A magyarok többsége miért pénzügyi analfabéta?
Azt látom hogy az emberek többsége fizetéstől fizetésig él, amennyit megkeresnek el is költik.
Egyik főiskolás csaj csoporttársam fehérnemü üzletben dolgozik suli mellett, valami 100 ezer körül keres, de legutóbb 70 ezerert vett kabátot, 300 ezerért iPhonet (erre gyűjtött)...és ezt így nyugodtan meséli.
Persze az tény hogy itthon vicc fizetések vannak, de hogy lehet úgy élni hogy jóformán egy forint félretett pénzem nincs? Miért kell mindig mindent az utolsó fillérig elverni?
Nem azt akarom mondani hogy én egy pénzügyi zseni vagyok, de már 17-18 évesen nézegettem hogy mibe érdemes befektetni, milyen banki lehetőségek vannak, hogyan érdemes megtakarítani, állampapír etc.
40-50 éves emberek akkor erre miért képtelenek?
Mert az átlag emberek nem gondolkodnak előre hogyha nem verik el a pénzüket hanem befektetik akkor jóval több pénzük is lehetne.
Ezért szegények az emberek, gondolj bele hogy az a kabát milyen hamar tönkre mehet. Aztán meg egy 5 ezer forintos kabátot nem tud megvenni, mert nincs semmi tartaléka.
De a pazarlás nem csak a magyarokra igaz.
Másik dolog az még, hogy hitelre vesznek mindent az emberek. Több milliós kocsi, hol ott egy olcsóbb autó is ellátná a funkciót, hogy A pontból B-be visz, de ez nem elég egy átlag embernek, mert nagyzolni akar.
Csak olyan ember tartalékol akinek van esze és előre gondolkodik.
ez nem országfüggő, minden országban és minden korban megvolt ez a réget ami kb. a társadalom alsó-középosztálya
részben azért mert ebbe születtek bele és ezt a mentalitást tanulták el
Van az a pénz, amikor nem lehet félretenni...ásd: 72 ezres munkanéküli tanfolyam. Van, akinek ez jut. És 72k ezer ft-nál nem igazán lehet félretenni, csak gondolkodni, hogy "a 100ft-os xy-t is hagyom, DRÁGA!".
Azoknál meg nem tudom, akik mondjuk keresnek 160ezret, és elverik cigire, alkoholra. Ott érvényes a kérdésed. De nem a 72ezernél.
Sok ismerősöm/családtagom ilyen, de az egyik barátom kitűnik közölük: lokális viszonyokhoz képest nagyon jó fizuja van, de mégsincs hó végére pénze. Tény, hogy albérletbe lakik, de vannak neki mellette olyan finomságok, mint hitel gépjárműre (2 személyes, gyakorlatilag hasznavehetetlen, ha már +2 személyt kell szállítani), törlesztés + biztosítás iPhonera, szerencsejáték, kocsmázás-hegyek, stb.
Na de mondok én valamit. Ha ő így érzi jól magát, akkor vonogathatod te a fejed, attól még nem fogod megváltoztatni az életszemléletét. Te meg lehet, hogy még ma meghalsz és ott marad a félretett pénzed, ami max a temetésedet állja, a többit elosztják a rokonok egymás között.
Nyilván a fizetésekhez képest aránytalan költekezésre gondolt a kérdező. Ha valaki keres 140 ezret, abból szerintem is igen durva 70-ért kabátot venni, meg ájfónra gyűjteni, de kinek a pap,... Őt a látszat teszi boldoggá, hát egészségére. Szomorúnak tartom, hogy ennyire anyagias világban élünk.
Én a semmire nem jó tárgyak helyett már általános iskolában is tanítanék pénzügyi alapismereteket, középiskolában meg főleg. Ahol a családban nem látja egy gyerek, hogy hogyan kell spórolni, biztos alapokat teremteni, küzdeni a célokért és egyáltalán mik a reális célok, addig tőle sem kell várni, hogy majd máshogy fog cselekedni.
Egyébként felnőttkorban pedig kötelezően felírnám mindenkinek, hogy legalább nézze végig youtube-on a Kiszámoló Akadémiét.
Több tényező. Rossz családi minta vagy rossz referenciacsoport követése, pénzügyi oktatás teljes hiánya és a "fájdalomcsillapító" költekezés. Szar az élete ezért a pénz elszórásával próbálja jobbá tenni, de nem megy, mert minden vásárlás öröme gyorsan elillan. Kezdheti újból, de közben a saját helyzetét rontja tovább, mert nincs semmi félretett pénze.
Én nem hiszek abban, hogy ez jól van így. Mert hiszek abban, hogy pénzügyileg stabil emberek, családok, közösségekből lesz pénzügyileg stabil ország is. Kikből áll egy ország? Egyének összességéből. Ilyen formán közös érdekünk, hogy jó példát mutassunk és jó pénzügyi kultúrát adjunk át a következő generációknak. Van aki a milliós fizetéséből sem tud félretenni egy forintot sem. Ez a baj.
"A magyarok többsége miért pénzügyi analfabéta?"
Ez azért erős túlzás. Mindig voltak, vannak, és lesznek olyanok, akik nem tudják kezelni a pénzt. De szerencsére nem ez a többség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!