Mennyi GYED-et, GYES-t fogok kapni?
Helyzetem a következő: van egy 1,5 éves lányom, mostanában szeretnék teherbe esni újra, tehát talán idén, decemberben fogok szülni, ha összejön. A munkahelyemre 100.000 Ft-tal voltam bejelentve, így ezután kaptam 63.000 Ft GYED-et. Idén júliusban lejár a GYED és a GYES-t fogom kapni, a 25.000 Ft-ot. A 2. baba születéséig ezt az alacsony összeget fogom kapni.
Amint megszületik a 2. baba, mit fogok kapni? 2*13.300 Ft családi pótlék, és megkapom az első gyerek utáni GYES-t és a 2. után mit kapok?
Még annyit, hogy a munkahelyemről kiléptettek mindenkit cégváltás miatt közös megegyezéssel. Mindenkit beléptettek az új cégbe, engem nem, mert GYED alatt nem lehet senkit bejelenteni. Így nem állok munkaviszonyban. Ez befolyásolja a TGYÁS-t, a GYED-et, a GYES-t? Kérném azt, aki ért hozzá, hogy pontosan írja le nekem, hogy mire számíthatok! Köszönöm!
Ha még a GYES-re jogosultságod előtt terhes leszel, akkor választhatod azt, hogy inkább táppénzre mész. Az mégis magasabb összegű. Nem baj, ha előtte nem dolgoztál, a lényeg, hogy a biztosítási jogviszonyod alapján kapod majd.
Egyszerre kétfajta ellátást nem kaphatsz. Ha GYES-t kérsz, akkor nincs GYED. Ha GYED-et kérsz, akkor nincs GYES. Dönteni kell, hogy Te melyiket kéred.
Ha táppénzre mész, akkor jogosult leszel a 2. baba után is terhességi-gyermekágyi segélyre, utána pedig (ha a munkaviszonyod nem a thgy. előtt vagy alatt szűnik meg), GYED-re is ismét.
Ezt a cégváltást nem értem? A fentiek akkor igazak, ha munkaviszonyban állsz.
A céget felszámolták, végelszámolták, csődeljárás van ellene, vagy beolvasztották egy másikba, vagy egyszerűen csak átalakult más céggé? Nem mindegy, ugyanis mindegyiknek más a megítélése munkajogi szempontból is. Ettől is függ, hogy milyen választ kapsz a fórumon. Tehát először el kéne dönteni, hogy akkor Te most milyen jogviszonyban vagy és hol, onnantól kezdve tudok "tutit" mondani.
Állításod szerint nem állsz munkaviszonyban. Megkaptad a munkaviszony megszűntetéséről szóló papírjaidat már? Vagy ezt miből gondolod?
Jaj, de jó, hogy írtál nekem! Már most tisztábban látok.
Szóval, én 2010. július 14.-én szültem az első gyermekemet. Szülési szabadságot kivettem szülés előtt 1 hónappal. Aztán behívtak mindenkit decemberben, engem is, és közölték, hogy megszűnik a cég, de azt nem tudom, hogy miért! És mindenki írja alá a közös megegyezéssel történő felmondást, és mindenki aláírhatja az új szerződést is már az új cégnévvel. Ez nem biztos, hogy egy napra esett. Mindenki megkapta az új szerződést, én viszont nem, és rákérdeztem, hogy én miért nem kapok. És azt mondták, hogy mivel most GYED-en vagyok, nem jelenthetnek be, mert nem lehet munkaviszonyom GYED alatt, majd menjek vissza 2 év múlva, amikor GYES-en leszek, és akkor vissza tudnak venni állományba. Ez volt 2010.12.01.-jén. Tehát akkor volt az első babám 5 hónapos.
Most szeretnék teherbe esni, tehát nyáron, amikor lejár a GYED-em, és a GYES-t kell kapnom, akkor már terhes leszek a 2. babámmal. És akkor vissza kell mennem a munkahelyemre, hogy vegyenek vissza állományba, de dolgozni nem szeretnék, mert megint terhes vagyok?
És mondjam meg nekik, ha visszavesznek, hogy elmegyek táppénzre? És az mennyi lehet? Mennyi időre lehet elmenni? mennyi összeg lenne, ha 100.000 Ft-tal voltam bejelentve? És, ha azt mondják, hogy nem vesznek vissza? Mit tehetek? Akkor nem kapok a 2. gyerek után GYED-et? Csak GYES-t?
Nem akarlak elkeseríteni, de úgy látom Téged szemét módon átvágtak. Beetettek, hogy majd felvesznek az új helyre, hogy könnyen, költségkímélően megváljanak Tőled.
Az meg hülyeség, hogy GYED alatt nem lehet munkaviszonyt létesíteni. De lehet. Viszont ha jogosult vagy GYED-re, akkor választhatod azt, hogy GYED-en leszel és kapod az ellátást, vagy azt, hogy nem maradsz otthon, bölibe adod a babát, és visszamész dolgozni. Tehát az, amit mondtak neked egy hazugság.
Ha engem kérdezel, Téged nem fognak felvenni (ne legyen igazam!), ha mégis felvennének, és kiderül, hogy kapásból táppénzre akarsz menni, akkor meg azért nem fognak.
Ha nem vesznek fel az új céghez, akkor kizárólag GYES-re leszel jogosult, GYED és thgy. helyett.
Én a Te esetedet vázolnám a Munkaügyi Felügyelőség lakóhelyed szerint illetékes szervénél, hátha tudnak rá mondani valamit, mert nem biztos, hogy ez így törvényes volt, mivel ha nem vesznek fel az új helyen, akkor átvertek, és Te az igéretük tudatában, birtokában írtad alá a közös megegyezéses papírt, másképp nem tetted volna.
Azt pedig, hogy jól látom-e, megtudhatod Te is abból, hogy kéred az új céget, hogy azzal a kezdési időponttal, amikortól lejár a GYES-ed, írjanak Veled egy elő-munkaszerződést. Ez arra szolgál, hogy kötelezik magukat, hogy alkalmazni fognak, Te pedig kötelezed magad arra, hogy XY naptól felveszed a munkát.
Ha ebbe nem mennek bele, akkor szinte 100 %, hogy nekem lesz igazam.
Basszus...mondták páran, hogy tuti átvertek, de azért nem gondoltam, hogy igazuk van, mert én úgy tudom, hogy GYED alatt tényleg nem lehet dolgozni, csak GYES alatt. De akkor ezek szerint rosszul tudom.
Akkor lehet írok az igazgatónak, hogy amint lejár a GYED-em, engem vegyenek vissza állományba. De én nem szeretnék visszamenni dolgozni! Ugye ezt írtam neked? De ennek tudatában is kötelességük lenne visszavenni, nem? Vagy már nem is tudom, mivel aláírtam önként a közös megegyezéssel történő felmondást. Lehet, így nem kötelesek. Akkor viszont fenyegetőzni fogok a bírósággal, hogy megtévesztettek, mert amint Te is írtad, annak tudatában írtam alá, hogy azt mondták visszavesznek állományba.
Bocsi, hogy ilyen későn reagálok, de "fagyszabin" vagyok, csak néha dolgozom.
Ha aláírtad a közös megegyezésest, akkor csak a "megtévesztéses" dolog jöhet szóba, főleg ha van rá fül- és szemtanúd is.
GYED alatt nem lehet dolgozni, hiszen azért kapod az ellátást, hogy a babával otthon legyél, és gondozd. De ez nem egyenlő a munkaviszonnyal.
Tehát dolgozni nem lehet, de munkaviszonyban lehetsz alatta, csak arra az időre fizetés nélküli szabit kapsz a munkáltatódtól. A kettő nem ugyanaz, és ezzel kapcsolatban is megtévesztettek...
Én drukkolok Neked!
Visszamenőleg nem vehet fel, hiszen percre pontosan be kell a dolgozót jelenteni az adóhatósághoz, amint munkaviszonyt létesít, egyébként feketemunkásnak számít.
Én úgy gondolom, hogy nem vagy egyenlőre olyan helyzetben, hogy Te diktálj. Beszéld meg ezt a dolgot azzal, aki ígéretet tett Neked a jövőre nézve. Ha kiderül számodra, hogy tényleg átvertek, akkor finoman hozd fel neki azt, hogy adott esetben messzire is elmész az igazadért, és megtévesztésért munkaügyi perre adod a dolgot, attól függetlenül, hogy aláírtad a közös megegyezéses munkaviszony megszüntetést. Persze mindezt diplomatikusan, nem hőbölögve! Majd utána meglátjuk, hogy mi lesz a legjobb lépés, addig csak tippelgetni lehet. Én ugye nem ismerem a helyzetet, csak mint kívülálló, nem tudom, milyen ember az, aki ígérgetett tett Neked és a többieknek...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!