Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mi a baj a kapitalizmussal és...

Mi a baj a kapitalizmussal és hogyan lehetne megoldani?

Figyelt kérdés

2017. júl. 12. 08:18
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
50%
Ellenkezőleg. A kapitalizmusnak épp a liberális piacgazdaság a legnagyobb baja. Ami arról szól, h elvileg mindenki egyforma esélyekkel indul, meg hogy a kereslet határozza meg a kínálatot stb. Egy túrót. A piacgazdaság arról szól, h az erősebb kutya eszik. Ha van egy évszázados kis családi fűszerboltod, és mellédtelepszik a Tesco, neked annyi. Sőt, a nagykutyáknak nagyobb a lobbyerejük is, így akár a helyi, akár az országos politikát is befolyásolják. Talán kérdezz meg egy dinnye-, paprika- vagy tejtermelőt erről. Igenis szükség van arra, h az állam kböző piacvédő és szabályozó mechanizmusokon keresztül beavatkozzon (pl. adók, vámok stb.), kben elszabadulna a pokol. Ajánlom figyelmedbe az Email, Tőzsdecápák stb. filmeket...
2017. júl. 18. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 Yoisten ***** válasza:
49%

Teljesen mindegy hogy hívják, amióta létezik magántulajdon azóta nincs más csak kapitalizmus. Megszüntetni nem lehet csak az emberiség nullázásával.

Különbségek persze vannak, amik az egyes országok társadalmi kultúrájával függnek össze. Ezeket másolni pozitív értelemben nagyon nehéz, negatív értelemben viszont nagyon könnyű. Lásd Magyarország 1990 követően napjainkig. "nyugati" minta nehéz, "keleti" könnyű - ezért élünk maffia társadalomban, valós társadalmi kontroll nélkül.

2017. júl. 18. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 Mansour válasza:

"amióta létezik magántulajdon azóta nincs más csak kapitalizmus"

Na ilyen hülyeséget még a marxista-leninista "foxi-maxin" sem tanítottak! Alapvető különbségek vannak a kapitalizmus és más rendszerek (különféle törzsi szerveződések, állami rabszolgaság, feudalizmus) között.


Valóban, a kapitalizmusnak az a baja, ami az erőssége is. Az emberi önzésre épít, ahogy azt már valaki nagyon helyesen megállapította. Ez az előnye, mert így sokkal reálisabb alapokon áll, mint mondjuk a kommunizmus, de ez a hátránya is, mert egyrészt így nagyon könnyen belecsúszhat egy fenntarthatatlansági spirálba, másrészt pedig az emberi természet rossz oldalára építő rendszer szükségszerűen az emberi minőség romlását idézi elő.

Említette valaki a kamatot, igen, ez is problémás, bár a hitelkamat a kapitalizmus alapvető működéséhez szükséges, de a pénzvilágnak ez a túlburjánzása, a tőzsdézéssel, hatalmas pénzek mozgásával, ami mögött már nincsenek anyagi javak, ez egyrészt mélységesen igazságtalan, másrészt szintén a fenntarthatatlanság felé mutat.


És igen, valami organikusabb, a természet rendjéhez jobban igazodó rendszer lenne az ideális (az "ideális" persze itt sem tökéleteset jelent, mert az emberi társadalom soha nem lesz az). A feudális királyság például, ha jól működik, ilyen organikus rendszer. A mai viszonyok közt persze megvalósíthatatlan lenne, egy "díszkirályságnak" meg nem sok értelme van...

2017. júl. 18. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Laczkó János Mihály válasza:

A kapitalizmus lényege a gazdaság és a kereskedelem.

Hibái:

Kereskedelem, nem utánozza a természetet

Gazdaság:- széttagoltság

- versengés

- reaktivitás

Az új gazdaság (nem kapitalizmus )

magasabb rendü emberi értékekre,

termékeny kommunikációra és összehangolt cselekvésre

épül (együttműködésre)

az ember folyamatnak lássa életét és akként kezelje.


Belátható, hogy a kapitalizmus leváltásához tudatos, fejlett, felkészült emberekre van szükség.

Ilyen emberek nincsenek, vagy nincs hatalmuk.

2017. júl. 18. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Mansour válasza:
Ezt az "új gazdaság"-ot kifejthetnéd bővebben is! Miben más mint a kommunizmus vagy a fasizmus irányított gazdaságai? A vázlatszerű leírásod alapján nem látok lényegi különbséget...
2017. júl. 19. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!