Milyen lenne a világ pénz nélkül?
Igen, értem én mire gondolsz. Az előbb nem volt időm bővebben kifejteni.
Igazából ezt az egészet nehéz egyáltalán elképzelni is, mivel sok-sok év alatt legfőbbképpen a média segítségével belénk neveltek egy normát, amitől nemhogy elszakadni nehéz, de még elképzelni is nehéz egy attól eltérőt.
Most én így hirtelen, a leírásod alapján, azt képzeltem el, hogy milyen lenne az, ha senki sem dolgozna, csak azt tenné, amihez kedve van. Legyen az bármilyen hobbi, tanulás, önfejlesztés stb. Mindenki nyaralhatna bármikor, és bármennyit, olyan autókkal járna amilyennel akar...
Ez szép és jó lenne egy ideig, aztán egyre unalmasabbá válna az, hogy mindent megtehetünk, amihez csak kedvünk van, és semmiért nem kell megküzdeni.
Kicsit olyan ez, mint amikor valaki hirtelen nagyon gazdag lesz, és egy darabig boldoggá teszi az, hogy mindent megtehet. Aztán minden megszokottá válik, és elkezdi megunni, az utazást, hogy szinte bármilyen nőt és kocsit megkaphat. Elkezd inni, drogozni és egyéb hülyeségeket csinálni, amibe vagy belehal, vagy földönfutóvá válik.
Persze sok olyan ember lenne, aki egy olyan világban, megfelelően tudná kezelni a helyzetet, és tényleg abban lelné örömét, hogy fejlessze magát, tanuljon, segítsen másokon, és önszántából dolgozzon, de ne magunkból induljunk ki. A legtöbb ember nem ezt tenné.
Sajnos semmittevő, alkoholista, dagadékokat tudok leginkább elképzelni. :D
"De miért is kellene bármit cserélni bármire?"
Talán mert mindenkinek más a hasznos és a haszontalan. Nem termelhet mindenki mindent, mert arra se idő, se erőforrás nincs a Földön. Ezért találták ki a cserét eleve! És nem ugyanolyan könnyű megtermelni 1 hektár búzát, mint legyártani 1 autót. Ezért érnek a dolgok többet egyikből, mint a másikból. A pénz semmi mást nem csinál, csak a folyamatba beékelődik. A pénznek túl sok mindent tulajdonítasz, pedig az csak egy közvetítő eszköz.
A te munkáddal is így van, többet ér a munkád, ha autót építesz két kézzel, mint ha kimész a földre kapálni. Miért? Mert utóbbit akárki meg tudja csinálni. Kétlem, hogy olyan gyárat, amit linkeltél akárki tudna építeni. Kellő tanulással igen, de most minden ember tanuljon meg birkát tenyészteni is, meg autógyárat karbantartani is?
Remélem belátod, hogy ennek nincs értelme. Ha már ilyen magasztos célok irányában tapogatózol, akkor had javasoljak valami életképesebb ötletet: munkamegosztás!
A jelenlegi rendszerben (értsd kapitalizmus) mindenki arra rendezkedett be, hogy valamiben ő legyen a legjobb. Ezzel semmi baj nincsen! A baj ott kezdődik, amikor valaki nem a legjobb, mégis csinálja. De hogy döntöd el, hogy melyik a legjobb? Na ezen gondolkozz! És máris látni fogod a pénz értelmét, meg a csere értelmét. Mindenkinek más a hasznos és a haszontalan. Te nem adnád egy napi munkádat egy cross motorért, de lehet, hogy adod egy LCD TV-ért. Ha mindenki cross motort akarna, akkor ki gyártana élelmiszert a kapitalizmusban? :D
Szerintem akerdezo rosszul fogalmazta meg a kerdest, inkabb az utopisztikus tarsadalomra vonatkozik mint a penzre.
Mindenesetre ez mar egyszer megvalosult az oskozossegekben, de valamiert nem tetszett az embernek es valtottak.
Figyelj, azt nagyon benézted hogy a robot ingyen dolgozik. Egyrészt van üzemeltetési és szervízköltség, másrészt irdatlan sok pénz megépíteni egy ipari robotot.
Rengeteg gyárban pont azért van emberi munkaerő, mert olcsóbb többszász embert fizetni, mint egy gyártósort összeállítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!