Ha egy olyan helyen dolgozik az ember, ahol a magyarországi átlag árszínvonal felett futnak a termékek (pl turistaközpontban egy söröző) akkor ott a munkás is sokkal több fizetést kap, hiszen pl. a 600-700 forintos sörárból ki lehet termelni többet?
a munka miért semmi te közgazdász? :D
tudod milyen kemény pl egy mekis műszak?
Séf fiú, nem tudom, írták-e már, de ha nem, pótlom: nincs olyan közgazdasági fogalom, hogy extraprofit.
Profit van, vagyis nyereség.
Várj, Feri, megint egy egységsugarú kommunistának magyarázod, hogyan működik a piacgazdaság...
Nézzük meg hány % a bérköltség a kiskocsmában x helyen meg y helyen.
Ha az egyik helyen jóval kisebb a bérköltség (bármi miatt) akkor ott bizony extra profit van.
Nem, az adott pub "fekete" nyeresége havi 200 "papíron 0 körül vannak tudod :D
Extra profit nem létezik. Egy vállalkozás azért jön létre, hogy profitot termeljen. Ha többet tud termelni, akkor jövedelmezőbb ---> jobb a vállalkozás.
Egy cég a profit termelésért jön létre és nem a munkásokért. Csúnyán és egyszerűsítve fogalmazva a cég felhasznál különböző forrásokat (saját tőke, idegen tőke) és eszközöket (helyiség, kocsi, sütő, emberek), azért hogy árbevételt generáljon, amiből minden költséget levonva (idegen tőke költsége, bérköltség, anyagköltség stb) profitot termeljen a Saját tőke birtokosának.
Mint már sokszor elmagyarázták neked (én is és mások is) azért kap többet egy külföldi munkás mint itt, mert az ország ÖSSZ termelékenysége magasabb. Tehát, ha van egy német autógyár, aki nagyon jól fizeti az alkalmazottait, akkor azoknak több pénze lesz és így a fodrász is több pénzt kérhet el tőle. (Nyilván ez csak akkor működik, ha a termelékenység országos szinten magasabb és ezáltal az adott iparágakban dolgozók bérszínvonala is magasabb) És ezért nem számít, hogy egy fodrász ugyanazt csinálja itt, mint Nyugaton, mert nyugaton a nagyobb ÖSSZ termelékenységből nagyobb rész jut nekik is. Természetesen nem 1 az 1-hez lévő kapcsolat van a kettő között hanem csak korreláció. Tehát nagyban összefügg a termelékenység alakulása a bérszínvonallal.
Nem meglepő, hogy az látható a két linkből, hogy ugyanazokban az országokban magas az átlag fizetés, ahol az egy főre jutó GDP is magas. (Kivételek persze lehetnek)
De miért magasabb Németországban a termelékenység? :D
Nálunk is van olyan infrastruktúra, nálunk se hülyébb a szakmnukás meg a mérnök.
És pl Dániában miért még több a bér mint pl Németországban? Ott még ügyesebbek a dolgozók?
Elvileg itt vannak közgazdászok. Tudom mi az a gdp. AZ a megtermelt "jószagot" jelenti gyakorlatilag. A termékeket.
Az igazi kérdés azonban az hogy Németországban miért négyszer akkora az egy főre jutó GDP mint pl nálunk mikor infrastruktúrában meg szellemileg is vagyunk ott ahol ők.
Tehát?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!