Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » A tgyással, gyessel, gyeddel...

A tgyással, gyessel, gyeddel kapcsolatosan szeretnék kérdezni. Voltam személyesen is érdeklődni, de még mindíg nem tiszta! Hogy tudom megoldani, hogy járjon nekem is tgyás, illetve gyes, gyed?

Figyelt kérdés

Most,még csak 6 hetes terhes vagyokk,decembereben fogok szülni.2009-től számítva a biztosítási jogviszonyom biztosított.Folyamatosan dolgoztam 2011 júliusig,majd egy hónap passzív táppénzen voltam,és augusztus óta munkanélküli vagyok.Még tart a munkanélkülim május 25.-ig.Most május 2.-án megyek dolgozni,a baj viszont az,hogy határozott idejű a szerződésem,ami augusztus 31.én jár le.Valószínű,hogy nem fogják meghosszabbítani.A négy hónapban kell kitalálnom valamit.

Hallottam valami 42 napról ami alatt nem baj,ha nem vagyok biztosított,ez igaz?Illetve a munkanélkülimből fel nem használt napokat ( Kb 24nap) felhasználhatom ha megszűnt a szerződésem?Vagy jár négy hónap ledolgozott idő után még valahány nap munkanélküli?

Arra gondoltam,hogy augusztus 31-e a munkaszerződésem lejárata után,felhasználnám a 42napot.Ennek végén okt 12.e lesz. Majd bejelentkezem a munkaügyi központba a meg maradt 24 napomra.ennek végén kb nov 5-e lesz.Majd egy ismerősőm bejelentene 4 órába a boltjukba szülésig.(Bár még ezt nem hoztam nekik elő,de remélem megteszik értem ha így összejöhet az egész.)Viszont ha megteszik akkor nekik mit kell fiztniük utánnam?Mennyi káruk lesz abból,ha bejelentenek a boltjukba?

Ezt meg lehet így csinálni?Ebben az esetben jogosult lehetek tgyásra?Ha igen,akkor melyik időszakból számolják ki az összeget?Segítsetek kérlek!Kétségbe vagyok esve?


2012. ápr. 26. 14:03
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Ha bejelentenek négy órában az se neked, se nekik nem jó. Először is ők fizetnek utánad kb. 25-30 ezer ft-ot. Ezt nem fogják megtenni (gondolom), így magadnak kell fizetni. A fizetésed kb. nettó 30-35 ezer ft lesz!!!

Ez után a Gyed kevesebb, mint a gyes!!!!

S még van jó pár probléma, hogy akár utána is nézhetnek, hogy nem dolgozol, ilyenkor arra gondol az apeh, hogy azért lettél bejelentve, hogy kapj tgyást.

2012. ápr. 26. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim válasza:
Kedves 10es válaszoló,akkor nekem ezt miért nem mondták? 2007.10.07-től 2011.12.06ig van munkaviszonyom,gyesen vagyok a tartós beteg lányommal 2010 július óta. 2 hete voltam bent a munkaügyibe érdeklődni,hogy ilyenkor mi van,szeptemberre várjuk a picit. S ők azt a variációt adták,amit írtam. Nem tbdnek kell lenni szülésnél,hanem bíztosítottnak kell lenned valahol. A TB nem fogja kifizetni a tgyást,gyedet,a munkaügyiközpont illetve a munkahely a kifizető hely!!
2012. ápr. 26. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim válasza:
2012. ápr. 26. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim válasza:
2012. ápr. 26. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:

Na de folyamatos volt a munkaviszonyom,csak közben táppénzen voltam.Úgyan úgy volt munkáltatóm akkor is.

Most akkor mi van?

Szerintem érdeklődj még máshol is te is,mert nem értem,hogy mondhat két ügyintéző teljesen mást.

2012. ápr. 26. 15:19
 16/19 A kérdező kommentje:
Ha be tudna jelenteni az ismerősöm azt úgy gondoltam,hogy akár be is tudok menni négy órába,vagy táppénzen lennék,hisz akkor már nagy pocakom lenne.
2012. ápr. 26. 15:22
 17/19 A kérdező kommentje:
gyed-gyes.hu/tervben-a-baba/tgyas-jogosultsag
2012. ápr. 26. 15:27
 18/19 anonim ***** válasza:

De 4 órában 35 ezret kapnál max. Ezzel meg nem érsz semmit!!!!

A Gyeded nem lenne 20 ezer ft!!!!

2012. ápr. 26. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

TGYÁS, GYED feltétele (többek közt és leegyszerűsítve) a szülést megelőző 2 évben legalább 365 nap biztosítási jogviszonyodnak kell lennie (táppénz alatt is biztosított vagy)

Ha te 2012 decemberben szülsz, akkor 2010 decembertől vizsgálják a 365 napod (ezt ki tudod számolni magadnak, de így ránézésre megvan)

A szülés időpontjában biztosítottnak kell lenned.

Ha te most elmégy május 2-től augusztus 31-ig dolgozni, akkor az álláskeresői regisztráltságodat megszüntetik és az új jelentkezésnél nem folytathatod ha álláskeresői, hanem teljesen új vizsgálat alapján kell megállapítani a jogosultságod. Most azt nézik, hogy az elmúlt 3 évben hány munkaviszonyos napod volt és minden 10 munkanap után jár 1 járadékos nap. Az előző (azaz a mostani) ellátásodból fel nem használt időszakot (nem a ki nem merített járadékos napokat, hanem a jogosító időből fel nem használt napokat) figyelembe veszik az elbíráláskor. Ha 24 napot nem használsz fel, az 24*5=120 jogosító nap. Most lesz májustól augusztus végéig 122 napod. Az összesen 242 nap, ami kevés az álláskeresési járadékhoz (most már minimum 360 nap kell) Tehát nem mehetsz vissza álláskeresésire.

Az, hogy mi lesz a TGYÁS, GYED összegének az alapja, attól függ, hogy az előző évben volt-e 180 napi jövedelmed, amiből egészségbiztosítási járulékot vontak (táppénz, álláskeresési nem számít, mert abból nem vonják) Ha jól emlékszem a kommentedre, nem lesz ilyened.

Így viszont bonyolultabb az alap megállapítása, hosszadalmas lenne leírni, ezeken a linkeken megtalálod (ezt és minden fontos dolgot):

[link]

[link]

[link]

[link]

Ezek a hivatalos infók.

Ha az ismerősöd felvesz 4 órásba, akkor havi 22ezet kell utánad fizetni (ha elmégy táppénzre, akkor a táppénz bruttó összegének egyharmadát)

Ahhoz, hogy biztosított légy, elég napi 1 órás munkaviszony is.

A linkek alapján számold ki, hogy hány munkabérrel ellátott napod lenne, és akkor meg tudod nézni, hogy mi lenne a TGYÁS, GYED alapod.

"Hallottam valami 42 napról ami alatt nem baj,ha nem vagyok biztosított,ez igaz?"

Ha volt legalább 45 nap munkaviszonyod, akkor passzív jogon 45 napig jogosult vagy az eü. ellátásokra (van TBd) Az esetedben szeptember 1-től október 14-ig leszel passzív jogon jogosult.

Október 15-től vagy munkaviszonyt létesítesz, vagy fizeted magad után a TBt, vagy rászorultsági alapon kérvényezed az önkormányzattól, hogy rendezze utánad.

Azt, hogy érdemes-e bejelentenie az ismerősödnek, és mennyi időre ki tudod számolni a linkek alapján.

A munkáltató költségeit itt tudod kiszámoltatni: [link]

2012. ápr. 26. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!