Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mi történik körülettem?...

Mi történik körülettem? (gazdasági világválság)

Figyelt kérdés
16éves vagyok és arra lennék kíváncsi hogy hogy is alakult ki ez a válság,kik okozták stb..Tudom hogy én ilyen idősen még nem fogom tudni teljesen megérteni főleg úgyhogy nem vagyok tisztába azzal hogy hogyan működik a gazdaság,de ha nagyon leegyszerűsítve is de valaki elmagyarázná nagyon háláslennékérte
2009. okt. 27. 17:12
 1/4 anonim ***** válasza:

esetleg:

[link]

2009. okt. 27. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Megpróbálom neked nagyon leegyszerűsítve elmagyarázni,hogyan működik egy gazdaság:

Van a termelő szféra: ipar,mezőgazdaság:

Van a kereskedelem

Van a fogyasztó

A kereskedelem megvásárolja a termelő árúját,és eladja a fogyasztónak ( pl.neked )

Vannak még a nem termelő,de szükséges szférák is:pl. tudósok ,az államigazgatásban dolgozók,tanárok.művészek,rendőrök stb.

És vannak a tőkések és a bankok.A

A nem termelő ágazatokon kívül a többi mind hasznot akar elérni,és lehetőleg minél többet.

Az iparból és a mezőgazdaságból élők termékeiket a lehető legdrágábban akarják eladni,a kereskedelem viszont minél olcsóbban akarja megvásárolni,és drágán eladni a vevőknek.

Ha valamiből több a megtermelt árú,mint a kereslet (nem veszik elegen) akkor kevés pénzért lehet eladni,és az előállítónak nincs haszna,esetleg tönkre megy.Ha viszont kevesebb a megtermelt árú a kelleténél ( pl.nem terem elég búza),akkor a termelő többet kap érte,de a vevő is drágábban veheti meg.

A termeléshez,és a fejlesztéshez ( új gépek,bővülő vagy új cég alapítása ) pénzre van szüksége, hitelt kell felvennie.Ezt két féle úton teheti meg:

Keres olyan magántőkést vagy tőkéscsoportot,aki hitelez neki,vagy valamelyik Bankhoz fordul,akik csak akkor adnak hitelt,ha attól hasznot remélnek.

Akinek sok feleleges pénze van,az vagy maga adja kölcsön(,esetleg tőzsdézik) vagy valamelyik bankban helyezi el kamatra.A bankok mindig alacsonyabb kamatot adnak a betevőknek,mint amennyi kamatot kérnek a hitelt felvevőtől.A kettő közötti különbözet a bank haszna.A bank nem a saját pénzéből ad hitelt,hanem a nála elhelyezett pénzekből nyújt hitelt.Ebből következik,hogy a banknak nemcsak az az érdeke,hogy akinek sok a pénze,az nála helyezze el,hanem az is,hogy minél több hitelt tudjon nyujtani ( és persze legyen is aki felveszi).

A Tőke mindig odamegy,ahol a legtöbb hasznot reméli.Pl.létesítenek valahol egy gyárat,de egy másik országban olcsóbb a munkaerő,akkor bezárja a gyárat,és elviszi a másik országba.

A jelenlegi válság ezért világválság,mert nemcsak egy országot érint.Az elsődleges oka az volt,hogy több hitelt adtak a bankok,mint amennyit a felvevők visszatudtak fizetni,az emberek eladósodtak,így kevesebbet vásároltak stb.,emiatt a termelők árúja nem volt eladható,nőtt a munkanélküliség stb.

Remélem,elég érthetően írtam le neked.De ez naygon leegyszerűsített válasz.Ha ezt megérted,akkor feltétkenül olvasd el az előző linket,akkor talán jobban megérted az összefüggéseket.Ha esetleg van még kérdésed,akkor holnap tedd fel,és ha tudok válaszolok neked.



,

2009. okt. 27. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen a kimerítő választ

ott van még egy homályos folt hogy a bankok túl sok hitelt adtak..ez hogy fordulhatott elő,és gondolom ez nem egyik-pillanatról a másikra történt.biztos vannak emberek akik ezt előre tudták..miért nem tettek ellene?Ez nekik érdekük volt hogy ez megtörténjen így szert téve nagyobb vagyonra?

2009. okt. 28. 08:20
 4/4 anonim ***** válasza:

ezt a wikis linkből ollóztam


Az Egyesült Államokban az utóbbi években kialakult gyakorlat alapján a bankok komolyabb hitelbírálat nélkül nyújtottak jelzálogkölcsönöket a magánszemélyeknek. A hitelezés bővülése az „olcsó pénznek” is köszönhető volt, ugyanis az USA jegybankja alacsonyan tartotta az alapkamatot, ami olcsóvá tette a hiteleket. Az elmúlt évek kiegyensúlyozott gazdasági növekedése miatt nem tartottak attól, hogy az adósok nem tudják majd visszafizetni a hiteleket.


Az is ösztönözte a bankokat, hogy az ingatlanok értéke folyamatosan nőtt, erre az alapfeltételezésre épült minden további termék. Ez azt jelenti, hogy a modell csak addig volt működőképes, ameddig az ingatlanok értéke felfelé ment. Ha véletlenül valaki nem tudta visszafizetni a hitelt, a bank akkor is jól járt, hiszen az eredetinél magasabb áron tudta értékesíteni az ingatlant. Egyre szélesebb rétegek vettek fel hiteleket az Egyesült Államokban

2009. okt. 28. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!