Ki szeretnénk adni a lakásunkat, de Magyarországon ez is veszélyes dolog, hogy lehet kivédeni a veszélyeket?
#10: csakhogy míg a tulajdonosnak "csak" a profitja forog kockán, addig a bérlőnek a lakhatása. A lakhatást elveszíteni egész más érzés, mint az elmaradt profit. Konkrétan, a bérlő folyamatosan úgy él, hogy bármikor jogszerűen (!) visszavonhatják tőle a lakhatás jogát, még ha szerződésszerűen is járt el. Ugye ha a bérlő nem fizet, az jogszerűtlen, és perelhető érte, viszont ha ok nélkül felmondanak neki, akkor így járt, semmi segítségre nem számíthat. Elvileg 3 hónap lenne a minimum felmondási idő, de ezt a bérbeadók "nem szokták tudni", meg "másképp tudják". Egyébként akármihez is van joga a törvény szerint egy bérlőnek, nem tudja érvényesíteni, mert mihelyt jogi úton próbál fellépni a tulajdonossal szemben, azonnal felmondják a szerződését, ráadásul jogszerűen. Ennélfogva mindenféle törvényes védelem a tisztességes bérlőknek hasztalan. Marad a lapítás vagy a költözés, csináljon bármit is a tulajdonos.
Ahol a bérlők 60%-a nem jogkövető, ott a bérbeadóval meg a lakással is gond van. A lelakott putri vonzza a kétes egzisztenciákat. De hát ki milyen lakást ad ki.
Ezt most személyes sértésnek vettem, mert:
- Új építésű, nagyon jól felszerelt és kiváló állapotú lakásokat adok ki
- Végletekig korrekten járunk el mindig a bérlőkkel, mégis az említett százalékban én baxok rá. Mert az emberi természet ilyen. A saját érdek (akár anyagi) MINDIG fontosabb lesz az emberek nagy részének, mint az, hogy pl. az adott szavát tisztességesen megtartsa. Persze a csillagokat is megígérik mindig a bérlők, aztán reggelre szól a szomszéd, hogy éjszaka elköltöztek....
Azt meg már kifejtettem, hogy akinek VAN PÉNZE, nem csak elképzelései annak semmiféle létbizonytalanságot nem okoz az, ha költözni kell egy albérletből 3 hónap alatt. Mert találni albérletet megközelítőleg 3 nap, válogatni lehet ízlés szerint, ha csak nem bivalyb*@s*znádra szeretne az ember fia költözni. Cserébe a bérlő nem tud anyagilag rákefélni, míg a bérbeadó simán akár százezreket is kénytelen benyelni egy rossz bérlő után.
#12: Hát ha mégis csinálod az üzletet, akkor bizonyára nem veszteséges. Kockázat az mindig van, ezt nevezik üzletnek. Például, ha kiveszel egy lakást, és balek módjára nem lakod le a végén a kauciót, akkor az esetek túlnyomó többségében búcsút is inthetsz neki. Nincs ám ráírva a bérbeadó homlokára sem, hogy mennyire tisztességes.
A lakásbérlés magyar feltételei annyira hátrányosak a bérlők számára, hogy a lakhatás ezen módját szinte csak az választja, aki rá van szorulva. Aki egy kicsit is jobban áll anyagilag, menekül a bérlésből, amint teheti. Aki meg marad, hát az meg olyan, amilyen.
Próbálj meg úgy lakni (LAKNI, nem pár éjszakára megszállni), hogy bármikor elküldhetnek, aztán majd beszélünk.
Ismétlem, még egyszer és utoljára: Úgy beszélsz valamiről, hogy totálisan fogalmad sincs arról, amit írsz, ráadásul egyik napról a másikra saját magadnak ellentmondó dolgokat állítasz. Feltételezem életedben nem adtál még ki ingatlant, maximum laktál albérletben egy vagy több simlis főbérlőnél.
A legeslegalapvetőbb probléma, hogy te abból indulsz ki, hogy a bérlők egytől egyig talpig becsületesek (ami messze nem igaz, sőt), illetve, hogy minden egyes bérbeadó egy szemét kizsákmányoló csaló (ami szintén nagyon messze van a valóságtól). Én pl. legális, ügyvéd által írt, közjegyző által hitelesített bérleti szerződéseket kötök, az utolsó betűig megfelelőek a magyar jogszabályoknak. Minden kiadásról számlát írok, adózok utána.
A valóság az, hogy ha az extrém példáktól eltekintünk, akkor a bérlők 100x jobb helyzetbe vannak, mint a bérbeadók. Ugyanis a bérlő a magyar jogrendben a gyakorlatban semmilyen szinten nem szankcionálható, míg a bérbeadók minden jogi procedúrának ki vannak téve, ugyanis nem tudnak eltűnni, mint szürke szamár a ködben, köti őket az ingatlan.
Csak, hogy egy kiváló személyes példával éljek:
Egy irodát adtam ki bérbe egy nagyon nagy, állami cégnek. Nem a gipsz jakab KFT_nek, hanem egy kormányzati megbízást teljesítő ZRT-nek, aki egy 60 milliárd forintos állami projectet valósított meg. Ez a nagy állami cég befejezte a megbízását, felmarkolta a nagy zsét az államtól majd mivel jó magyar állami szokás szerint 3 hónapos csúszással utalták a bérleti díjakat leléptek a francba, lógva hagytak 3 havi bérleti díjjal + áfával, kb. fél millió forinttal rezsivel együtt. A cég csődöt jelentett (hihető 60 mrd után). Azonnal beadtam a felszámolási biztosnak az igényemet a SZÁMLÁVAL IGAZOLT bérleti díjról. Szó szerint kiröhögtek, hogy nem gondolom, hogy ebből valaha pénzt fogok látni. Nem is láttam. Még nekem kellett hetekig a NAV-hoz járkálni és kérelmeket írni, hogy az amúgy egy ÁLLAMI CÉG által soha ki nem fizetett bérleti díj adóterhét elengedjék, ne kelljen befizetnem.
Ennyit arról, hogy egy jöttment valaki, akinek se kutyája se macskája, se pénze, se semmilyen milyen szinten perelhető, ha egy éjjel csak úgy lelép.
#14: a valóság az, hogy a bérbeadó úgy is simán meg tudja szívatni a bérlőt, hogy közben végig jogszerű marad, és jogilag nincs lehetőség a felelősségre vonásra. Míg az általad említett esetek szerződésszegések, amik ellen jogilag fel lehet lépni. Hogy esetenként érdemes-e, az más kérdés.
Nem a lakásbérlés témakörbe tartozik az irodabérlés, sem a fizetés nélkül lelépő cég.
Te biztos valami elméleti jogász lehetsz, de, hogy ingatlankiadáshoz nem sok közöd van, az is ziher...
Javaslom a valóság tanulmányozását, mert köszönőviszonyba sincs a "szerződésszegés" meg a "perelhető" ill. "felelősségre vonhatóság" a joggal.
#16: nem tartozik a tárgyhoz, hogy ki micsoda meg mihez van köze.
A valóság az, hogy a törvényi szabályozás az, amelyik lehetetlen helyzetbe hozza a lakásbérlőket, ebből következően bérlőnek az marad, akinek nincs más lehetősége. Normális törvényi háttér esetén nem a társadalom alsó 5%-a lenne a lakásbérlő.
Nyugat-Európában olyan a bérlők törvényi védelme, hogy szokásosan 50% körül van a bérlakásban élők aránya. Azért, mert jogilag sem annyira bizonytalan a helyzetük, mint Magyarországon, ezért fizetőképes embereknek is megéri lakást bérelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!