Megéri 5 Ft-ost veretni?
Amerikában évente milliókat dobnak ki a penny-k előállításával, mert a penny értéke alacsonyabb, mint az előállítási költség.
Nekünk megéri 5 Ft-ost veretni?
Egyáltalán minek van forgalomban, gyakorlatilag még az utcán sem hajol le értük senki.
Mellesleg minek vannak ilyen nagy címletű pénzeink, simán lelehetne osztani 10-zel az összeset.
" gyakorlatilag még az utcán sem hajol le értük senki. "
Lehet, hogy Neked olyan jól megy, hogy nem érték számodra az 5 ft-os, le sem hajolsz érte, de ez nem jelenti azt, hogy mindenki így gondolja. Tudod, vannak olyan emberek ebben az országban - sajnos nem is kevesen - akiknek 3 db 5 ft-os egyenlő értékű 1 zsemlével vagy egy kiflivel.
Semmi nem kerül ma már 5 forintba gyakorlatilag, teljesen feleslegesnek tartom, az 1-2 foritnos nélkül is mennyire jól meg lehet lenni. A zsemle is már 20 forint.
Utolsó: ennyi erővel azt is írhatod, hogy 10-20 forinton múlik a vacsorád...
Mondjuk ez egy szakállas alap közgáz anekdota.
De közgáz tudás nélkül is rájöhetnél, hogy az első mondatod totál baromság. :D
Egy fizetőeszköz névértéke és előállítási költsége semmilyen kapcsolatban nem áll egymással, nem alkalmas viszonyítási alap. :D
Akkor is megérné, ha a ráírt szám sokszorosába kerülne az előállítása.
Azt ajánlom, próbálj meg szolgáltatásként gondolni az érmére, és ennek a szolgáltatásnak a hasonossága/értéke alapján eldönteni, hogy mennyit fizetnél érte.
Mondjuk, egy faluban minden 100 forintba kerül (tehén, birka, gabona, stb.), de csak 1 forint különbözettel lehet rajtuk továbbadni. A kovács csinál egy 1 forintos érmét, amiért bezsebel egy 100 forint értékű tehenet. (Tehát a névértéket 10szorosan meghaladó költségről beszélünk!)
A tehenet a falusiak adója állja - legyen mondjuk 100 fő, tehát mindenki 1 Fttal szegényebb lett.
Viszont másnap a molnár el tud cserélni egy zsák gabonát egy tehénre meg 1 Ftra, amit aztán a tehénpásztor cserél el egy pár cipőre meg 1 Ftra, és így tovább. Magyarul ezeknek a milliószor ismétlődő tranzakcióknak a lehetősége z, amit megfizetsz. Egyéb elvárások, mint hogy ne legyen az eszköz hamisítható, szintén benne vannak az árban és növelik az előállítási költséget.
Ugyanaz a fizetőeszköz újra és újra felhasználható, és az összes pénzmennyiség össznévértéke mindig sokkal kevesebb, mint az összes létező tárgyi eszköz nevesített értéke,nem fenyeget tehát, hogy minden erőforrásunkat felemészti a pénztermelés.
De amúgy valóban a nagyon kis értékű pénzeket idővel kivonják a forgalomból, ahogy megtették az 1-2 Fotossal is.. Nyilván az állam úgy döntött, hogy még nem értük el ezt a szintet az 5össel. Előbb utóbb az is megtörténik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!