Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Csak a nyomdászat lett az...

Csak a nyomdászat lett az áldozata az Olcsójánoskodásnak?

Figyelt kérdés
Hadd fejtsem ki, az olvasók türelmét előre is köszönöm. Nyomdaipari iskolát végeztem. A rendszerváltás után édesapám korábbi munkahelye a privatizáció során családi vállalkozássá vált. Én hatalmas lelkesedéssel vetettem bele magamat 1993-ban, fiatal srácként abba, hogy "üzleti élet" tárgyalni, cégezni, irányítani stb stb. Rengeteget dolgoztunk, képeztük magunkat stb stb. Eleivel voltak is eredmények. Aztán pár évre rá elkezdődött az a csalódássorozat, miszerint arra a következtetésre jutottam, és a jelenkor ezt mégjobban megerősíti, hogy a nyomdászok munkáját nem akarják megbecsülni. A jó nyomdász csak a nagyon olcsó nyomdász. Névjegyek, szórólapok, kiadványok? A kilencvenes években lényegesen többet el lehetett kérni értük, mint manapság. A megrendelő(jelöltek) annyira irreálisan alacsony árakat várnak el, hogy az még az önköltségre sem futná, nemhogy a megélhetésre. Az meg szinte kizárt, hogy ma nyomdaiparból valaki amolyan "szignifikánsan üzletembernek látszó" ember lehessen. Talán csak a nagyon nagy cégeknél. A minap tett be, hogy valaki azzal jött, hogy hűde sürgős neki egy A3-as plakát full színes, telibe nyomott, tocsog a színektől, de csak 100db kellene. Ezt csak digitnyomással lehet, mert ofszeten drágább lenne a leves, mint a hús. Én 200Ft/db csináltam volna, és szegény kis rendezvényszervező ezoterikus (drágatanfolyamos) stúdió: drágállotta. Drágálott 20ezer forintot a 100db plakátért. Ilyenkor szinte kedvem lenne megszponzorálni szegénykéket, hogy ingyen megcsinálom, de valahogy arra nem visz rá a lélek, hogy a porig leértékeljem a munkánkat, a szaktudásunkat, a gépparkunkat, az életünket, magunkat...
2008. nov. 18. 09:43
 1/5 A kérdező kommentje:
Még annyit a szponzoráláshoz, hogy pont egy komoly üzletember ismerősöm is azt szokta mondani, hogy pusztán presztizsből: olcsón nem dolgozik. Vagy ingyen vagy az ő általa szabott reális piaci áron.
2008. nov. 18. 09:57
 2/5 anonim ***** válasza:
Mindenhol igy van :(
2008. nov. 18. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Én, mint szintén nyomdaiparban dolgozó pedig azt látom, hogy egyes nyomdák egyre pofátlanabbak. Érthető okokból verik fel az árat. De régebben azért az áregyensúly megvolt. Ma lehet ugyanazon paraméterekkel rendelkező nyomatra 10 és 100 Ft-ért is árat találni. Persze versenypiac van, így érthető, hogy annyiért dolgoznak, amennyiért megveszik. Azonban az én véleményem az, hogy megszűnt a nyomdák közötti jó kapcsolat, és ezért van ez a nagy aláteszünk a másiknak.
2008. nov. 18. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

én ugyan nem nyomdaiparban dolgozom, de hasonló dolgok vannak nálunk is. Mármint, hogy valamiből kell 5 darab, de szerszámot kell kozzá csinálni, amit gyakorlatilag nem lehet az árba belekalkulálni, mert akkor csillagászati lesz a darabár.

Mi ilyenkor külön ajánlatot adunk a darabra és a szerszámra. Ennek több előnye is van:


1. a szerszámot máshogy kell neki elszámolnia, jobban jön ki, ha külön ára van.

2. nem fogja elvinni a szerszámot, mert nincs hova raknia, ezért a raktározásáért valami minimális összeget is fel lehet akár számolni.

3. mivel nálunk a szerszáma, legközelebb is hozzánk jön.

2008. nov. 18. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Nos: édesapám ólombetűs (gutenbergi!) technikával dolgozik maszekként, kb. öt gépe van. Stancolás, biegelés, dombornyomás, magasnyomás, ezek a specialitások. Gyönyörű, ízléses és elegáns névjegyeket, meghívókat, szórólapokat tudnánk nyomni, de a legtöbb embereket az általad említett színektől tocsogó világ érdekli, méghozzá OLCSÓN. A legtöbben otthon bénáznak valamit a gépen, aztán elviszik és kinyomtatják, még a viszonylag nagyobb cégek is. A vizuális kultúránk hanyatlása a kiadványok gyatra minőségében mutatkozik meg.

Az apám egyedülálló dolgot csinál, olyasmit, ami kulturális érték, mégis pengeélen táncolunk anyagilag a rendszerváltás óta.

Szégyen!

2012. aug. 2. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!