Titeket is aggaszt, hogy az árak egyfolytában emelkednek?
Utolsó egész jó nyomon jár (bár a kereset az bruttó amit írt, nem nettó 1979 esetében! Bár fogalmam sincs mennyi volt az adó akkoriban a bérne), de egy termék önmagában nem feltétlen példaértékű, mert sok tényező befolyásolhatja.
Erre találták ki az un. "vásárlói kosár" fogalmát. Ez egy széles palettáját tartalmazza a létszükségleteknek és arányosan pár luxuscikket is.
#11:
'79-ben nem volt bruttó nettó. Fizetést kaptál és kész. Illetve talán minimális TB hozzájárulás volt.
Azért egy terméket jó nézni, mert azzal lehet valósan átlagolni.
A "Vásárlói kosár" fogalma azért nem túl jó, mert egy megszabott válogatással kell számolni, amiben viszont már vannak olyan eltérések személyek közt, amik nagy árkülönbséget eredményeznek, így nem tudsz egységeset mondani.
Mert az általános "vásárlói kosár" tartalmaz olyan dolgokat ami nem húzható rá "szinte mindenkire"! A vásárlói kosárban vannak olyan tételek, amik az emberek nagy részének nem relevánsak, és ki vannak hagyva olyanok, amik igen.
Ezzel szemben a kenyér egy teljesen alap dolog. Persze, található olyan aki nem szereti a kenyeret, vagy inkább a zsömlét, kiflit preferálja, vagy érzékeny és ezért a drágább rozskenyeret veszi (ami igazából csak mégjobban rontja a fizetésemelés látszatát).
De összességében a kenyér kilója az, amivel tisztán, majdnem mindenkire ráhúzhatóan tudsz számolni.
Ezzel azért nem értek egyet, mert egy termék árát extrémen tudják olyan körülmények befolyásolni, ami másét nem.
Hogy a kenyérnél maradjunk pl. egy gabonát érintő betegség ami a termés jelentős részét elvinné (vagy komoly intézkedéseket, extra kezelést és permetezést igényelne, stb...) durván megrúgná az árát úgy, hogy semmi másé nem emelkedne.
Ez igaz.
Csakhogy évtizedeket átölelő, éves bontású átlagszámolásban ilyeneket nem tudsz beleszámolni. Csak akkor, ha először csinálsz egy szezonális bontást, és nem átlagolsz, hanem pontosan számolsz.
Ha 40 évnyi havi ÁTLAGszámolást végzel évekre bontva, akkor ilyen eseti történéseket nem veszel figyelembe, mert kiugró példa és semmiképp sem átlagos.
Ráadásul most múltbéli eseményekről van szó, nem arról, hogy olyat számolj bele, ami lehet hogy megtörténne a jövőben.
Illetve itt az átlagszámítás nem csak matematikai, de mindennapi átlagot is jelent. Tehát átlagos bérrel, átlagos szinte mindenkinek könnyen elérhető termékkel, átlagos helyzetben számolsz.
Az árak mindig nőnek, és nőni fognak. Én még ettem 3.60-as kenyeret, ittam 3.60-as tejet, vittem haza 3.60-as fűtőolajat. Ettem 50 filléres tölcsér fagyit, szívtam 4.50-es cigarettát, ittam 4.50-es sört. Ez utóbbi kettőt persze csak stikában.
A cigarettáról akkor szoktam le, amikor 19.20-ra emelték az árát. Ennek 28 éve. Ma meg már fillér sincs forgalomban.
"Természetesen mindent kedvezmények nélkül számolva.
1979:"
3,60-as kenyér és tej az külföldi hitelből volt akkoriban és azóta is fizetjük az akkor emiatt keletkezett államadósságot. Úgyhogy az nem kedvezmények nélküli hanem hitelből támogatott államilag megállapított, mesterséges ár.
1990-től számolj vagy 2010-től.
És nem 270 egy kg kenyér hanem 230 átlag helyen, de van olcsóbb is 180-ért is van akció nélkül.
#16:
Csakhogy amit te írsz, az irreleváns ebben a témában!
A forint értéke.
Azaz hogy az ugyanolyan helyzetben (tehát átlagértékben) kézbe kapott pénzedből, x idő elteltével, ugyanabból a termékből az árnövekedéssel együtt, mennyit tudsz venni!
Ennyi.
Átlagpolgárnak ez a lényeg! Jelenleg pedig erről van szó!
Az, hogy azok az árak miért olyanok, az az átlagpolgár szempontjából lényegtelen (amíg a minőség nem romlik)!
Az, hogy a 3.60-as ár állami mesterséges és hitelből fenntartott, az magának az az átlagpolgár szempontjából irreleváns (egészen addig, míg nem új adókkal és megvonásokkal pótolják)!
Ennél tisztább számolás POLGÁRI szemszögből nincs:
40 év alatt:
Az átlagbér 52-szeresére nőtt.
A kenyér átlagára 75-szeresére nőtt.
Az átlagfizetés 40 év elteltével a változások alapján több mint 300 kenyérrel kevesebbet ér.
És pont!
Megj.:
A kenyér ára friss alapanyagos, nem akciózó minőségi pékségek átlaga, nem csak fehérkenyérre, de az érzékenyeket érintve a rozs-, magos- és teljes kiőrlésű kenyerek is bele vannak számolva. Amiknek magasabb az ára, viszont majdnem akkora a fogyása, mint a fehérnek.
Nálunk 250 volt a kilós kenyér pár hónapja, de most már 330!
A 3,60 kenyérrel tényleg ne számoljunk már, államilag szabályozott ár volt, értelmetlen bármivel összehasonlítani. De már más is írta.
Hány embernek volt autója 30-40 éve? És most?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!