Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Honnan tudhatom, hogy egy...

Gallits Gábor Csaba kérdése:

Honnan tudhatom, hogy egy albérleti ajánlat nem átverés?

Figyelt kérdés
Költözni készülnék onnan,ahol eddig éltem és eléggé új nekem még ez a fajta keresés.
2014. febr. 27. 13:06
 1/3 anonim ***** válasza:

Az első fogalom a kaució, ami gyakorlatilag egyfajta biztosíték a tulajdonos számára, hogyha a lakásban rongálás történik, vagy a bérlő nem akar fizetni, akkor ez a pénzösszeg a rendelkezésére áll. Beköltözéskor, a szerződés aláírásakor szokták elkérni, a bevált szokás szerint két hónapnyi bérleti díjat. Ugyanakkor, ha nem történik semmi rendkívüli, és normálisan fizetünk, akkor a kiköltözéskor ezt visszakapjuk. Manapság azonban előfordul az is, hogy nem írnak szerződést a tulajdonos és a bérlő, ugyanakkor, ha pénzt adunk át, arról mindenképpen kérjünk egy bizonylatot, amivel a későbbiekben, ha kell, igazolni tudjuk a befizetést.


Azt is jó szem előtt tartani, hogy a tulajdonosok általában hosszú távra szeretik a lakásaikat kiadni, vagy pedig konkrétan behatárolt időre, általában minimum 6 hónapot elvárnak, hogy ott lakjunk. Ezért is fontos, hogy igazán megfontoltan döntsünk, mert a legtöbb ember nem szeret költözködni, hiszen költséges és macerás is. Nyilván nem fognak erőszakkal a lakáshoz láncolni bennünket, de ha nem a megegyezéshez tartjuk magunkat, akkor a kauciónak búcsút inthetünk. Ha tehát sürgős a költözés, akkor úgy alakítsuk a dolgokat, hogy határozatlan időre béreljük ki a lakást, így könnyebben tudunk onnan eljönni, ha mégsem olyan tökéletes. Azt azonban jól jegyezzük meg, hogy a felmondási idő mindig egy hónap, tehát előre kell jelezni, hogy a tulajdonos tudjon új bérlőt találni, és hogy ne veszítsük el a kauciót.


Jó, ha tudjuk, hogy a legnehezebb két személyre lakást találni, ugyanakkor egy garzon tökéletes megoldás lehet. A bérleti díjon kívül azonban oda kell figyelni a rezsi költségre is, hiszen ez is igen lényeges. Mindig kérdezzük meg, hogy a bérlésre szánt lakásnak mennyi a közös költsége, hiszen, ezt minden lakásnál van, így hát nem elkerülhető költség. Ez egy állandó díj, tehát fix költség havonta.


Emellett meg kell tudakolni még pedig korábbi számlák elkérésével azt, hogy mennyi szokott lenni átlagosan a vízdíj (előfordul, hogy a közös költségben benne van – ilyenkor nem kell külön foglalkozni mindezzel), de, ha a lakásnak vízórája van az a legideálisabb, hiszen a fogyasztás után fizetjük a díjakat. Így tehát magunk tapasztalhatjuk meg, hogy hogyan tudjuk a fogyasztásunkat szabályozni.


A gáz és a villanyfogyasztással kapcsolatban az a legfontosabb, hogy megkülönböztetünk átalányt és fogyasztásalapú fizetést. Akkor járunk a legjobban, hogyha a fizetést tekintve ragaszkodunk ahhoz, hogy az áram és gáz szolgáltatónál minden hónapban interneten keresztül leadjuk, vagy pedig telefonon bediktáljuk az órák mérőállását, így csak a fogyasztás után kell fizetnünk. Ha bojler van a lakásban, akkor az működhet villanyos melegítéssel, vagy gázmelegítéssel, ezt azonban nem igazán tudjuk mi magunk megválasztani. Nyilván a gázmelegítésű a költségkímélőbb megoldás.


Ha mégis az átalányos megoldás marad, akkor az azt jelenti, hogy a korábbi éveket figyelembe véve kiszámítanak nekünk egy átlagos havi értéket, és ezt kell majd minden hónapban fixen befizetni. Év végén azonban mindig van egy elszámolás, és ha többet fizettünk, akkor azt jóváírják a következő év elején, ha azonban kevesebbet, mint kellett volna, akkor jön a döbbenet, és olykor horrorisztikus összegek befizetésére szólítanak fel bennünket. Ilyenkor aztán lehet harcolni a tulajdonossal, hogy ezt a plusz költséget ki is fogja állni (hiszen előfordul, hogy az előző lakótól származik a plusz költség).


És akkor még igen fontos a fűtés, ami a legnagyobb mumus szokott lenni. Igen ritka, de előfordulhat, hogy a közös költség ezt is tartalmazza (ezt házközponti fűtésnek hívják) és a legnagyobb előnye, hogy annyit fűtünk, amennyit akarunk, a költség állandó. A legproblematikusabb a távfűtés szokott lenni, hiszen kisméretű lakásoknál is igen magas számla szokott érkezni a hideg, téli hónapokban.


A gáz megoldás előnye, hogy viszonylag olcsó és fontos, hogy szabályozható, így könnyebben lehet rajta spórolni.


Ha pedig a keresgélésbe belekezdünk, akkor mindenképpen érdemes a különféle portálokat böngészni, ahol keresési feltételeket állíthatunk be, illetve a legjobb és legbiztonságosabb megoldás, ha az ismerőseink körében kezdünk el érdeklődni. Nagyon gyakran tudnak adni egy-két jó kis tippet. Jól jöhetnek a különböző lapok, ahol csoportokba szedve szemezgethetünk a lehetőségek közül, így gyorsabban tudunk haladni.


Általános tanács szokott lenni, hogy elhelyezkedését nézve a lakás fentebbi, magasabb szinten helyezkedjen el (ha körbe veszik a lakások, akkor melegítik is télen), és az utca zaja nem hallatszik fel. Lehetőleg világos legyen, déli tájolású és figyeljünk oda a szigetelésre (kocogtassuk meg a falakat, hogy nem üregesek-e).


Lehetőleg legyen jól felszerelt, így legyen tűzhely, mosógép és hűtő mindenképpen, hiszen ezek alapfelszerelések, és manapság már az internet kapcsolat is számít. Ha van autónk, akkor legyen parkolási lehetőség a közelben, ha pedig a tömegközlekedést használjuk, akkor lehetőleg legyen a közelünkben valamilyen megálló. Ha gyermekünk van, akkor fontos, hogy az iskola, óvoda, orvosi rendelő se legyen messze.


Ha meglepően alacsony árat kérnek, az nem egy óriási akció, hanem valószínűleg valamit el szeretnének titkolni, így a nagyon kedvező árakkal kapcsolatban legyünk résen, és legyünk gyanakvóak!


Mielőtt beköltözünk valahova, azt is ellenőrizzük, hogy a környéken nincs-e szórakozóhely, raktár, vagy lakatos műhely, ami megkeserítheti a mindennapjainkat. Az emlegetett szerződés is fontos, hiszen bennünket is véd, például nekünk is lehetnek kitételeink, amiket bele kell foglalni, tehát mondjuk azt, hogy a tulaj ne járkáljon be a lakásba tetszőleges időpontokban, hiszen, amint a szerződés létrejön és megkapjuk a kulcsot, gyakorlatilag a lakás birtokjoga a bérlő tulajdonává válik a rögzített ideig.


Bérlőként jogunk van ahhoz, hogy kérelmezzük a lakcím tartózkodási helyként való bejelentését, ha bejelentett kiadásról van szó, akkor ez jogunk, ugyanakkor a legtöbb tulajdonos nem szereti mindezt, ódzkodni szoktak ennek a lehetőségétől. Fontos tudni, hogy diszkriminatív eljárás a tulajdonostól az, ha azért nem adja ki nekünk a lakást, mert mondjuk, dohányzunk, vagy gyermekünk van. És talán a legfontosabb, amit nem szoktunk ismerni az, hogy a főbérlőnek nincsen joga az albérlő életébe beleszólni, szabályozni vagy korlátozni azt, ha ezt megteszi, azzal a szabadságjogunkat sérti, ami pedig bűncselekmény.

2014. febr. 27. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

nézz meg pár kiadó lakást, házat és rá fogsz érezni

Nem írtad milyen értékatárban keresgélsz, de nincs mitől tartanod, hiszen szerződtök stb.


Érdemes még a baráti, ismeretségi körödben is érdeklődni... az már egy fajta csekkolást is jelent a hitelességről...

2014. febr. 27. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az eddigi válaszokat is.
2014. febr. 28. 19:55

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!