Az ingatlan jó biznisz jelenleg?
Vétel szempontjából nem, legalábbis 5 évvel ezelőtt kellet beszállni ahhoz,hogy mára már eredményt tudj kimutatni. Az áfa emelés csak tetézni fogja a dogot, mivel a használt lakások nettó ára ettől nem fog reál értéken semmit változni, maximum az egyszer lakástulaj hiszi majd azt, hogy megint emelkedtek az árak... és megpróbálja a jelenlegitől 10-20%-al többért kínálni, ahogy "egy bolond százat csinál" alapon követheti a többi eladó is, a jelenlegi 3-6 hónapos hirdetést kitolva évekre is,végül "eladhatatlannak" nyilvánítva és árat csökkentve.
Így könnyen lehet, az ami pl. Stockholmban és számos nagyvárosban, hogy a fogyatkozó kereslet, csökkenti az árakat és növeli az üresen álló ingatlanok számát, az új beruházások leállítását, munkaerő leépítést.
Már most szuburbanizásciós és dezurbanizációs folyamatok vannak Bp-en a perem kerületekre, és agglomerációba. Ezek hosszabb távon a belváros értékcsökkenéséhez vezethetnek. Ami tovább gyűrűzhet/gyűrűzik rendszerint kisvártatva a vidékre is.
-Ltp lejáratkor vagy lesz elég önerő vásárláshoz, vagy nem. Nem megújuló opció az új ltp nyitás, a megszüntetés után. Hitel esetén évekre elzárja magát a vevő a keresleti oldalról.
Csok, lakáshitel 5-20 éven belül átlag 1-szer ellőhető opció, mint kereslet generáló tényező.
Ingatlan eladásból származó jövedelemből kereslet generálható, de feltételezhetően nem az olcsóbbtól a drágább felé fog ez mutatni.
A befektetési célúakat meg a várható kamatemelések késztethetik majd katapultálásra a már évekkel ezelőtt bevásárolt ingatlanokból. Ha gyors likviditás kell, akkor menekülési értéken 10% feletti árengedménnyel is szabadulhatnak a befektetők.
Pesszimisa forgatókönyv, de ha nem akarsz mellé lőni, és találsz mindezek ellenére megoldást, hogy a jelen piaci ár alatt legalább 30%-al tudj venni ingatlant (pl. árverés útján), akkor a legrosszabb esetben 0 szaldó jön ki a pesszimista forgatókönyv szerint is.
Afelett már nagyobb a rizikó, hogy veszteséges is lehet a dolog a jövőben.
Persze ettől csak optimistább várakozások is vannak, a túlidealizált helyzetkig bezárólag.
értem
de nem feltétlen Bp-re gondolok, hanem egyéb egyetemekkel telített nagyvárosokra szerény országunkban
ott vajon megérheti?
Tavaly egy átlagos lakás 90-120 napg tartott eladni. Sok a vevó, sok az eladó. Miami-ban és New Yorkban is ez volt a helyzet. Tavaly jött a nagy arcra esés. 25-30% vesztettek az ingatlanok az értékükből.
Most beszélni, kb olyan, mint a ruletten a pirosra tenni. Vagy nyersz, vagy buksz. Csak ott max fél percig lesz izgalom, itt meg évekig. És alakás számláit fizetni kell.
És ez van azóta több világvárosban is már.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!