Megéri lakást venni hitelre és kiadni?
Max 9 millióért lakást venni Budapesten hitelre, és kiadni havi 45-50.000-ért - ez szerintetek reális befektetés 6 évre?
A hitelt 6 évre venném fel, közben lenne hol laknom, a futamidő letelte után viszont lenne egy saját lakásom.
6 év alatt a lakás persze amortizálódna, de annyira talán nem, hogy csökkentenem kellene az albérleti díjat a lakás állapotának romlása miatt, vagy költséges felújításba, festésbe, stb. kezdeni.
Tapasztalatok?
Az a része reális, hogy 9 millió a lakás és 45-50 ezer a havi bérleti díj.
Alapfelállás:
Lakás: 9 millió
Ügyvéd: 50ezer
Illeték: 360 ezer
Hűtő + mosógép: 150 ezer
Teljes bekerülés: 9560 ezer.
Bérleti díj: 45ezer, adózás után 37800. Átlagosan 11 hónapban kiadva a 12ből, ingyenesen hirdetve. Évente 415800.
Megtérülés: 415800/9560000*100 =~ 4.35%.
Na, most nagyon kérdéses, hogy kapsz-e olyan hitelt, ahol a kamat kevesebb, mint 4.35%. Jó eséllyel nem, így inkább veszítenél az üzleten (ha nem, akkor csak a kamatra !! többet fizetnél, mint az albérleti díj és még ezen kívül a tőkét is törlesztened kellene). Ha lenne, akkor a kamata fizetve lenne, de a tőkét mellette tudnád törleszteni?
Persze van még pár más faktor (fizetési hajlandóság, ingatlan értékének és bérleti díj nagyságának változása), de az alapfelállás ez.
Ha 9 milliót 6 év alatt vissza akarsz fizetni, akkor havonta 145 ezerrel kell törlesztened. Tehát a havi 50 ezres albérletet (ami adózás után kevesebb) még havi 100 ezerrel meg kell pótolnod.
Én a helyedben a következőt csinálnám.
Nyitnék 4 db lakástakarék számlát amelyekre egyenként 20 ezer forintot befizetnék. Ha ezt fizeted 6 év 3 hónapon keresztül akkor lesz 8 millió forintod. Ebből s saját befizetésed 6 millió és 2 millió az állami támogatás és a kamatok.
Ha letelik a 6 év akkor tudsz venni egy lakást és ez alatt a hat év alatt nincs semmi macera vele csak havonta befizetni az összeget.
Hallgass a 2-esre ha jót akarsz.
Meg nőj fel. :)
Sehol nem írtam, hogy csupán az albérletből bejövő díjakból szeretném törleszteni a lakást.
Van havi szinten ~250ezer bevételem, ezen kívül ahol lakok, az egy fullextrás lakás, ahol az egyik szobát kiadhatom rezsivel együtt 35.000 ezerért simán.
Így ott a rezsire (tehát mindennel együtt a saját lakhatásomra) kb csak 15.000-et kellene fizetnem, plusz még a havi 150.000 Ft törlesztőrészlet, ennek egy részét viszont fedezi a 45.000-50.000 Ft-os albérleti díj, tehát marad ~100.000 Ft.
Mindennel együtt ez havi ~115.000 Ft kiadás lenne havi szinten nekem lakhatásra.
A maradék pénzből szerintem meg lehet élni.
Így 6 év alatt én kifizetek 6,9 milliót, ha a kezdeti költségeket is beleszámoljuk (illeték, ügyvéd, hűtő, mosógép), 7,4 milliót, és van egy 9 milliós lakásom (amortizáció NÉLKÜL!)
Ezzel szemben, ha félreteszem a szoba kiadásából befolyó pénzt meg a havi szinten 100.000 Ft-ot, ott tartok hogy 6 év múlva lesz 35000*60+100000*60 = 8,1 millióm, ami kevesebb mint a 9. Persze itt nincs kockázat.
#2-es: Szerintem valamit rosszul számolsz, egy lakástakarékszámlára évente 72.000 Ft az állami támogatás, 4 db számlára az 6 év alatt 1.728.000 Ft, 5 db-ra már valóban 2 millió fölött van, de sajnos egy személy csak egy számlának lehet a kedvezményezettje - valahogy kéne kerítenem 3-4 igazán megbízható embert...
#3-as: Érvelésed lehengerlő, befektetőguru! Ja bocs, érveket nem hallottam. :)
igazad van, nem nagyon kötnek. aztán majd lesz veled egy Fókusz riport, hogy az albérlők nem fizették nem csak az albérleti díjat, de a rezsit sem, hatalmas tartozásokat halmoztak fel, amik persze a te neveden vannak, a végrehajtó tiltja a fizetésed és kilátásba helyezte az árverezést, de az albérlőt kitenni nem tudod, mert több joga van, mint neked. ha meg perelsz, még többel kötöd be, mert éveken át adót csaltál...
egyébként ha ennyire jól kiszámoltad és mindent tudsz, mindenre van forgatókönyved, akkor miért itt kérsz tanácsot? irány a bank vagy az ingatlanos,esetleg egy pénzügyi tanácsadó, és karácsonyra már meglehet az új lakásod.
Amint látod, utánaszámoltam, de nem tudok mindent.
A kérdésben is benne van, tapasztalatok érdekelnének, főleg az albérlet részével kapcsolatban: mekkora amortizációra lehet számítani, mekkora a kockázat, vélemények, lehetőleg érvekkel alátámasztva.
Albérleti szerződést meg valószínűleg kötnék, de az összeg nem lenne benne. És nyilván normálisabb, leinformálható embereknek adnám ki, így is csökkentve a kockázatot. Vagy szerinted mindenki, aki nem írja bele a szerződésbe az összeget, előbb-utóbb a Fókuszban végzi? Szerintem ez költői túlzás.
Amúgy meg nem nagyon értem a reakciókat, ha nem árulom el, hogy utánaszámoltam a dolognak, akkor jönnek a "nőj fel :)"-jellegű vicceskedések, ha meg leírom hogy én mire jutottam, akkor meg "mit okoskodsz? ja, hogy te mindent tudsz? irány a bank!" címen vagyok leoltva.
Az első két válaszolónak köszönöm, ők legalább a kérdésre válaszoltak.
Tudod utolsó csak az a baj, hogy nincs olyan, hogy "ha a hitelfelvétellel nem foglalkozunk".
Ha valakinek van pár 10 milliója elfekvőben tényleg megéri ingatlanba forgatni, de a kérdezőnek nincs.
Kedves SullaFelix89,
Sehol sem állítottam, hogy lenne elfekvőben 10 millióm, de azért jó, hogy szóltál. :)
Fentebb leírtam, hogy a számításaim szerint 7,4 millió befizetésével lenne egy 9 milliós lakásom.
A 7,4 millióba nincs beleszámítva az infláció, a 9 millióba nincs beleszámítva az amortizáció.
Ha esetleg megtennéd, hogy számokkal is alátámasztod, hogy szerinted miért nem éri meg, az jó lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!