A fogyasztók megkárosítása után a kiszabott büntetést kinek fizeti a "bűnöző"?
Az utóbbi időben tucatszámra bírságol a GVH, ami örömteli, de én fogyasztó, ennek semmi hasznát nem látom.
Tudtommal a fogyasztók eddig egyetlen - hazai - esetben sem lettek kárpótolva a tisztességtelen piaci viselkedések megállapítása után, fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolása után... és még sorolhatnám. Rosszul gondolom, hogy ezen esetekben a fogyasztón kívül minden fél (értsd: állami kontroll szerv vs. a hibát követő társaság) jól jár ?
rosszul látod ezt a dolgot. keversz két dolgot. a büntetés és a kártérítés nem ugyanaz.
neked, mint fogyasztónak, csak abban az esetben jár pénz (kártérítés), ha tégyed személy szerint, bizonyíthatóan kár ért. akkor is kártéritési pert kell indítanod.
a büntetés az egy egészen más dolog. az egy bizony szabályzás megsértése miatt kell fizetni, még akkor is, ha tényleges károkozás nem bizonyítható.
Valóban, igazad van! ez eszembe sem jutott.
Így viszont igen nehéz a másik oldalról (fogyasztó) elejét venni az ilyen eseteknek. Úgy értem hogyan kényszeríthetnénk ki hosszú távon, hogy az ilyen magatartás eszébe se jusson egy cégnek ? Bántja az igazságérzetemet ez az eső után köpönyeg effektus.
[link] ez nyilván csak egy eset, de mellette oda van linkelve még jónéhány.
az oké, hogy - ebben az esetben - én mondjuk 28 napnyi szempillaspirál elfogyasztásának megfelelő ősszegű kártérítési pert indíthatnék, de a mai jogrendszerben hülye lenne ezt bárki megjátszani, "nem ér annyit az egész" címszóval. Egyértelműen hibázott a cég, bizonyíthatóan járna a kártérítés, de mivel minden fogyasztó egyedül érzi magát ezzel a problémával (holott gyakran sokszáz ezres vagy milliós tömeget vernek át) így még a büntetések sem hatnak ösztönzőleg a cégekre. Valami kollektív pert lehetne ilyenkor indítani ? Vagy bármi más mód ?
megjegyzem: velem még eddig nem történt ilyen vagy legalábbis nincs róla tudomásom. egyszerűen csak az elmélet foglalkoztat, hogy mi lehetne erre egy valódi, kézzelfogható változást hozó megoldás. Mert a büntetéseknek láthatólag zéróhoz közeli a visszatartó erejük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!