkal miért vitáznak állandóan megrendelők?
Leginkább úgy hogy 'én is meg tudnám csinálni csak most nincs időm', 'ez miért ennyi, neked ez két kattintás',
'ez miért ennyi, ez csak egy egyszerű logó'
Mi az oka hogy más szakemberekkel ilyen szinten nem vitáznak: pl. nem mondod az építésznek hogy én is meg tudnám tervezni a házam csak most nincs időm.
Van egy félreértés abban is hogy 'én is meg tudnám csinálni'
Igen bizonyos szinten mindenki ért majdnem mindenhez.
Például ma kiszedtem egy szálkát a kezemből egy tűvel, tagadhatatlan hogy ez egy bizonyos szintű sebészeti beavatkozás, de mégsem mondom azt hogy holnap már megműthetem a vakbeled mert attól nem vagyok sebész.
Vagy a kutyámnak építettem ólat, akkor holnap miért nem bízod rám a házad építését?
# 1
Értem hogy ez a válasz rá.
De arra vagyok kíváncsi hogy szerinted mi az oka hogy jórészt csak grafikusokkal szarakodnak így. Más szakmákban ez ilyen szinten nem fordul elő.
Mikor mondod a fogásznak hogy 'én is meg tudnám csinálni de most nem érek rá'?
#3: grafikus szakmában sokszor szinte lehetetlen előre megjósolni, adott project mennyi munkaórával fog járni, mivel ez legtöbbször az ügyféltől is függ. Ill. nem minden munkát lehet csak "kilóra" munkaórában mérni.
Amúgy a kérdésben érzek némi túlzást, nem hinném, hogy csak grafikusokkal vitatkoznának így, sőt. A környezetemben élők is napi szinten kapják, kapták az ívet az ügyfeleiktől teljesen más szakterületen.
Szerintem részben az állhat a kérdés mögött, hogy a grafikusnak jó esetben van egy kialakult látásmódja. A legtöbb grafikus szerintem szeretne olyan munkát kiadni a kezei közül, amihez később is a nevét adná (legalábbis bennem nagyon sokszor dolgozott már ez az érzés 1-1 projectnél). Na most az ügyfelek nem feltétlenül értenek ehhez a szakmához, és egy jó részük ezt nem is tudja, de úgy kell nekik dolgozni, hogy ezt nem szabad tudatni velük. :D Aztán egy kreatív szakmáról beszélünk, ami önmagában egy rendkívül szubjektív műfaj. Olyan ez, mint a foci, mivel sok szempont létezik még a legegyszerűbb szituációknál is, mindenki hozzátud szólni valamit, tehát mindenki ért hozzá. :D De hogy ne menjünk olyan messzire, minden művészeti ágazatnál ugyanez van ("ilyet a 3 éves gyerekem is fest!").
Nagyon nehéz egyszerre a szakmának, a jó ízlésnek és az ügyfélnek is megfelelni. Aztán vannak ügyfelek, akik ha meggebedsz sem fogják látni ebben a munkát. Akik azt látják, hogy csak kattintgatsz. Egeret mozgatni ők is tudnak, nagy szám. Ezek az emberek szoktak a szívükhöz kapni, ha meghallják az árajánlatod, ja hogy te ezt pénzért csinálod?? És mivel nem fizikailag kézzelfogható a munka, amit végzel, a munkád értékét sem érzik át.
Olyan műfaj ez, amiben nagyon, nagyon sok múlik a kommunikáción, főleg a grafikus részéről. Az ügyféltől nem várható el ugyanez, de szerintem minden valamire való grafikus ezen a területen is fejleszti kezdi magát. Úgyis fogalmazhatnék, RENGETEG múlik a kommunikáción 1-1 munka során, amire a legtöbb grafikust nem készítik fel az iskolapadban.
Ismerősöm dekoros. Az a baj, hogy egyszerűen sügér az ügyfél. Van a fejében egy kép, ami lehet tök jól néz ki, de egyszerűen képtelen elmondani, hogy mit is akar pontosan. Ezek eredménye, hogy dolgozol valamin 2-3 órát, aztán benyögi az ügyfél, hogy ő nem erre gondolt, és az addigi munkád kb kuka. Ezért szokott előre tervezési díjat kérni, ha nincs adott anyag amiből dolgozni tud.
Amúgy vissza lehet kérdezni , mert a megrendelők sokszor maguk is vállalkozók, ők miért dolgoznak annyiért, vagy mondjuk mit mondanánk, ha te szólnád le a szakmájukat (pl szobát festeni is bárki tud). Az intelligensebbje magába száll, a buta megsértődik, hidd el jobban jársz, mert azokkal van a legtöbb gond.
Sajnos az ilyen kreatív munkákat szeretik semmibe nézni, mert nem fogják fel ésszel mennyi szellemi munka van mögötte.
Ugyanez a szituáció eljátszódott már velem is párszor, csak programozóként.
Ebből két esetet emelnék ki.
1. Mikor valami nem úgy sikerült a megrendelőnek, egyből keresett valami kifogást. Így többször engem vett elő, hogy nem jó ez meg az, amit amúgy ő talált ki és annak megfelelően fejlesztettem le. Majd mikor átgondoltam mindent az ügyféllel kapcsolatban, akkor mondtam neki, hogy bocsi, ennyi volt. Keresett még párszor meg ajánlgatott ezt-azt de "nem értem rá".
2. Elkezdtem egy projektet speci alapján, arra volt egy árajánlat, amit el is fogadott. Majd a szokásos még csak ez még csak az kell után mondtam, hogy oké. Akkor speci, árajánlat és külön kör. Mire jött a szokásos szöveg, hogy "én azt hittem ez benne van az árban, ez tök alap", ami amúgy egy teljesen új feature. Sokadik ilyen után mondtam, hogy oké. Akkor amiben megegyeztünk, megcsinálom és utána ennyi. Az adott cég be is csődölt már. De előtte azért kaptam egy email-t, hogy az ügyvédjük keresni fog. Mai napig nem kerestek valamiért.
Azóta is volt pár ilyen, de már a kezdeteknél látom kivel nem kell foglalkozni.
Akkor még örülj, ha nem a "csináld meg ingyen és majd mindenkinek elmondom, hogy a te műved, neked ez milyen jó reklám" embereket kapod. Zenészeket is rendszerint betalálják a "fellépési lehetőség, itt sokan fognak hallani, neked ez reklám" szöveggel.
Szerintem sok szakmában van ez a szolgáltatószektorban. Fotósok, újságírók, tördelők, marketingesek, recruiterek pl.
Jobbára azoknál, ahol a tényleges tevékenységet valóban bárki meg tudja csinálni, csak a hogyan nem mindegy. Tegyük fel, akar a cég egy weboldalt. Meg lehet csinálni WordPress-szel? Írhatja a Pisti öccse a szöveget rá, hisz négyes volt a magyar érettségije? Marcsi meg tudja csinálni a FBoldalt, a körmös képeit is olyan ügyesen teszi fel. Tényszerűen lesz ebből honlap? Lesz. Fog hozni pénzt? Egy árva vasat se. Akkor megérte?
Az már a szakember dolga, hogy ezt beleverje a megrendelő fejébe, ez is a szakma része.
Én is dolgoztam grafikusként, ezért van némi rálátásom...
Sztem az van, h túlértékelik magukat a szabadúszó grafikusok. Alap feladatokat is csilliárdokért vállalnak csak, amik tényleg 8 kattintásból megvannak.
Ki lehet próbálni, h elmész egy multihoz marketing osztályra grafikusnak. napi szinten rengeteg pixelt kell össze vissza tologatni és fix a fizu. Egy idő után úgy felgyorsulsz, hogy csak fogod a fejed, mi tart másnak egy melón 2 napig, mikor neked egy laza délután kávézással, ökörködéssel.
És akkor itt jön a képbe, h ki mennyit akar keresni. Ha lassu vagy és arra számolsz óradíjat akkor baromi drága leszel. És ez eléggé fáj a megrendelőnek, mert érzi, hogy nem kapott a pénzéért eleget.
Velem tanárként még a diákjaim is vitáznak, hogy órán nem olyan feladat hangzott el, mint ami a ZH-ban szerepelt.
Sőt az oktatói véleményezésnél elég sértő módon ennek többen hangot is adtak pl. legrosszabb tanár a világon, egy tetves gyökér, aljas f***sz, kiröhögi az embert, ha kérdez tőle valami feladatmegoldást, nem segíti az ZH-n, ő nem ember, stb.
IGAZUK VAN!
Tényleg változtattam a feladatokon pl.:
-arrébb vittem a tizedesjegyet
-NaOH+HCl reakció helyett HCl+NaOH volt a számításnál
-a 2M-os kénsav helyett 1M-os szerepelt a feladatban stb.
Sőt azzal is egyet kellett értettem, hogy olyan feladat is volt, amit órán nem oldottam meg velük, csak kidolgozva kiadtam nekik gyakorlófeladat gyanánt.
Minden szakmában találkozni fogsz idiótákkal, sőt aki 2000 után született azokkal nagyobb valószínűséggel több vitád fog lenni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!