Próbaidő után határozatlan idejű munkaszerződéssel nem bocsájthatnak el csak úgy? És mi van a felmondási idővel? Lent
Olyasmikre gondolok, hogy ha nincsenek megelégedve a teljesítményemmel, mert lassan dolgozok, vagy figyelmetlen vagyok és ejtek 1-2 kisebb hibát, az lehet ok a kirúgásra, vagy nekik is meg kell indokolniuk komolyabb miatt?
A másik kérdésem, hogy ha nem én mondok fel hanem a munkaadó kirúg, rá is vonatkozik a szerződésben meghatározott felmondási idő, hogy addig még itt dolgozhatok?
Vagy olyan eset van, hogy közösen úgy döntünk, hogy nem várjuk meg a felmondási idő végét?
A munkaltato kirughat barmi miatt (kiveve diszkriminativ okok), de nevezzuk inkabb elbocsatasnak. Meg kell indokolni, de altalaban inkabb a kozos megegyezest valasztjak.
A felmondasi idorol:
- ha te akarsz menni, de ok nem engednek osszeferhetetlenseg miatt, akkor ki kell fizetniuk
- ha te nem akarsz menni, de ok akarnak, akkor menned kell
- ha te sem akarsz menni, es ok sem akarnak ott tartani, akkor kozos megegyezes alapjan eltekintenek tole
Elbocsátani "csak úgy" egyébként sem bocsáthatnak el.
A munkáltató mindig köteles megindokolni felmondását. Az indoknak valósnak kell lennie és a dolgozó képességeivel kell összefüggenie (pénztáros, de nem tud számolni, és állandóan pénztárhiánya van, vagy az üzemorvos a munkakör betöltésére alkalmatlannak minősítette, stb. :)), vagy a cég gazdasági tevékenységével (leépítés, felszámolás, csődeljárás stb.).
Ha a cég mond fel, akkor Téged véd a felmondási idő, amely a cégnél eltöltött idővel arányosan növekszik. A felmondási idő felének megfelelő időtartamra (kérésednek megfelelő, maximum 2 részletben) köteles a munkavégzés alól felmenteni, amire fizetés jár.
Ha a dolgozó mond fel, akkor a céget védi a felmondási idő, ami alapból 30 nap (kivéve, ha a munkaszerződésed, vagy a cég kollektív szerződése többet ír elő), és a cégnél eltöltött idővel arányosan sosem növekszik. A dolgozó felmondását nem köteles indokolni!
A felmondási idő letöltésétől a cég eltekinthet, tehát előbb is elengedhet, de akár ragaszkodhat is hozzá. Mivel őt védi, ezért ő rendelkezik felette.
Ha ragaszkodik hozzá, és a dolgozó mégsem tölti le, akkor a munkaviszony megszüntetése - a dolgozó oldaláról - jogellenes, és következményei vannak rá nézve.
Ha tud a két fél egymással normálisan kommunikálni, akkor van mód közös megegyezéses munkaviszony megszüntetésre. Ilyenkor az van, amiben közösen, írásban megegyeztek. Ez konkrétan bármi lehet, és mindkét felet köti a megállapodás. Erre az esetre a törvény semmilyen kötelezettségeket és jogokat nem ír elő, szabadon lehet megállapodni.
Bármilyen módon szűnik meg a jogviszony, ha az egyéb feltételeknek megfelel a dolgozó, jár az álláskeresési járadék! Ezt csak kiegészítéskén írtam, és nem tértem ki az azonnali hatályú (próbaidőn túli) felmondásokra.
Azt még hozzáfűzném, hogy ha problémák vannak Veled, akkor előtte "illik" azt egy írásbeli figyelmeztetéssel "díjazni" úgy, hogy meghatározzák benne, hogy mi a gond Veled, és meg kell adni a védekezési lehetőségedet.
Ha a figyelmeztetés ellenére sem változnak a dolgok, akkor már akár jogszerű is lehet a munkáltató felmondása.
Ezeket a szokásos utakat egy normális munkáltató betartja, pontosan azért, hogy később ne legyen belőle jogi útra terelt vita (pereskedés).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!