Hogy oldható meg a tervezett elavulás?
Tételezzük fel, hogy a villanykörte összeesküvés létezik.
Régóta gondolkozom azon, hogy lehetne megoldani.
Például kötelező pl. 5-10 éves garanciákkal megoldható a probléma?
Ilyen vagy ennél jobb ötleteket várok.
Első válaszoló:
mitől teljesíthetetlen, mikor mindenki tapasztalja, hogy 2-3 évtizede, vagy még régebben vett dolgok igenis hosszabb ideig bírták?
Akkor még tudtak olyat gyártani, ami nem ment tönkre 2 év után?
Csak abban mi az üzlet, hogy veszel valamit, és 15-20 év múlva veszed a következőt?
Biztos vannak kivételek is, és van, akinek régóta bírják a dolgai.
De az tény, hogy anno a szüleim, nagyszüleim nem vettek 2 évente új mosógépet, új hűtőt, új porszívót.
Ugye nem azt akarod mondani, hogy azóta más lett az áram, amivel ezek működnek???
Szóval igenis meg lehetett úgy csinálni, hogy hosszú távon használhatók legyenek.
Én utálom a gagyi dolgokat, vagyis utáltam a kis névtelen márkájú műszaki cikkeket.
A Samsung volt a mindenem. Amikor saját háztartásunk lett a párommal, egy Samsung mikrót vettünk. Nem viccelek, 2 évig nem bírta, de 1 évig volt garanciás. Megnézettük egy elektroműszerés utcabelinkkel, azt mondta, nem érdemes javítani, nem éri meg.
Az első mosógépünk Zanussi volt. 1-2 év között volt valahol, amit kibírt. Hívtunk szerelőt, 30 ezret mondott. Köszi...
Hagyatékból vettem egy olyan mosógépet használtan, ami már akkor legalább 10 éves volt. És ennek is legalább 10 éve. Tehát a kb 20 éves mosógépemnek a mai napig semmi baja, egyszer sem kellett hozzá szerelőt hívni.
A párom mondta, hogy vegyünk egy újat, mert ez alul rozsdásodik. De mondtam, hogy nincs az az isten. Én ezt ki nem dobom, amíg működik, a ruhát ugyanúgy kimossa, mint egy új, de az tuti nem fogja bírni 20 évig, erre mérget vennék.
Végszóként pedig egy tény, hogy igenis megoldható a hosszabb távú működés, ha valaki akarja: a MIELE gépek.
Nem 1-2 év garanciát adnak, mivel nem úgy készítik a termékeiket, hogy annyit bírjanak ki.
Cserébe viszont 300 ezernél indul egy mosógép.
Lehet sokan nem ismerik, mert nincs kint a Tescoban az akciós soron.
Szóval ha ők meg tudják csinálni, akkor más is meg tudná. De abban nem lenne üzlet.
"Tételezzük fel, hogy a villanykörte összeesküvés létezik. "---Nincs ilyen összeesküvés :)
Ami viszont van az a min. (500h) és a max.(2000h) működési időre vonatkozik, jól látod a max.-ra is van előírás! A termékadó pl. 2000 órás körtére alacsonyabb (kb. 1/10-e), mint 2001 órásra ezért nem is éri meg hosszabb élettartamút gyártani. A felhasznált wolfram mennyisége határozza meg a működési időt, 2x-es mennyiség 4,5x-es működési időt jelent. Továbbá régen nem csak bevonatként használták, ami többlet mennyiséget és használati időt jelentett, manapság erre a törvény és profitelvárás kötelez.
Házunk 22 éve épült szobámban még az eredeti villanykörték közül 1 db működik, a másik égőt már 5 alkalommal cseréltem, átlag 5-6 hónapot bírtak, holott párhuzamosan világítanak a régi égővel.
1 dolgot. Egyrészt informálni a népet arról hogy mi az a termék ami tartós és mi az ami nem. (pl. jelenleg a francot nem érdekli hogy melyik golyóstoll ír tovább, én is sulisként 2 naponta veszem a golyóstollakat, és mindig a legolcsóbbat veszem. Holott ha meglennék arról győződve hogy a kétszer olyan drága kétszer addig is ír, akkor nyilván azt venném, de nem vagyok ilyen információk birtokában. ) És ez így van a telefonoknál is, mikor a Lumiámat vettem, azért vettem mert mindenhol fel volt sorakoztatva mellette az érv hogy ezt sokkal tovább fogják frissíteni, aztán mostanra ott maradtam wp 8.1-el, és be is szüntette a microsoft a telefonos befektetéseket, utólag kiderült hogy egy droidossal később lett volna a SZOFTVERES tervezett elavulás.
Hardversen semmi baja nincs még, megszerettem és már megszoktam ezt a készüléket, s sajnos újat kell vegyek :\. És pl. a gazdagabbak nem azért vesznek újat mert tönkremegy, mert "tervezetten elavul", hanem mert megunták az adott készüléket. Rengetegen vannak, akik azért vesznek új telefont mert kijött az új Iphone és mindig a legújabbat. Szóval itt már sok esetben a gyártó nem is teszi rosszul ha 2 évre gyártja a készüléket, mert minek tovább, ha szükségtelen? Van egy iphone 3-am is, annyi baj lett vele egy idő után, hogy meg kellett váljak tőle.
Szóval összefoglalva: az emberekkel ismertetni kellene hogy amit vesznek várhatóan mennyi időre veszik. Rengeteg összehasonlítás van pl. autók terén is, csak ez nem kerül reflektorfénybe, és nincs ellenőrizve a felmérés hitelessége illetve támogatva annak érdekében hogy minél pontosabban készüljön el. Szóval az ár mellett oda kellene biggyeszteni hogy a gyártó termékeitől mennyi használati idő várható.
És ne félj, ha már érdekük lenne a gyártóknak hogy minél jobb plecsni biggyesztődjön a termékük árcímkéje mellé, akkor azonnal más lenne a "profitáló" módszer számukra.
A másik ötletem meg az hogy államilag támogatva legyenek a garanciáztatások. Ezt úgy értem, hogy pl. autónál aki 5 év garanciát vállal, azt nagyobb adóterhek sújtsák mint aki mondjuk 10 évet vállal. És ugyanígy mindennel, pl. Laptopnál ha 2 év garanciát 40%-adó terhelne, és 6-évet csak 20% akkor a gyártónak anyagi érdeke lenne a hosszabb garancia.
Első 2 lépésnek szerintem ezt kellene megtenni.
Az utolsóval teljes mértékben egyetértek. Nagyon köszönöm a válaszát és az ötleteit.
Amúgy igen, én is hallottam arról, hogy a telefonok rendszerébe alapból van egy számláló, ami figyeli mennyit nyomkodod, töltögetsz le és ennek függvényében lassítja magát a rendszer, a nyomtatókról nem is beszélve... És ezt szakembertől hallottam én is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!